Створюється така атмосфера, за якої «корисні ідіоти» заохочуються або ж прямо керуються з Москви
- До цього треба ще додати, що після виходу на екрани фільму «Волинь» у Польщі почастішали випадки побиття українців...
- Так. Не стверджую, що це все діяльність агентури. Але створюється така атмосфера, за якої «корисні ідіоти», люди, які погано розуміють ситуацію, патріоти чи націоналісти, заохочуються або ж прямо керуються з Москви. Чи, врешті решт, російські спецслужби будуть у змозі здійснити криваву провокацію на кшталт тієї, яка супроводжувала початок Другої чеченської війни з підривів будинків у Москві й Волгодонську, аби знищення будинків із сотнями жертв могли остаточно зіпсувати двосторонні відносини. Хтось розкидатиме листівки з проукраїнськими націоналістичними гаслами в Перемишлі й, відповідно, антиукраїнськими у Львові, і вже маємо готовий конфлікт.
- Тобто, зараз спостерігається певний етап розкручування конфлікту...
- Так і є. Це не може впасти, як грім з неба, треба підігріти атмосферу. Навіть якщо наші спецслужби знатимуть про що йдеться, то громадськість вже важко буде переконати. І тому, насправді, ставка у грі не про з'ясування складної історії, а про те, щоб більше не було смертельних жертв. Адже пізніше ці найрадикальніші групи з обох боків кордону казатимуть: чи ми не говорили, що вони (громадяни іншої країни - ред.) насправді є такими поганими! А будуть свіжі могили, плач і розпач....
- Чи резолюції Сейму й Сенату у справі Волинського злочину та прем'єра фільму «Волинь» погіршили ситуацію?
- Без сумніву, становище українців у Польщі - так. Але не варто плакати над вже розлитим молоком. Ці резолюції, на мою думку, були, насамперед, елементом внутрішньої й історичної політики Польщі. Прошу звернути увагу, що вони не були символом намагання змінити українсько-польські відносини на міждержавному рівні. Це опис історичної ситуації з минулого, який до речі, вважаю правдивим. І не вдаючись в юридичні категорії, чи це був геноцид, чи ні, за визначенням Рафаеля Лемкіна, громадська думка в Польщі переконана, що події на Волині – геноцид, і вже ніхто цього не змінить. Голосування в Сеймі показало, що в цьому питанні там теж фактично є повний консенсус. Але оцінка історії - це одне питання, а зовсім інше - намагання кимось показати, що це найважливіша сфера українсько-польських відносин, і весь характер міждержавних відносин має залежати від вирішення цієї історичної проблеми.
А що стосується фільму «Волинь», то мені здається, що серйозних претензій до нього не можна мати. Режисеру можна закинути, що він не показує українців як антирадянського чинника, елемент боротьби з совєтами не існує, а є лише елемент мучеництва від рук совєтів. Крім того, сцена свячення вил і сокир і намагання переконати в Польщі, що так було, можна якось прийняти в артистичній подачі, хоча ніхто з істориків не може сказати, що таке було в якомусь конкретному населеному пункті. Зрозуміло, що фільм є прикрим, але він є прикрим для обох сторін.
- Що ми спільно повинні робити далі?
- Перша і головна відповідь має бути на питання: яким має бути результат конкретних наших дій, але реальний результат, а не бажаний. Основним принципом має бути - не нашкодити, оскільки благими намірами може бути вистелена дорога до пекла. Ми будемо про щось там сперечатися, а все завершиться безглуздими смертями і відкриттям ще більших можливостей для російської пропаганди. Нам потрібно вибудовувати співпрацю на державному рівні, співпрацю на академічному рівні. Прийняття на навчання до Польщі великої кількості українських студентів - це хороший процес. Це формує емоційний й інтелектуальний зв'язок між молодими елітами України й Польщі, що в інтересах обох країн. Зв'язки мають бути тіснішими з Польщею, а не з Росією, і на цьому шляху потрібно опір значно посилити.
Юрій Банахевич, Варшава.