УПЦ МП незаконно набудувала у Лаврі 20 тисяч квадратних метрів - Ігор Луценко
Про це заявив на прес-конференції у п’ятницю народний депутат України Ігор Луценко.
“Площа всіх будівель Лаври - 60 тисяч кв м. 30 тисяч було передано УПЦ МП, плюс 20 тисяч кв м нерухомості було нею незаконним чином споруджено — це добудови, надбудови, побудови нових корпусів. Серед об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Лавра може претендувати на рекордсмена у кількості перебудов”, - сказав Луценко.
Він висловив сподівання, що найближчим часом ця цифра буде офіційно уточнена і хтось за це відповість.
Нардеп наголосив, що держава мусить вжити необхідних заходів для того, аби врятувати свій історико-культурний спадок, який свого часу було передано окремим релігійним організаціям. І перш за все це об’єкти нерухомості, передані у власність УПЦ МП.
“Це майно — сотні храмів по Україні, що мають високу історико-культурну цінність. Як правило, це все давалось із зобов’язанням укласти охоронний договір. Наразі можна говорити про те, що принаймні частково ці вимоги не були дотримані. Проблеми, які є в усіх регіонах, можна побачити на прикладі Лаври”, - сказав Луценко.
За його словами, УПЦ МП має таку велику кількість приходів за рахунок українського народу, тому що український уряд, починаючи з 1991 року, у 2010-их роках продовжував передавати ці об’єкти у власність релігійних громад цієї конфесії.
“Найбільш кричущим є випадок, коли в 2013 році Кабінет міністрів Азарова передав декілька десятків великих об’єктів нерухомості просто так — без договору взагалі. Потрібно скасувати всі ці розпорядження — і нехай вони ідуть у суд і доводять, що ми їхні права порушили... В даній ситуації потрібна хоча б якась політична дія з боку Кабінету Міністрів, політична воля. Ніхто, крім Кабінету міністрів, цю проблему не вирішить, він має всі права скасувати рішення уряду Азарова”, - зазначив Луценко.
Він також додав, що нині у контексті переходу громад з однієї конфесії в іншу велике завдання перед державою - промоніторити, що відбулося з цими пам’ятками, який їх стан збереження, чи були укладені охоронні договори. Наступна частина роботи — це покарання винних.
“Необхідно зафіксувати всі факти нищення, руйнування, протиправного перетворення пам’яток, порахувати збитки і почати претензійну роботу. Так само покарати тих чиновників, котрі роками закривали очі на порушення”, - підкреслив депутат.
Луценко зазначив, що Мінкультури має включити у склад комісії по інвентаризації Лаври громадськість і народних депутатів і ця комісія має також провести інвентаризацією незаконного будівництва на території заповідника, щоб передати це майно на баланс держави.