Зеленська на сесії ПАРЄ закликала посилити боротьбу за повернення українських дітей
Про це вона заявила у своєму виступі на засіданні ПАРЄ, передає Укрінформ.
"Минулого разу ми бачилися на дебатах, присвячених депортації українських дітей, майже рік тому. І найбільше, що мені хотілося б сказати через рік, - що все позаду, що нарешті усі вдома. Але це не так, попри те, що рятувальні операції з визволення українських дітей з російського полону тривали весь рік і за кожного вболівала вся країна... Тому я закликаю всіх діяти швидше і згуртованіше. Прошу долучитися національні парламенти. Маємо змісити Росію виконувати Женевську конвенцію та невідкладно надати вичерпні списки імен та місця перебування українських дітей, які були незаконно депортовані, бо це принижує саму ідею міжнародного права, яке так цинічно ігнорують і не виконують", - наголосила Зеленська.
Вона нагадала, що в Росії перебувають понад 19 тисяч українських дітей, а повернути додому вдалося лише 388.
"З такими темпами на їх повернення знадобиться 50 років. Але за цей час українські діти просто забудуть свою. країну. Людина втрачає себе і за менший проміжок часу. І ми це відчуваємо навіть з поверненими дітьми після того, що їм розповідали, що вдома їх не чекають, що вдома вони не потрібні", - зауважила Зеленська.
За її словами, Україна рада будь-якій співпраці з усіма з міжнародної спільноти, в кого є ідеї щодо того, як повернути українських дітей.
Перша леді зазначила, що за останній рік відбулося насправді багато: від попередньої резолюції до декларації, присвяченої українським дітям, прийнятої на саміті глав держав та урядів Ради Європи, розпочала роботу консультаційна група Ради Європи з питань дітей України, першу зустріч уже провела міжнародна коаліція за повернення українських дітей.
"І ми вдячні кожній державі і людині, якій не байдуже. Але час проти нас. Днями російський диктатор наказав надавати українським дітям російське громадянство. Його поплічник Міронов демонстративно забрав собі викрадену з Херсона дівчинку. Нам треба діяти швидше. Насправді у нас немає 50 років на порятунок дітей. Навіть рік - це забагато для викраденої дитини", - наголосила вона.
У цьому контексті Зеленська нагадала, що в часи Другої світової війни діяла програма нацистів про всиновлення депортованих дітей в арійські родини. І тоді рахунок йшов на сотні тисяч дітей, повернутися ж після війни додому змогла лише невелика частина. "Бо вони вже не пам'ятали, а говорити рідною мовою їм одразу ж заборонили. Проте і зараз можна читати пронизливі журналістські розслідування , як уже дуже літні люди шукають і шукають свої справжні родини і походження, бо це не дає їм спокою все життя. Невже ми хочемо, щоб це знову повторилося? Невже мало скалічених доль в Європі і світі? Невже ми можемо допустити, щоб наш світ був таким страшним і так вільно почувалося свавілля?", - сказала Перша леді.
Вона також зауважила, що кожен порятунок української дитини - це спецоперація, в якій задіяно багато країн і десятки небайдужих людей, і тоді все вдається. "Але у світі десятки небайдужих країн і мільйони небайдужих людей. Принаймні я в це вірю. Вірю, що усі діти світу - наші спільні діти. Разом ми зможемо. Але тільки разом", - додала Зеленська.
Як повідомляв Укрінформ, агентство Reuters опублікувало масштабне розслідування про те, як російські посадовці та колаборанти викрадали українських дітей із тимчасово окупованих територій України.
За даними Єльського університету, понад 2400 українських дітей віком від 6 до 17 років були незаконно вивезені до Білорусі з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Депортація українських дітей стала причиною для видачі 17 березня 2023 року Міжнародним кримінальним судом у Гаазі ордера на арешт уповноваженого президента РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової та самого Володимира Путіна.
Україна верифікувала понад 19 тисяч депортованих та/або примусово переміщених дітей.
Фото: Офіс Президента