Філарет пояснив механізм переходу парафій до об'єднаної УПЦ
Про це Предстоятель УПЦ Київського Патріархату Святійший патріарх Філарет сказав на прес-конференції в Укрінформі «Українська церква на шляху утвердження автокефалії».
«Механізм (переходу - ред.) - це зібрання всієї парафії, якщо дві третини парафії проголосують за те, щоб залишитися в російській церві, значить ця парафія буде належати російській церкві. Якщо ж дві треті парафіян проголосують за українську церкву, то храм разом з парафіянами перейде в українську православну церкву. Якщо не буде дві третини, то тоді залишається, так як є. Тобто якщо двох третин немає, а парафія знаходиться в Московському патріархату, то вона і залишиться в Московському патріархаті», - сказав Філарет.
Як повідомлялося, 11 жовтня синод Вселенського патріархату ухвалив рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні. Тепер у Києві має бути скликано Собор за участю архієреїв УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського патріарха з проханням про Томос. Собор здійснить церковне об'єднання, утворивши єдину помісну УПЦ, і обере її предстоятеля. Після цього відбудеться отримання предстоятелем єдиної помісної автокефальної УПЦ Томоса як документа (грамоти).
15 жовтня на засіданні синоду РПЦ в Мінську було прийнято заяву у зв'язку з рішенням Константинопольського патріархату почати процес надання автокефалії Українській церкві - подальше перебування в євхаристійному спілкуванні з нею визнано неможливим.
При цьому РПЦ вдалася до погроз, зокрема, заявила про намір призупинити служіння в Храмі Гроба Господнього, якщо Єрусалимський патріархат підтримає Константинопольський у рішенні надати автокефалію Українській православній церкві та допустить до храму священиків УПЦ КП.
Водночас Архієпископія православних російських церков у Західній Європі, яка є екзархатом Вселенського патріархату, заявила, що Вселенський патріархат не переривав спілкування з Московським патріархатом.