Окремих умов при складанні іспиту з держмови не буде - Нацкомісія
Про це на брифінгу в Укрінформі повідомила член Національної комісії зі стандартів державної мови, кандидат філологічних наук Ольга Шевчук-Клюжева.
“Будь-який громадянин України має право і може складати цей іспит з метою отримання державного сертифікату. Для чого людині потрібен цей сертифікат, закон не визначає. Ми в жодному разі не передбачаємо створення якихось окремих умов для певних категорій претендентів, тому що всі мають бути в рівних умовах. Звичайно, є люди, які подаються на конкурс на заміщення посад, а відповідно до закону, з 16 липня вони вже зобов’язані рівень володіння підтверджувати сертифікатом, і їм це потрібно найближчим часом. Але ми зі свого боку зробили різні роз’яснення, щоб зараз ті люди, яким не потрібно обов’язково найближчим часом (складати іспит — ред.) дали можливість тим, кому це зараз найбільше потрібно. Але ми не можемо в систему в ручному режимі втручатися і вважаємо, що це буде неетично”, - сказала Шевчук-Клюжева.
Посадовець нагадала, що відповідно до Загальноєвропейських рекомендаціій з мовної освіти існує шість рівнів володіння мовою. Для державної служби потрібен рівень вільного володіння - С1-С2. Якщо людина яка, наприклад, на момент складання іспиту, не претендує на посаду державної служби, склала іспит на рівень В1-В2 і отримала сертифікат, то в подальшому вона може перескласти його до рівня С1-С2.
“Закон визначає, що раз на чотири місяці безкоштовно громадяни України можуть складати цей іспит, але не частіше, ніж раз на чотири місяці”, - сказала Шевчук-Клюжева.
Як повідомляв Укрінформ, із 16 липня 2021 року для вступу на державну службу необхідно подавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Отримати його можна за результатами спеціального іспиту. Відповідальною за процес іспитів є Національна комісія зі стандартів державної мови, що визначено Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Іспитова робота складатиметься з чотирьох частин: «Культура мови» (24 тестові задання), «Читання» (20 тестових завдань), «Письмо» (1 завдання відкритого типу), «Говоріння» (2 завдання відкритого типу).
Іспити стартують із 19 липня 2021 року. У Києві щодня відбуватимуться 3 іспитові сесії: з 9:30 до 11:30, з 12:30 до 14:30 і з 15:30 до 17:30. У регіонах іспитові майданчики працюватимуть за окремим графіком, залежно від кількості охочих. Усі локації функціонуватимуть із дотриманням санітарних норм та правил в умовах пандемії.
Станом на сьогодні скласти іспит можна буде в Києві, Полтаві, Вінниці, Чернігові, Житомирі, Черкасах, Луцьку, Івано-Франківську, Чернівцях, Кропивницькому, Миколаєві, Херсоні та Рубіжному. Комісія постійно оновлюватиме перелік іспитових майданчиків на сайті.
Зареєструватися на іспит для визначення рівня володіння державною мовою можна за посиланням.