У Києві презентували дослідження про роботу іноземних журналістів в Україні під час війни
Керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей зазначив, що, запускаючи відповідне опитування серед іноземних журналістів, хотіли показати іноземним журналістам, що держава насамперед не глуха до питань і проблем іноземних медіа і в міру можливостей намагається реагувати на вирішення тих чи інших проблемних питань.
“Ми хотіли зібрати в одному місці всі проблемні питання, які виникають. По суті, створити таку шпаргалку для представників державних інституцій, які залучені до процесу роботи з іноземними ЗМІ”, - додав Соловей.
Він зауважив, що це дослідження не є кінцевим.
“Оскільки війна не закінчується і, судячи із заяв наших політичних і військових керівників, ситуація буде тільки розвиватися, тому це дослідження буде писатися і в 2023 році, і прошу розглядати його як запрошення до обговорення, до співпраці, і до покращення”, - зазначив Соловей.
Своєю чергою міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко подякував іноземним журналістам, які висвітлюють події російсько-української війни.
“Це надзвичайно важливо для того, щоб світ знав правду про те, що відбувається в Україні. І тому висновки (дослідження - ред.) очевидно стануть для нас певним дороговказом для того, щоб ми з різними відомствами змогли опрацювати результати дослідження і зробити роботу іноземних журналістів в Україні, я б не сказав більш приємною, але більш комфортною з точки зору організації цієї роботи”, - сказав Ткаченко.
Інформуючи про опитування, Соловей зазначив, що “результати дослідження показали доволі позитивне відношення іноземних журналістів до роботи всіх органів влади, які задіяні в роботі з медіа, це дуже радує”.
Також, за його словами, опитувані іноземні журналісти оцінили високий рівень роботи українських фіксерів.
“Майже всі відзначають хороше знання англійської, винахідливість, широку базу контактів і готовність допомагати в найскрутніших ситуаціях іноземним журналістам. З того, що найцінніше в цьому дослідженні — це останні дві сторінки - рекомендації. Підкреслюю, що це не тільки досвід і якісь власні знання співробітників Центру, а на 90%, а може і більше, це пропозиції самих іноземних журналістів. Я підкреслюю саме цей момент: ці пропозиції не взяті зі стелі, а базуються на рекомендаціях конкретних людей, які працюють у полі”, - наголосив керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Соловей зупинився на двох блоках проблемних питань, які виокремили іноземні журналісти, а саме - питання, пов’язані з акредитацією та безпосередньою роботою в полі.
Згідно з оприлюдненими даними, складність акредитації для міжнародних журналістів , як “значну” та “скоріше значну” проблему розглядають 37% учасників, в той час як 60% вважають, що це є “скоріше незначною” та “зовсім незначною проблемою”.
Згідно з результатами, частина опитаних мали значні затримки з отриманням акредитації, а дехто не зміг отримати її взагалі.
Також, згідно з оприлюдненими даними, 51% респондентів вказали, що труднощі в отриманні інформації від органів влади є “значною” та “скоріше значною” проблемою.
“В першу чергу це наявність актуальних контактних даних, бо часто буває так, що дані, вказані на сайтах, у довідниках, є застарілими, або просто вказаний міський телефон. І друге — відсутність зворотнього зв’язку. Це дві головні проблеми”, - пояснив Соловей.
Серед інших проблем, які виокремили журналісти - упереджене ставлення до медіа, невміння пресслужб працювати з журналістами, небажання давати офіційні коментарі або брати відповідальність за рішення, занадто довгий і ускладнений процес узгодження та отримання доступу до посадовців та підпорядкованих їм закладів.
На думку Ткаченка, “результатом цього дослідження стане чергова зустріч усіх, хто задіяний в цьому процесі для того, щоб за результатами не просто розмов, а якогось дослідження робити певні висновки і робити роботу журналістів іноземних тут більш зручною”.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спільно з Київським міжнародним інститутом соціології у вересні-грудні 2022 року опитали 55 іноземних журналістів з 28 країн, які в 2022 році працювали в Україні.
Серед журналістів в дослідженні взяли участь 76% чоловіків та 24% жінок, середній вік опитаних респондентів - 41 рік.
Найбільше серед опитаних - представники зі США( 8%), Іспанії та Польщі - по 6%, решта представників — менше 5 % з різних країн Європи та Групи семи.
Кожен із учасників дослідження здійснив щонайменше один візит в Україну з 24 лютого 2022 року. Окрім того, кожен із учасників публікував принаймні дві публікації про повномасштабну війну в Україні з 24 лютого 2022 року.