Директор інституту стратегічних досліджень запевняє, що примусу до автокефалії не буде
Про це він сказав в інтерв'ю Укрінформу.
"Наша задача зараз... зробити так, щоб питання об'єднання та створення єдиної помісної церкви, об'єднання православних, воно відбувалося добровільно, вільно, враховуючи всіх бажаючих, із дотриманням прав тих, хто з якихось причин захоче залишитися в єдності з російською православною церквою, - сказав Павленко. - Тому зараз найголовніше, щоб усе-таки лунав меседж миру і єднання, він був донесений і почутий усіма. ...Жодного примусу не буде, і навпаки, держава всією силою своїх структур, у тому числі й структур безпеки, якраз забезпечуватиме, щоб усе було відповідно до закону, мирно і добровільно, без того, щоб хтось спровокував якісь сутички".
На запитання журналіста, чи знає патріарх Варфоломій про хвилі дискредитації Вселенської патріархії у самій Росії, Павленко відповів: "Знають, вони дуже глибоко вивчають ситуацію, вони тримають контакт практично з усіма церквами і релігійними організаціями, передусім з православними, на різних рівнях, вони системно моніторять ситуацію". А також зазначив, що Вселенська патріархія має контакти з православними в Україні: "Мають (комунікацію - ред.) на різних рівнях; тисячолітня історія візантійської дипломатії дається взнаки - і вони чому точно надають належну увагу, це знанню та інформації. Звичайно, і постійна робота дипломатів - зокрема посольства України в Туреччині, Генерального консульства в Стамбулі, і ті робочі зустрічі, як відбувалися на різних рівнях з представниками Фанару, - вони всі сприяють постійному донесенню інформації, розумінню основних подій, які є в Україні, роз'ясненню якихось акцентів".
Також коментуючи питання, чи не став процес надання Томосу відповіддю Вселенського патріарха на неявку росіян на Всеправославний собор, Р.Павленко зазначив: "Головна логіка і, скажімо так, ідеологія процесу надання автокефалії православній церкві України - це необхідність повернути до канонічного православного спілкування десятки мільйонів українських вірних, які не бачать себе разом з російською церквою... Щодо неявки Росії на Всеправославний Собор і дій на його зрив, а потім - невизнання результатів, я думаю, що вони просто чітко показали, на що спрямована Російська Федерація, як вона діє. Вселенська патріархія досить адекватно оцінює взаємовідносини Російської держави і російської церкви - і я думаю, що ці факти знову промовисто підтвердили: аргумент "не можна дратувати росіян, роблячи якісь кроки назустріч українцям", - це не аргумент. Ви можете не дратувати росіян - але вони все одно діятимуть так, як вважатимуть за потрібне, - зокрема й на шкоду вам, якщо вважатимуть за потрібне".