Мільйон ялинок, яблунь, пальм, олив, ліванських кедрів...
Наше природне середовище останнім часом змінюється не в кращий бік: планета потерпає від забруднення повітря, зміни клімату, вимирають окремі види рослин і тварин, зникають зелені насадження. Ці проблеми нерозривно пов’язані з діяльністю людини. Ми забуваємо, що також є частиною природи, і погіршення навколишнього середовища матиме наслідки й для нашого життя.
Але вже зараз кожен може починати змінювати планету на краще. Нехай це будуть маленькі справи, але й маленькі кроки, як ми знаємо, можуть вилитися у великий стрибок для всього людства. Ось із цих міркувань засновники українського благодійного фонду “Озеленення України” Ганна Крисюк та Сергій Гайдайчук і вирішили ініціювати акцію “1 млн дерев за 1 день у 100 країнах світу” у рамках глобального екологічного проєкту “Greening of the Planet”. Мета її – привернути увагу до проблем глобального потепління та відновлення екосистеми планети. Захід проводиться вже другий рік поспіль. Минулого року понад 50 тисяч українців висадили 2 млн дерев за добу, цьогоріч організатори вирішили залучити до акції близько 100 країн світу. Тож ініціатива стала не тільки всеукраїнською, а й міжнародною. Це ще один привід показати світові, що Україна не стоїть осторонь від глобальних викликів.
Акція розпочалася о 9 годині ранку вихідного дня. Лісосмуга у Пущі-Водиці стала основною локацією. Тут свої “іменні” дерева садили дипломати з 21 країни, а також представники української влади та блогери.
«Сьогоднішня акція – це продовження тієї акції, яку ми розпочали минулого року. Тоді, восени, ми зібрали в один день 53 тисячі людей в усіх регіонах України і висадили 2 млн дерев. Але то був тільки початок, бо для того, щоб змінити екологічну ситуацію, треба залучити мільйони людей по всьому світу. Ми зрозуміли, що залучення людей до масового висадження дерев – це класний інструмент», – розповів Сергій Гайдайчук.
Одним із перших посадив дерево у лісі міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов. На його думку, такі акції є прекрасною ініціативою, до якої кожен може долучитися не тільки в організований, а й у самостійний спосіб. Минулого року він не брав участь у заході з причини карантину, але цьогоріч все ж таки вирішив посадити свою “іменну” липу.
А от віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина вже не вперше долучається до акції. “В уряді я координую питання просування українського зеленого курсу в діалозі з Європейським Союзом. Ви знаєте, що тема зміни клімату – це найбільший хайп цього десятиліття – і нова американська адміністрація, й Європейський уряд просувають ці цілі. Тож я щаслива, що ми об’єднуємо міжнародні кола і тим самим підносимо імідж України”, – сказала міністерка.
З дочкою прийшла на захід заступниця міністра культури та інформаційної політики Лариса Петасюк. На її думку, висадження дерев – це не тільки корисна справа, а ще й приємний відпочинок із сім’єю. Заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар також взяв на акцію свою малечу. “Я сьогодні прийшов разом з дітьми, спеціально, щоб вони побачили, що ми садимо ці дерева для майбутнього, саме для них”, – пояснив він.
Ніхто з присутніх не забував про те, що в країні пандемія, тож дотримання дистанції, носіння масок були на акції незамінними умовами. “Під час пандемії, – сказала Ганна Крисюк, – потрібно дотримуватися карантинних норм, потрібно берегти здоров’я. Але глобальні виклики, які перед нами стоять, не чекатимуть закінчення пандемії”.
Голова Держтуризму Мар’яна Олеськів підкреслила, що зараз людям хочеться їздити на ті локації, де є чиста природа і менше коронавірусу, тож в Україні потрібно створювати більше таких місць і розвивати “зелений туризм”.
Для дипломатів з різних країн у Пущі-Водиці виділили окрему ділянку для висадки рослин. “Збереження екології – це найголовніше завдання всього людства”, – прокоментувала свою участь в акції посол Куби в Україні Натача Діас Агілера.
Ініціатори заходу організували прямі включення з українськими дипломатами у різних країнах світу. І ті розповіли, що оскільки в кожній з країн перебування – свої особливості флори й клімату, то й саджанці підбирали відповідні. У Лівані посадили оливкове дерево і кедрову сосну. У Таджикистані – алею каштанів в одному з центральних парків міста Душанбе. У Тунісі – понад десяток екзотичних пальм, а також розбили кілька клумб у формі прапорів України і Тунісу. У Чехії, в Празі, посадили калину біля пам'ятника Тарасу Шевченку.
Кипіла робота й в областях. На Житомирщині, наприклад, висадили майже 920 тисяч дерев, серед них – і сосни, й дуби, і ялини, й берези. На Волині – 387 тис. саджанців сосни, дуба, берези, клена, ялини, модрини, горіха чорного, яблуні, груші, черешні, сливи, аронії.
На Житомирщині висадили майже 920 тисяч дерев / Фото: Житомирське ОУЛМГ Волинь долучилась до проєкту «Озеленення планети» / Фото: Волинське ОУЛМГ Лісівники Черкащини долучилися до проєкту «Озеленення планети» / Фото: Черкаське ОУЛМГСимволічним мільйонним деревом акції стала висаджена у Пущі-Водиці ялинка.
Мукачівські пластуни висадили дерева у межах проєкту «Озеленення планети» / Фото: Тетяна Когутич, Укрінформ Лісівники Закарпаття приєдналися до всеукраїнської акції з весняного висаджування дерев / Фото: Сергій Гудак, Укрінформ Вінничани долучилися до Всеукраїнської акції «Створюємо ліси разом» / Фото: Олександр Лапін, Укрінформ«Ми плануємо кожного року прикрашати цю ялинку перед новорічними святами, щоб вона всіх нас радувала і кожного разу нагадувала про сьогоднішній день єднання», – підсумувала Ганна Крисюк.
Вікторія Шевченко. Київ
Фото – Володимир Тарасов; відео – Євген Любімов