У 2021 році зафіксували 70 випадків фізичної агресії проти журналістів – НСЖУ
Як передає Укрінформ з посиланням на повідомлення у Фейсбуці голови Національної спілки журналістів Сергія Томіленка, про це свідчать результати моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів», який НСЖУ проводить спільно з партнерами.
За даними Томіленка, ця цифра майже дорівнює показникам попереднього року, коли в 77 епізодах насильства постраждав 101 журналіст. Певне зменшення рівня агресії експерти Спілки пояснюють, зокрема, адаптацією суспільства до карантинних обмежень, запровадження яких спричиняло психологічну напругу та провокувало додаткову агресію щодо працівників ЗМІ.
Томіленко зазначив, що провідні місця в антирейтингу проявів фізичної агресії стабільно посідають столичний регіон (20 випадків у Києві та Київській області) і Одещина (8 випадків). Також високі показники торік зафіксовано в Харківській (5 випадків) і Житомирській (4 випадки) областях.
Доволі високим залишається рівень фізичної агресії щодо жінок-журналісток: у 2021 році постраждали 25 медійниць (у 2020 році – 36).
Представники правоохоронних органів торік застосували силу щодо журналістів у чотирьох епізодах (позаторік – у шести), а посадовці, депутати й чиновники – у 12 (позаторік – лише в чотирьох). Два випадки трапилися із застосуванням зброї.
За даними Національної спілки журналістів, в Україні кожні п’ять днів трапляється інцидент із застосуванням сили до журналістів: це побиття, спалені машини, пошкоджена апаратура. За словами Томіленка, експерти НСЖУ констатують певну зневіру медійників у дієвості звернень по допомогу до правоохоронних та судових органів.
Зокрема, наводить приклад Томіленко, 4 листопада 2021 року про перешкоджання у здійсненні професійних обов’язків священнослужителями Києво-Печерської лаври заявили журналіст видання «Сьогодні» Ігор Сєров і телекореспондент «Магнолія-ТБ» Олександр Терещенко.
«Троє осіб... намагалися заборонити знімати наслідки резонансної пожежі та підійти по коментар до спікера пожежників. Один з них завзято виривав телефон з увімкненою трансляцією, затуляв камеру, відтягував за куртку, виштовхував з території. За 13,5 року в «Сьогодні» у таких ситуаціях я справлявся сам. Але тут поряд були службовці, що назвалися співробітниками поліції охорони. Навіть у їхній присутності особливо нічого не змінилося», – розповів Сєров. Журналіст змушений був викликати патрульних.
Водночас Томіленко констатував певний прогрес у реагуванні правоохоронної системи на злочини проти журналістів: поліція оперативно розпочинає розслідування та кваліфікує перешкоджання і напади саме за «журналістськими» статтями Кримінального кодексу.
«Цей прогрес ми пов’язуємо насамперед із розбудовою механізмів реагування на випадки перешкоджання журналістській діяльності в структурах Нацполіції та органів прокуратури, зокрема, і завдяки наполегливій роботі журналістської спільноти. Всі наші зусилля в захисті безпеки журналістів спрямовані на один результат – це невідворотність покарання в кожному випадку нападу», – підсумував Томіленко.
Як повідомлялося, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. Індекс укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.