В Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів

В Україні вшановують пам’ять жертв Голодоморів

Укрінформ
У суботу, 23 листопада, в Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів.

Цей день пам'яті відзначають щороку у четверту суботу листопада на підставі указів Президента 1998 та 2007 років, повідомляє Укрінформ.

Українці у ХХ сторіччі пережили три Голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Наймасштабнішим був голод 1932-1933 років – саме його називають геноцидом українського народу, здійсненим сталінським режимом.

Голодомору передувала насильницька колективізація сільських господарств, «розкуркулення» селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Терор голодом, що діяв в Україні протягом 22 місяців, – це свідома і цілеспрямована політика сталінського уряду, стратегія і тактика якої виконувалася починаючи з 1928 року. Ця карально-репресивна акція була спрямована на упокорення українського селянства, знищення самостійних селянських господарств – соціально-економічних підвалин української нації.

Після тотальних репресій щодо української інтелігенції та духівництва жертвами тодішньої влади стали селяни.

Масовому голоду в Україні передувала низка подій. Зокрема, 18 листопада 1932 року вийшла постанова ЦК КП(б)У «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель», яка передбачала покарання за невиконання планів заготівлі зерна – сільські господарства каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м’яса. Згодом до переліку компенсаційних харчів додали картоплю і сало, наприкінці року – продукти тривалого зберігання. Окрім того, видана цього ж дня постанова «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп» дозволяла відбирати у селян хліб за статтею «контрреволюційні злочини».

Вже за кілька днів, 26 листопада, вийшов наказ наркома юстиції і генерального прокурора УРСР, в якому наголошувалося, що «репресії є одним з потужних засобів подолання класового спротиву хлібозаготівлі». Таким чином, штучно створений голод став добре продуманою та ретельно замаскованою каральною операцією.

Передусім в українських селян забрали вирощене ними зерно, а потім численними натуральними штрафами та обшуками позбавили останніх запасів продовольства. У грудні 1932 року у 82 районах України була заборонена торгівля продуктами, також припинилося постачання промислових товарів. На початку 1933 року селян позбавили останніх надій на порятунок, заборонивши виїзд з охопленої голодом України. Залишившись без хліба, селянські сім’ї вживали у їжу різні сурогати: кукурудзяні качани і стебла, просіяне лушпиння, сушену солому, гнилі кавуни і буряки, картопляне лушпиння, стручки акації, товчену кору і листя дерев.

Терор голодом, що тривав в Україні протягом 22 місяців, забрав, за офіційними даними, близько 4 млн життів.

Упродовж десятиліть тема Голодомору була табуйованою. За комуністичного режиму навіть говорити про голод тих років було суворо заборонено. Дослідження цієї трагедії розпочалися лише наприкінці 80-х років минулого століття.

Читайте також: Історик провів паралель між Голодомором і нинішньою агресивною війною Росії проти України

Відповідно до Закону «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», ухваленого 28 листопада 2006 року, голод 1932-1933 років є актом геноциду українського народу, а його «публічне заперечення… визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності українського народу і є протиправним».

У Києві вшанували пам’ять жертв Голодоморів / Фото: Євген Котенко, Укрінформ

Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 року радянських очільників – Йосипа Сталіна, В'ячеслава Молотова, Лазаря Кагановича, Павла Постишева, Станіслава Косіора, Власа Чубаря, Менделя Хатаєвича, визнано винними в організації Голодомору в Україні.

В Ужгороді вшанували День пам’яті жертв Голодоморі / Фото: Ігор Ткаченко, Укрінформ

На сьогодні 33 країни визнали Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу, а також Європарламент, ПАРЄ, Римо-Католицька церква, Константинопольська православна церква та інші.

В Одесі вшанували пам’ять жертв Голодоморів / Фото: Ніна Ляшонок, Укрінформ

Нині, через більш ніж 90 років після трагедії, Росія продовжує спроби стерти Україну з мапи світу, знищити український народ, українську культуру, мову та історію. Зокрема, як підкреслюється у резолюції ПАРЄ до роковин Голодомору, нинішня війна є новим етапом геноцидної політики РФ щодо України.

У Харкові вшанували пам’ять жертв Голодоморів / Фото: В'ячеслав Мадієвський, Укрінформ

За традицією, цього дня українці запалюють у своїх оселях свічку пам'яті на вшанування загиблих від штучного голоду.

Вшанування пам’яті жертв Голодоморів у Львові / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ

Пам’ятні заходи проходять по всій Україні. Зокрема, у столиці у Національній філармонії України відбудеться концерт пам’яті жертв голодоморів. Також українські громади по всьому світу запланували акції, дні памʼяті, виставки, панахиди, покази фільмів та лекції. Так, у містах Італії проведуть десятки заходів зі вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні.

