МОЗ запевняє, що психлікарні закривати не планує

МОЗ запевняє, що психлікарні закривати не планує

Укрінформ
Міністерство охорони здоров'я України не планує ліквідацію психіатричних лікарень, це питання може піднімати лише місцева влада.

Як передає Укрінформ, про це у Телеграмі повідомляє МОЗ України.

«Наразі лікарні перебувають у власності місцевих територіальних громад або обласних рад, а, отже, питання про їх закриття може піднімати лише місцева чи обласна влада, а ніяк не МОЗ», - ідеться в повідомленні.

У відомстві заявляють, що МОЗ не ініціювало і не планує ініціювати оптимізацію, скорочення або ліквідацію психіатричних лікарень. Міністерство виступає за формування системи психіатричної допомоги, що саморегулюється. «Кількість закладів, які покликані допомогти людині із подоланням ментальних захворювань, має співвідноситись із потребами самого населення. Тобто це питання має вирішуватись на рівні громад», - сказано в повідомленні.

Читайте також: На Дніпропетровщині затримали пацієнта психлікарні, підозрюваного у вбивстві медика

Зазначається, що місцева влада також може перепрофілювати лікарні на заклади соціальної підтримки.

«Нерідкість, що психіатричні лікарні часто надають не суто медичну, а і соціальну допомогу, опікуючись людьми, яким немає куди більше йти. Соціальні служби працюють уже понад 20 років, і фінансуються саме місцевими бюджетами. Отже, держава не повинна їх створювати», - ідеться в повідомленні.

У відомстві заявили, що МОЗ розробляє єдині норми із надання фахової допомоги, аби пацієнти отримали сучасне кваліфіковане лікування. Національна служба здоров’я, у свою чергу, контрактує відповідні заклади, які уповноважені давати психіатричну допомогу.

Читайте також: «Київського терориста», який погрожував підірвати «Леонардо», знову відправили до психлікарні

Зазначається, що 1 квітня 2020 року розпочався другий етап медичної реформи, який поширився і на психіатричну галузь.

«За 3 роки до цього Кабінет Міністрів схвалив Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я на період до 2030 року, яка передбачає зміщення акценту зі стаціонарного лікування у профільних лікарнях на амбулаторне. До 30% людей, яких раніше госпіталізували, взагалі не треба було класти в лікарні. Вони потребували лише адекватної медикаментозної терапії», - сказано в повідомленні.

Зазначається, що за рекомендаціями ВООЗ, стаціонарне лікування пацієнтів (у разі потреби) має тривати близько 30 днів. Від таких нормативів і відштовхуються в НСЗУ та МОЗ.

Читайте також: «Мінер» столичного мосту Метро пробуде ще пів року в психлікарні - адвокати

«На цей строк виділяється відповідне фінансування на лікування. Пацієнти також можуть отримувати психіатричну допомогу не лише в спеціалізованих закладах, а в багатопрофільних лікарнях, оскільки часто-густо наявні й інші захворювання, які легше лікувати в одному закладі», - зазначили в МОЗ.

Крім того, з 2021 року з’явилась можливість отримати спеціалізовану медичну допомогу за місцем проживання, яка буде надаватись мобільними мультидисциплінарними командами. Після завершення гострого перебігу хвороби пацієнти мають продовжувати лікування амбулаторно. За потреби мобільна мультидисциплінарна команда приїде до пацієнта і надасть йому допомогу вдома.

Читайте також: В Україні запрацюють мобільні команди з надання психіатричної допомоги

«Серед людей є побоювання, що через недофінансування з боку НСЗУ пацієнти психіатричних лікарень, яких направили туди за вбивства та інші злочини, вийдуть на вулиці. Насправді НСЗУ не має жодного стосунку до лікування таких осіб. Пацієнти, які скоїли суспільно-небезпечні діяння, отримують допомогу в окремих спеціалізованих закладах, які фінансуються за медичною субвенцією. Це питання регулює постанова Кабміну №250 від 25 березня 2020 року. А коли ми кажемо про субвенцію, то вже розмір фінансування вирішує обласна чи місцева влада, а не НСЗУ», - сказано в повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, у 2021 році у рамках Програми медичних гарантій впроваджується новий пакет допомоги, який буде орієнтований на надання допомоги людям з розладами психічного здоров’я в амбулаторних умовах. Це мобільні психіатричні бригади.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-