Україна піднялася на 79 сходинку в Індексі свободи ЗМІ
Про це свідчить новий Індекс свободи преси, оприлюднений Репортерами без кордонів (RSF) 3 травня 2023 року, у Міжнародний день свободи преси, передає Укрінформ.
Україна в цьому рейтингу посіла 79 місце, піднявшись зі 106 торік.
«Ситуація зі свободою преси в Україні покращилася (79, +27). В основному це пов’язано з економічною стабілізацією більшості ЗМІ. Крім того, зменшився вплив олігархів на журналістику. Але в категорії безпеки Україна посідає передостаннє місце в світі. Це пов’язано з військовими злочинами росії проти працівників ЗМІ в Україні», - зазначається у дослідженні.
росія опустилася на 9 позицій до 164-ої.
Загалом найкраще ситуація виглядає на Півночі Європи (в першій четвірці Норвегія, Ірландія, Данія, Швеція), найгірша – в Азії (на останньому, 180-му місці Північна Корея, яка дещо пропустила вперед Китай і В’єтнам).
«Агресивність щодо працівників ЗМІ продовжує зростати. Багато урядів і соціальних груп намагаються придушити критичні повідомлення», – зауважив речник RSF Міхаель Редіске. Він зазначив, що демократичні уряди повинні підтримувати засоби масової інформації у своїх країнах, посилювати тиск на авторитарні режими, а також зміцнювати ЗМІ у вигнанні. Відповідно до шкали RSF, ситуація зі свободою преси є «дуже серйозною» у 31 країні, «складною» у 42, «виявленими проблемами» у 55 та «хорошою» або «задовільною» у 52. Таким чином, умови праці медіа-працівників є проблематичними приблизно в 70% країн світу, як і минулого року.
Найбільшою проблемою залишається безпекова ситуація для журналістів. На них нападають на демонстраціях, вбивають у збройних конфліктах і не тільки там, свавільно заарештовують або засуджують до тривалих термінів ув'язнення. Ситуація з безпекою є «дуже серйозною» у 36 із 180 країн – у охоплених війною країнах, таких як Україна та Ємен, а також у найбільших у світі «в’язницях для працівників ЗМІ» - Китаї, М’янмі та Ірані.
Кількість атак на журналістів у Німеччині, яка втратила 5 пунктів і опинилася на 21-му місці, зросла до рекордного рівня.
Організована дезінформація також є зростаючою проблемою в багатьох країнах: у 118, тобто у двох третинах усіх країн, більшість респондентів заявили, що політичні діячі в їхній країні були залучені до масових дезінформаційних або пропагандистських кампаній.
Індекс свободи преси «Репортерів без кордонів» порівнює ситуацію для журналістів і ЗМІ у 180 країнах і територіях. Рейтинг складається за п'ятьма показниками: окрім безпеки, це політичний контекст, правова база, економічний контекст і соціокультурний контекст. Ці показники визначаються на основі якісного дослідження, для якого відібрані журналісти, науковці та правозахисники у відповідних країнах, які відповіли на анкету зі 123 питань, а також на основі опитувань щодо нападів на журналістів та ЗМІ, кількість яких входить до показника безпеки. За допомогою формули визначається значення балів від 0 до 100, де 0 означає найгірший можливий результат, а 100 — найкращий можливий результат. Глобальний рейтинг є результатом послідовності балів окремих країн. Індекс свободи преси за 2023 рік включає дані з 1 січня по 31 грудня 2022 року.