Ректор Академії СБУ розповів про ризики скорочення штату спецслужби
Як передає Укрінформ, про це він сказав в інтерв'ю першому голові Служби безпеки України генералу армії України Євгену Марчуку. Відео інтерв'ю розміщене у Фейсбуці.
Як наголосив Черняк, "всюди є протиправні деструктивні прояви, навіть у провідних антикорупційних органах – ДБР, НАБУ, САП, які створені за безпосередньої участі наших партнерів. Просто вони кількісно менші. І Служба довше працює – ще з самого часу проголошення незалежності України.
Для посилення боротьби з протиправними проявами створено Головне управління внутрішньої безпеки СБУ. Публічно надається розголос будь-яким корупційним чи іншим протиправним діянням працівників СБУ. І реакція однозначна".
Відповідаючи на запитання щодо ризику втрати негласних джерел інформації у разі скорочення оперативних працівників СБУ, Черняк підтвердив, що "близько 60-70% джерел відмовляються від подальшої співпраці з іншим оперпрацівником".
За його словами, "якщо ж вести мову про разове скорочення 10 чи 12 тисяч оперпрацівників за критерієм, наприклад, військової вислуги у 20 років", може виникнути проблема відсутності "середнього класу. В оперативному колективі саме середній клас – майори, підполковники, старші оперативники, консультанти – навчають молодь".
Як наголосив ректор Академії СБУ, якщо працівники із 15 роками оперативного досвіду будуть скорочені, "у нас залишаться молоді співробітники і керівники. Будуть втрачені не лише джерела, але й досвід та знання".
Він вважає, що скорочення "призведе до втрати довіри і оперативних позицій". За словами Черняка, "одними із кращих спецслужб вважаються Моссад чи ЦРУ", тому що "в них найкращі джерела".
Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 28 січня ухвалила у першому читанні проєкт Закону №3196-д "Про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України".
Законопроєктом пропонується ліквідувати спецпідрозділи СБУ з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією, а також розмежувати контррозвідувальний та оперативно-розшуковий види діяльності СБУ.
Крім того, передбачено поступове скорочення штатної чисельності працівників СБУ.
Заступниця голови парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла заявила, що в комітеті розраховують на ухвалення в цілому цього законопроєкту влітку.