***

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у День пам'яті жертв Голодоморів закликав зробити все можливе, щоб ця трагедія залишилася не забутою, а інші держави - визнати, що Голодомор є геноцидом українського народу, на рівні національних парламентів.

"Голодомор — це геноцид українського народу. Мільйони дітей, жінок, чоловіків стали жертвами радянського тоталітарного режиму. Їх прагнули заморити голодом, знищити лише тому, що вони — українці. І сьогодні ми вшановуємо пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Зробімо все можливе, щоб ця трагедія залишилася не забутою. Ми вдячні кожній країні світу, яка визнає Голодомор — геноцидом. Закликаю інші держави ухвалити це рішення на рівні національного Парламенту", - написав Лубінець.

Омбудсмен нагадав, що о 16:00 треба запалити свічку пам’яті та вшанувати жертв Голодомору хвилиною мовчання.

Лубінець також відзначив, що століття тому тоталітарний режим відбирав в українців останній колосок, а сьогодні Росія — обстрілює зернові термінали та зерносховища, здійснює блокаду українських міст, намагається залишити без світла і тепла нашу країну.

"Зло повернулося. Його потрібно зупинити! Пам’ятаймо злочини радянського тоталітарного режиму. Зробімо все, щоб історія не повторилася! Вічна пам’ять жертвам голодоморів", - додав Уповноважений ВР з прав людини.

***

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук наголосив, що Голодомор був свідомим злочином радянського режиму, і через десятиліття Росія знову намагається знищити український народ та позбавити незалежності.

"Сьогодні Україна вшановує пам’ять мільйонів людей, які стали жертвами голодоморів. З особливим болем ми згадуємо Голодомор 1932–1933 років, що став геноцидом українського народу. Це був свідомий злочин, організований тоталітарним радянським режимом", - зауважив він.

Радянська влада, за словами Стефанчука, для знищення українського народу використовувала голод як зброю з єдиною метою: викорінити ідентичність, культуру, мову, традиції та зламати українську самобутність.

Штучний голод мав на меті знищити саму суть українства, підкреслив він.

"Сьогодні, через десятиліття, методи Росії залишаються незмінними. І мета незмінна: знищити український народ, позбавити нас незалежності та права обирати власний шлях", - наголосив голова парламенту.

Стефанчук переконаний, що саме тому так важливо пам’ятати про мільйони жертв голодоморів і ті жахи, які довелося пережити українцям, щоб не дати можливості переписати історію.

"І так само важливо боротися за справедливість і притягнення російських злочинців до відповідальності", - зауважив він.

***

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у День пам’яті жертв Голодомору зазначив, що Україна обов’язково змусить російського агресора відповісти за всі скоєні злочини, аби не допустити повторення трагедій у майбутньому.

«Сьогодні Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору — мільйонів невинних, життя яких обірвав геноцид, організований радянською владою», - зауважив він.

За словами Шмигаля, ця трагедія є жахливим свідченням жорстокості тоталітарних режимів. «У 1930-х роках сталінський режим намагався знищити українців штучним голодом, а сьогодні путінська Росія використовує війну і терор, прагнучи зламати й поневолити нашу націю», - додав він.

«Проте ми вистоїмо, станемо сильнішими та обов’язково змусимо агресора відповісти за всі скоєні злочини. Аби не допустити повторення трагедій у майбутньому», - наголосив прем'єр.

Також глава уряду вшанував пам’ять жертв Голодомору. «Світла пам'ять усім невинно убієнним», - підкреслив він.

***

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що світ має знати про Голодомор, щоб зрозуміти мотиви нинішньої агресії РФ, та закликав визнати Голодомор геноцидом українського народу всі країни, які досі цього не зробили.

«У День пам'яті жертв Голодомору ми віддаємо шану мільйонам українців, яких Сталін та його режим вбили голодом. Кремль намагався зламати хребет нашої нації, знищити цілі покоління. Цей жахливий злочин не має терміну давності», - наголосив Сибіга.

Сибіга зазначив, що світ повинен знати про Голодомор, щоб зрозуміти справжні мотиви нинішньої агресії Росії проти України.

«Я закликаю всі країни, які ще не зробили цього, визнати Голодомор геноцидом українського народу. Ми повинні пам'ятати. Пам'ять - це наша сила», - написав очільник зовнішньополітичного відомства.

У заяві МЗС України зауважується, що сталінський тоталітарний режим у XX столітті та путінський злочинний режим у 21-му вдалися до геноцидів. Кремлівський режим прагне спричинити глобальну продовольчу кризу і голод, а Путін перетворив загрозу голоду на зброю.

