У Києві презентували фільм-розслідування про злочини РФ у Оленівці
Про це передає кореспондент Укрінформу.
"Ці документальні фільми про війну, про злочини росіян в Україні, (вони створюються - ред.) для того, щоб світ розумів, що у нас відбувається. Цей фільм, безумовно, важкий і його не буде просто дивитися", - сказала головна редакторка Kyiv Independent Ольга Руденко.
Команда цього видання упродовж пів року працювала над тим, щоб відтворити картину подій в Оленівці та крок за кроком збирала інформацію про те, як функціонувала тюрма, яка знаходилася там, її наглядачів, керівників та кураторів із РФ.
Фільм у хронологічному порядку розповідає про події, пов'язані з обороною Маріуполя та його захисниками, починаючи від 24 лютого 2024 року, і до моменту звільнення з полону частини захисників Маріуполя - 21 вересня того ж року.
Для створення цієї кінострічки журналісти записали десятки інтерв'ю з людьми, які повернулися з полону і були свідками порушень міжнародного права.
Серед тих, чиї свідчення були представлені у фільмі - військова медикиня Мар'яна Мамонова, військовий медик Юрій Мкртчян, колишня військова Тетяна Ель Діаб, волонтери з Маріуполя Євген Малярчук і Констянтин Величко, голова Моніторингової Місії ООН Матільда Богнер, захисник Маріуполя Сергій Шевчук і заступник начальника департаменту Офісу генпрокурора Тарас Семків.
Деякі співрозмовники видання з міркувань безпеки залишилися анонімними. Вони розповіли про жахливі умови тримання у колонії в Оленівці і про тортури, які застосовувалися до українських полонених.
Окремо журналісти завдяки документам, які передав їм один зі співрозмовників, змогли ідентифікувати низку осіб, які, за їхніми даними, були причетні до системних знущань з захисників Маріуполя.
Ці імена були названі у презентованому фільмі.
Серед цих осіб - "зміна Кортика", як їх назвали колишні полонені - двоє чоловіків, які відповідали за катування полонених: Кирило Шакуров і Юрій Дмитренко; помічник начальника тюрми Артем Потапчук; начальник колонії Серій Євсюков; колаборант, відповідальний за роботу табору у Оленівці, Юрій Дорошенко; завідувач оперчастиною у Оленівці В'ячеслав Якурнов та інші.
За даними журналістів, багатьох співробітників колонії перед початком цього року перевели до інших установ.
Сама стрічка триває майже годину. Її авторка - журналістка Євгенія Моторевська. Режисер - Віталій Гавура.
На презентації фільму були присутні Шевчук і Мамонова із донькою Анною.
Українською фільм можна переглянути на Ютуб-каналі "Української правди". Англійською мовою і з англійськими та українськими субтитрами його можна переглянути на каналі Kyiv Independent.
Як повідомлялося, у ніч проти 29 липня 2022 року РФ скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 50 захисників Азовсталі.
За даними Офісу генпрокурора, вибух у колонії Оленівки був спричинений застосуванням реактивного термобаричного гранатомета.
4 жовтня український омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що у свіжому звіті ООН про права людини в Україні, де йдеться про серію вибухів у ніч на 29 липня 2022 року в колонії біля Оленівки, зазначається, що зафіксовані ушкодження не характерні для ураження боєприпасами HIMARS.