Що думали українці про ЄС та НАТО до повномасштабного вторгнення?
Щоб оцінити, який шлях ми пройшли та як змінилися, потрібно інколи озиратися назад і дивитися, якими ми були та що думали ще кілька років тому. Опитування Інституту соціології НАНУ, що проводяться з 1990-х років, дають таку можливість.
Наприклад, до початку війни у 2014 році більше половини українців прихильно ставилися до ідеї приєднання до союзу росії та Білорусі (рис. 1), а близько 20% підтримували цю ідею ще у 2021 році. Також близько половини прихильно ставитися до ідеї входження України до ЄС (імовірно, деякі відповідали «так» на обидва запитання, в дусі знаменитої «багатовекторності»).
Натомість частка прихильників вступу до НАТО до початку повномасштабної війни ніколи не перевищувала 50% (рис. 3). На цьому ж рисунку добре помітне зростання частки противників НАТО після 2004 року. Можна припустити, що це відбувалося під впливом російської пропаганди, що активізувалася після Помаранчевої революції. Більше того, ще на початку 2022 року 48% українців вважали, що «росія та Україна мають бути незалежними, але дружними державами, з відкритими кордонами, без віз та митниць». Звісно, це набагато менше, ніж 70% у 2013 році, проте все одно багато. Тому грузинський сценарій в Україні був цілком реальним.
Сьогодні більшість українців проголосували б на референдумі за вступ до ЄС та НАТО (рис. 4). Сподіваємося, вони не лише збережуть ці наміри, але й робитимуть практичні кроки з наближення вступу.
Рисунок 1. Як ви ставитеся до ідеї приєднання України до союзу росії та Білорусі? (1997-2021)
Рисунок 2. Як ви ставитеся до вступу України до ЄС? (1999-2021)
Рисунок 3. Як ви ставитеся до вступу України до НАТО? (1999-2021)
Рисунок 4А. Чи взяли б ви участь у референдумі про вступ України до ЄС, якби він відбувся найближчим часом? (і якщо так, то як би Ви голосували?)
Рисунок 4Б. Чи взяли б ви участь у референдумі про вступ України до НАТО, якби він відбувся найближчим часом? (і якщо так, то як би Ви голосували?)
Джерело: опитування Центру Разумкова
Фото: depositphotos.com/ua
Автори:
Ілона Сологуб, наукова редакторка «Вокс Україна»
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама