Потрібна допомога? Добірка сервісів кваліфікованої підтримки постраждалим під час війни
-
з чого почати життя на новому місці?
-
як знайти житло і роботу?
-
де відновити втрачені документи?
-
як пропрацювати травму і біль пережитого через війну?
Відповіді на ці та інші питання можна отримати в одному з Центрів допомоги врятованим, які відкриті вже в 5-ти містах України: у Дніпрі, Запоріжжі, Києві, Львові та Чернівцях. Там нададуть комплексну безоплатну психологічну, юридичну й інформаційну підтримку.
Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні - UNFPA Ukraine
«Якщо людина до нас звернулася – не буває такого, що ми відмовили у допомозі чи щось підказали і все – залишили її сам на сам з її проблемами. Наші фахівці супроводжують КОЖНОГО, хто цього потребує до повного вирішення проблем, з якими вони до нас прийшли», – говорять фахівці Центру допомоги врятованим у Києві.
В Центрах також надають допомогу тим громадянам, які зазнали будь-якого виду насильства, зокрема сексуального під час війни.
«Постраждалі від насильства можуть розраховувати на цілковиту анонімність, конфіденційність і безумовність допомоги. Постраждала особа не повинна надавати докази, щоб отримати допомогу», – стверджує спеціалістка Центру допомоги врятованим.
Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні - UNFPA Ukraine
Також якщо людина хоче поділитися своєю історією, їй не потрібно хвилюватися, що доведеться робити це знову і знову й переживати травматичний досвід, аби отримати допомогу. Достатньо один раз розповісти фахівцю про свою ситуацію. Далі фахівець з ведення випадку (відповідно до потреб постраждалої особи) самостійно організовує зустріч із надавачами необхідних послуг (напр., медиками) і супроводжує протягом усього процесу отримання такої допомоги.
Контакти та адреси Центрів тут.
Фахівці самі прийдуть до вас!
Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги
Вкрай важливо, аби громадяни могли отримати фахову допомогу навіть у найменшому містечку та селі. Для цього працюють мобільні бригади соціально-психологічної допомоги для постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі від UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.
Мобільні бригади – це спеціальні екіпажі висококваліфікованих фахівців, які оперативно й ефективно реагують на випадки насильства у 21 області України. Місія кожного екіпажу – дістатись навіть у найбільш віддалені чи малодоступні місця.
Координаторка сервісу Софія Кришталь порівнює їх з авто швидкої допомоги: «Їхня фішка – мобільність: клієнт не самотужки приходить по допомогу, допомога сама прибуває до нього».
Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні - UNFPA Ukraine
Кожна зі 100 мобільних бригад, які наразі є в Україні, закріплена за окремою територіальною громадою. Вони працюють з її мешканками й мешканцями та з тимчасово переміщеними особами, якщо вони потребують фахової допомоги через домашнє насильство або насильство за ознакою статі, а також із певних причин не можуть дістатись спеціалізованих служб (напр., Центрів допомоги врятованим).
Часто бригади прибувають на виклик разом із поліцією: поки поліцейські фіксують випадок, фахівці мобільних бригад надають психологічну підтримку постраждалій особі.
Людмила Марчук, координаторка мобільної бригади у м. Житомир: «Якщо ситуація критична, ми забезпечуємо перенаправлення до спеціалізованих установ, а також до Центрів допомоги врятованим, де постраждалим дають усю необхідну інформацію, зокрема про те, де можна знайти тимчасове житло».
Звернутися по допомогу до мобільної бригади можна також і цілком конфіденційно.
«Буває так, що людина не хоче, щоб, наприклад, сусіди знали, що до неї приїжджала мобільна бригада, такі випадки також передбачені. Тоді з екіпажу та команди фахівців знімають усе брендування (будь-які впізнавані знаки, символіки, надписи)», – розповідає Софія Кришталь, координаторка сервісу.
Окрім виїздів на виклики, мобільні бригади також проводять просвітницьку роботу у територіальних громадах, щоб громадяни знали, що можна і треба робити у випадку насильства. Від початку повномасштабного вторгнення мобільні бригади можуть також надавати екстрену психологічну допомогу людям, які пережили насильство чи травми, пов'язані з війною.
Знайти адреси та контакти бригад у своєму районі та місті можна тут.
Платформа Аврора
Онлайн-допомога будь-де
На онлайн-платформі “Аврора” особи, які зазнали пов’язаного з війною насильства, зокрема, сексуального, можуть отримати безкоштовну спеціалізовану комплексну психотерапевтичну підтримку. Крім того, пропонуються консультації медичних фахівців з питань збереження здоров’я, зокрема репродуктивного, а також професійна допомога юристів. Людина зазначає, якої саме допомоги потребує, та самостійно обирає фахівця/фахівчиню, який(яка) забезпечуватиме тривалий супровід і керування випадком для уникнення повторної травматизації постраждалих. Важливо, що скористатись сервісом можна будь-де: як в Україні, так і поза її межами.
Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні - UNFPA Ukraine
«Допомога надається онлайн, нею можуть скористатися люди, які знаходяться в будь-якому куточку України та за кордоном. Ми також надаємо дистанційну допомогу тим, хто перебуває у тимчасовій окупації. Звернутися за підтримкою можуть усі, незалежно від статі та віку: жінки, дівчата, чоловіки і хлопці, які зазнали насильства”– зазначає Ольга Чуєва, спеціалістка Фонду ООН у галузі народонаселення з питань реагування на пов'язане з конфліктом сексуальне насильство. Платформа реалізована за підтримки Уряду Великої Британії.
Щоб скористатися послугами, потрібно заповнити форму на сайті, вказавши, яка допомога потрібна, обрати спеціаліста, з яким хочете працювати, а також найзручніший для себе спосіб спілкування з фахівцем/фпхівчинею(чат, телефонний/відеозв'язок).