«Росія системно і прицільно завдає ударів по нашій портовій інфраструктурі. Протягом липня – жовтня цього року Росія здійснила близько 60 таких атак. Як наслідок: пошкоджені та знищені майже 300 об’єктів портової інфраструктури, 22 цивільних судна. Такі дії мають всі ознаки геноцидальної політики», - наголосили у відомстві.

У МЗС підкреслили, що пам'ятаючи про Голодомор 1932-1933 років, незважаючи на російську збройну агресію, Україна залишається гарантом продовольчої безпеки для багатьох країн і регіонів світу.

«Ніхто в жодному куточку світу не повинен страждати від голоду. Ми, українці, як ніхто це розуміємо та готові це гарантувати. Українське зерно є гарантом глобальної продовольчої безпеки. Суверенна Україна є гарантом всеосяжного, справедливого і сталого миру», - йдеться у заяві.

У МЗС нагадали, що 28 країн визнали Голодомор 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу на парламентському рівні і Україна продовжує дипломатичні зусилля на цьому напрямі.

«Важливо, щоб кожен розумів: злочини, які залишилися безкарним у минулому, мають прямі наслідки для сьогодення. Світ повинен дати справедливу оцінку злочинам Москви минулого та сильну відповідь на нинішню глобальну російську загрозу», - йдеться у заяві.

***

Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що День пам’яті жертв Голодоморів нагадує, що російська влада для знищення України використовує будь-які засоби.

Він наголосив, що мета російських загарбників "залишається незмінною вже століттями – стерти Україну з мапи світу. Підкорити нас повністю, а тих, хто не підкориться – знищити".

За словами Умєрова, "День пам’яті жертв Голодоморів – це нагадування про те, що ворог готовий використовувати будь-які засоби для досягнення своїх цілей, навіть голод як зброю".

Як підкреслив очільник Міноборони, це "день, коли ми згадуємо мільйони українців, які загинули від нелюдських злочинів, організованих кремлівською владою".

"У 20-х, 30-х і 40-х роках минулого століття Росія намагалася приховати масові вбивства українців. Закопувала правду разом із жертвами у братських могилах. Брехала, заперечувала, викривлювала історичні факти", - наголосив він.

Умєров підкреслив, що сьогодні Росія продовжує діяти так само, використовуючи ті ж злочинні методи.

Сучасна російська влада, за його словами, знову воює зі збіжжям, загрожуючи голодом не лише Україні, а й усьому світу.

"Але тепер, у 21-му столітті, ворог не залишиться безкарним", - запевнив Умєров.

Читайте також: У Вашингтоні показали, як виглядала їжа українців під час Голодомору

Він зауважив, що Україна вже притягає РФ до відповідальності та нищить російський флот, що блокує зерновий коридор. Українці завдають ударів по базах і складах, звідки планується знищення аграрного потенціалу, та збивають ракети і дрони, спрямовані на те, щоб позбавити світ українського зерна.

"Ми боремося за мирне майбутнє України та світу. Ми пам’ятаємо трагедії минулого і мстимося за наших закатованих предків. Україна переможе. Російське зло буде покаране", - наголосив Умєров.

***

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак з нагоди Дня пам'яті жертв Голодоморів закликав пам'ятати, хто є автором геноциду українського народу та наголосив, що росіяни заплатять за всіх жертв Голодомору і будуть відповідати за сьогоднішні злочини.

"Пам‘ятаємо Голодомор. Знаємо, хто автор геноциду. Росіяни заплатять за всіх жертв Голодомору і будуть відповідати за сьогоднішні злочини. Це буде історичний час розплати. Він вже чекає на російську націю", - написав Єрмак.

Як повідомляв Укрінформ, російські окупанти демонтували всі пам'ятники жертвам Голодомору на тимчасово захоплених територіях України.

***

У Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим закликали у День пам'яті жертв Голодоморів, аналізуючи трагічні події та цинічні злочини минулого, ставитись до сьогоднішніх дій агресора без сумнівів та двозначності.

"Третій рік поспіль ми згадуємо цю трагедію в умовах широкомасштабної війни, та десятий рік в умовах російської агресії. Як і 91 рік тому, окупант прагне підкорити український народ та стерти згадку про українську націю з лиця землі. Але наша пам’ять про трагічні події та цинічні злочини минулого примушує ставитись до дій агресора без сумнівів та двозначності", - йдеться у повідомленні.

Закликаючи долучитись до загальнонаціональної хвилини мовчання о 16:00 та запалити свічку пам'яті про загиблих та знедолених внаслідок штучних голодів, у Представництві наголосили: "Нехай ці вогники стануть нагадуванням: ми пам’ятаємо кожне втрачене життя і робимо все можливе, щоб подібні трагедії ніколи не повторилися".

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-