Україна оголосила міжнародний конкурс на кращий типовий проєкт нової школи
Про це розповів голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм під час пресконференції в Укрінформі.
Ініціатором проєкту виступило Центральне агентство управління проєктами (CPVA) Литви. Кошти у сумі 500 тис. євро надасть литовський Фонд співробітництва та гуманітарної допомоги. З них 300 тис. євро отримає архітектурне бюро, яке переможе у відкритому конкурсі.
Завдання ініціативи полягає у розробці типових архітектурних рішень для будівництва шкіл в Україні. За підсумками конкурсу, в якому можуть взяти участь архітектори з усього світу, експертне міжнародне журі обере найкращу пропозицію, яка отримає фінансування на підготовку проєктно-кошторисної документації для будівництва освітнього закладу.
«Ця документація буде у вільному безкоштовному доступі для усіх громад. Це зовсім не означає, що у нас будуть типові школи по всій країні. Будь-яке місто, громада зможе взяти проєкт, адаптувати його під свої потреби і почати будівництво сучасної, енергоефективної, інклюзивної школи за новими стандартами з урахуванням всіх безпекових вимог. Ми пропонуємо готовий на 90% інструмент, який слугуватиме підтримкою для муніципалітетів, які зможуть зекономити кошти», - зазначив очільник Агентства відновлення.
За словами керівника програм «Co-create Future of Ukraine» CPVA Артураса Жарновскіса, залучення до конкурсу міжнародних фахівців та експертів сприятиме у пошуку донорів, готових профінансувати подальшу розробку обраного для реалізації проєкту.
«Міжнародний конкурс оцінюватиме міжнародний склад журі, до якого увійдуть відомі на весь світ архітектори. Вони не лише обиратимуть найкращі ідеї та рішення, а й сприятимуть залученню донорів. Бо всі донори хочуть фінансувати належної якості проєкти», - сказав Жарновскіс.
Він додав, що ініціатива «Школа майбутнього» може мати продовження у вигляді наступних спільних проєктів для відбудови України, зокрема напрацювань типових рішень для будівництва лікарень, бібліотек тощо.
Конкурсний розгляд наданих пропозицій триватиме до квітня, після чого буде обраний переможець, з яким буде украдений договір на розробку адаптивного архітектурного проєкту школи.
Очікується, що проєктно-кошторисна документація буде готова вже до листопада 2024 року.
Як повідомлялося, за даними Міністерства освіти та науки, станом на кінець серпня 2023 року в Україні пошкоджено 3 389 закладів освіти, повністю зруйновано 361 заклад освіти.