Таємниця “безкінечних” відпусток Труханова, або Від кого ховається мер Одеси
У мера Одеси Геннадія Труханова символічний ювілей: на робочому місці він відсутній вже понад 50 днів. Втім, безпрецедентним цей випадок не назвеш. Свого часу колишній градоначальник Києва Леонід Черновецький на прізвисько “Льоня-космос” також брав за моду зникати по кілька місяців. Приміром, у 2009 році Черновецький пішов у “жирну” тримісячну відпустку, а у 2011-му свого мера кияни не бачили майже два місяці. Очевидно, ситуація з відсутністю Черновецького дещо нагадує «трухановську сієсту». Все ж, заглиблюватися в спільність між обома не збираємося. У даному разі нас цікавить саме відсутність, яка породжує масу запитань: чому зник мер Одеси, чим це зумовлено, від кого він ховається?
Власне, саме це ми спробуємо вияснити, заразом нагадавши читачам, про вояжі Геннадія Труханова.
“Європейське турне” Геннадія Труханова
26 грудня 2017 року мер пішов у відпустку, перед тим з'їздивши у п'ятиденне відрядження до Стамбула. Відпустка мала закінчитися 18 січня 2018 року, але по її завершенню на роботу він не вийшов. Натомість, на сайті мерії з'явилося розпорядження, що відпустку продовжено ще на три додаткові дні — до 21 січня. Але і по закінченню цих додаткових днів Геннадій Труханов в Одесі не з’явився, а одразу відбув у відрядження до Афін. Те, що мер справді перебував у Греції свідчать фотозвіти про зустрічі з різними тамтешніми посадовцями, якими він виставляв на своїй сторінці соцмережі Фейсбук. Згодом, подібні повідомлення з'являлися і на офіційному сайті мерії.
Але на цьому “європейське турне” Геннадія Труханова знову не завершилося: після Афін мер Одеси попрямував на економічний форум до швейцарського Давоса, де представив учасникам Українського дому інвестиційну стратегію “Odessa 5T”. Присутність Труханова на Давоському форумі підтверджує сюжет телеканалу «Прямий», в якому той запевнив, що повернеться в Україну одразу після заходу.
Ситуація з обіцянками мера Одеси повернутися на робоче місце чимось нагадує гру в морський бій. Пам'ятаєте, як це: "Б5" – мимо. Так і тут всі сподівалися – але мимо — в Україну Геннадій Труханов знову не повернувся. Після відрядження до Швейцарії, яке тривало три календарні дні - до 28 січня, він знову вирішив відпочити: взяв відпустку до 4 лютого за власний рахунок, яку продовжив ще на чотири дні – до 8 лютого, а потім ще на чотири дні — до 11 лютого, знову ж таки, за власний рахунок.
Буквально ввечері 11 лютого з’явилася новина, що відпустка Геннадія Труханова завершилася, він нарешті повернеться в Одесу, ба більше, навіть візьме участь в апаратній нараді в міськради. Але мер так і не повернувся. Натомість, відправився у чергове відрядження. Цього разу до Чехії, повідомляє прес-службі міськради...
Від чого тікає Труханов: основні версії
Настільки тривала відсутність на робочому місці та “безкінечні” продовження відпусток мера повинні мати якесь логічне пояснення. Утім, ні на сайті міськради, ні, власне, сам Труханов цього не коментують. Відтак нічого іншого не залишається, як зробити єдине за такої ситуації логічне припущення: Геннадій Леонідович чогось боїться і вичікує, тому і їздить Європою, аби лиш не повертатися в Україну, зокрема, в Одесу.
Експерти, до яких Укрінформ звернувся по коментар, висловили свою версію відсутності мера: Труханов на прицілі правоохоронців, які міцно взялись розслідувати оборудки в морському місті.
Відомий одеський активіст Сергій Стерненко переконує, що втеча мера Одеси пов'язана виключно з тим, що йому загрожує кримінальна відповідальність:
“З’явилася інформація, що детективи НАБУ готують Геннадію Труханову повідомлення про підозру. Думаю, він про це знав, тому, власне, й покинув Україну. Наразі відомо про дві ймовірні версії того, чому Труханов на гачку у правоохоронців. Перша - викуп містом будівель збанкрутілого заводу “Краян” за 185 млн гривень. Одеситами ця тема найактивніше обговорюється, адже відомо, що зі 185 млн гривень - 181 млн було розкрадено. Втім, місцеві юристи скептично ставляться до ймовірності доведення складу злочину в діях особисто Геннадія Труханова. Пов’язати з цим злочином Труханова буде складно. Тому першочергово відповідальність понесуть оцінники з міськради та інші дрібні чиновники. Попри те, не виключено, що вони почнуть говорити, і в цих розмовах випливе прізвище одеського мера.
Друга версія стосується приватизації Одеського аеропорту, а точніше - передачі майна КП «Міжнародний аеропорт Одеса» до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт Одеса», внаслідок чого, за версією слідства, було завдано збитків територіальній громаді міста в сумі понад 100 мільйонів гривень. У цій не вигідній для міста мировій угоді стоїть особистий підпис Труханова, а це - вагома підстава для того, щоб повідомити йому про підозру”.
Схожу думку висловила депутат Одеської міськради («Самопоміч») Ольга Квасніцька:
“Думаю, вже всім зрозуміло, що мер міста, як і решта окремих чиновників, намагаються уникнути покарання за шкоду, спричинену корупційними схемами громаді. Скоріше за все, така поведінка пов’язана з кримінальними справами, порушеними НАБУ, та неможливістю «домовитися» з органом, непідконтрольним Адміністрації. А причина 1,5 місячних «мандрів» мера Одеси Європою одна - це страх. І на моє переконання не перед нами, одеситами, а перед системою невідворотності покарання, яка тільки зароджується в Україні та до якої містечково-клептократичний клан виявився неготовим”.
Звільнити Труханова — нелегка справа
Отже, запитання: хто і як може звільнити одеського мера за регулярну і необґрунтовану відсутність на робочому місці? Відповідає експерт виборчого права, керівник Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолій Бойко. За його словами, оскільки міський голова займає виборну посаду, за прогули його звільнити не можна. Втім, теоретично у відставку його можуть відправити дві третини депутатів міськради, але фактично - це неможливо, оскільки мінімум 27 депутатів з 64 контролює сам мер за допомогою власного політичного проекту “Довіряй справам”. Але вихід все-таки є: “По-перше, Труханова можна відсторонити від роботи рішенням суду, який, своєю чергою, може обмежити його свободу. По-друге, це добровільна відставка". В будь-якому разі для оголошення перевиборів мера в Одесі потрібні передумови. Лише тоді Верховна Рада зможе ухвалити відповідний закон, який потім Президент своїм підписом введе в дію”.
Мирослав Ліскович, Київ
P.S. Станом на 18:00 вечора 13 лютого Національне антикорупційне бюро заочно повідомило про підозру міському голові Одеси Геннадію Труханову та його заступникам Павлу Вугельману, директору департаменту комунальної власності Олексію Спектору, голові комісії міськради з питань комунальної власності Василю Шкрябаю і ще одному чиновнику мерії (прізвище не зазначено). Про це пише "Громадське" з посиланням на власні джерела у правоохоронних органах. За словами співрозмовника видання, йдеться про справу щодо купівлі Одеського заводу тяжкого кранобудування «Краян» за 185 мільйонів доларів. "Далі буде суд, запобіжний захід. Потім розшук державний, а потім — міжнародний", — сказав у коментарі Громадському співрозмовник у керівництві правоохоронних органів.