Вже понад 1000 днів триває повномасштабне вторгнення агресора на нашу землю. Увесь цей час Україна стикається з численними викликами через вторгнення Росії. Однак, поряд із героїчною боротьбою на фронті, держава має вирішувати критично важливі соціальні питання. Чому внутрішньо переміщені особи (ВПО) змушені повертатися до тимчасово окупованих територій? Як поліпшити умови їхнього проживання та забезпечити житлом?
В інтерв'ю для Укрінформу народний депутат, член Комітету ВР з питань прав людини Максим Ткаченко відповідає на ці питання та розповідає про проблеми переселенців, нові законодавчі ініціативи та важливість ефективної взаємодії між парламентом, урядом і місцевими органами влади, а також про роботу Верховної Ради протягом повномасштабного вторгнення.
БІЛЯ 5 МЛН УКРАЇНЦІВ Є ВНУТРІШНІМИ ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМИ
- Повномасштабне вторгнення Російської Федерації на територію України триває вже більше 1000 днів. За цей час велика кількість людей були змушені покинути свої домівки та тікати від війни. Чи маємо станом на зараз свіжі дані, яка кількість українців наразі є внутрішньо-переміщеними особами?
- Першочергово хочу подякувати усім засобам масової інформації за те, що приділяєте увагу цьому надважливому питанню, питанню, що стосується мільйонів людей, які є вимушеними переселенцями. Йдеться приблизно про 5 млн осіб. Чому приблизно? Тому що, з одного боку, маємо збільшення кількості ВПО через просування ворога. Як відомо, свого часу було оголошено примусову евакуацію на Донеччині - Курахове, Селидове, Покровськ, а також на Харківському напрямку - Вовчанськ, Куп'янськ. А з іншого боку, кількість людей зі статусом ВПО зменшується через те, що вони повертаються додому - навіть на тимчасово окуповану територію чи виїжджають за кордон. Ми втрачаємо наших людей через те, що держава зволікає з допомогою, через те, що її обсяг недостатній.
-Яка кількість переселенців нової хвилі отримали статус ВПО?
-До нас, як до народних депутатів, співзасновників громадської організації «ВПО України», з початку нової хвилі евакуації, починаючи з травня цього року, вже звернулося близько 15 тисяч осіб, які виїхали зі своїх рідних міст і сіл. Щодо загальної кількості, за моїми оцінками, це більше 200 тисяч.
ТІЛЬКИ В МАРІУПОЛЬ ПОВЕРНУЛОСЬ ДО 70 ТИСЯЧ ВПО
- Ви зазначили, що велика кількість ВПО повертаються на тимчасово окуповані території. Чи можемо говорити про конкретні дані?
- Вже близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території. Наприклад, за наявними даними, 200 тисяч маріупольців залишили своє місто, тікаючи від війни, яку принесла на нашу землю росія. Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри.
- Які основні причини повернення українців на ТОТ?
- Головною причиною повернення є те, що вимушені переселенці на підконтрольній Україні території не змогли почати нове життя. Вони не отримали належної допомоги від держави — ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи, тощо. Велика кількість ВПО не змогли знайти роботу через скептичне ставлення до них роботодавців, а всі ті пропозиції, які надаються переселенцям, насправді дуже низькооплачувані.
Можна навіть говорити про певну дискримінацію переселенців на ринку праці. Заробітна плата часто не перевищує 8-12 тисяч грн, в той час, коли вартість оренди житла в умовно безпечних регіонах України стартує від 10 тисяч. Коли переселенці починають працювати — вони втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на оренду житла, які становлять близько 2000 грн в місяць на особу та 3000 грн на дітей та осіб з інвалідністю. Водночас на безоплатній основі дуже мало місць з людськими умовами проживання.
КІЛЬКІСТЬ МІСЦЬ ДЛЯ ТИМЧАСОВОГО ПРОЖИВАННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ЗМЕНШУЄТЬСЯ
- Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №11281, який передбачає інвентаризацію нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО. Ви є співавтором цього законопроєкту. Але за інформацією від парламентської Тимчасової спеціальної комісії, членом якої ви є, робота по цьому питанню вже тривала до остаточного прийняття закону. Скільки об’єктів для проживання ВПО вже налічує відповідна інтерактивна мапа?
- Так, Верховна Рада прийняла в цілому закон, розроблений нашою тимчасовою парламентською комісією з захисту ВПО. Він передбачає створення інформаційної бази придатного для проживання житла у вигляді публічної інтерактивної мапи з інформацією про стан об’єкта, кількість місць для проживання, обсяг потенційних інвестицій для покращення умов тощо.
Важливо, що переселенці зможуть обирати, де б вони хотіли проживати, а органи влади - комунікувати з міжнародними організаціями щодо проведення необхідного ремонту та введення об'єкта у експлуатацію.
Повторюсь: наразі в Україні дуже мало місць тимчасового проживання для ВПО, де б безоплатно можна було б жити у відносно комфортних умовах. Кількість цих місць не збільшилась, а, навпаки, зменшилась після ухвалення постанови Кабінету Міністрів №930 у вересні 2023 року. Було введено нові критерії, але з тих місць, що раніше використовувались, наразі лише чверть відповідає цим вимогам.
Якщо раніше в Україні було близько 4 тисяч місць для тимчасового проживання ВПО, то зараз залишилось трохи більше тисячі. Більшість з них — це гуртожитки навчальних закладів. Що стосується інших — вони продовжують існувати, але умови в них часто далекі від стандартів. Люди змушені спускатись на перший поверх або навіть у підвальні приміщення, щоб скористатись туалетом або душем, пандусів немає.
Ми очікували, що після ухваленої Кабміном постанови щотижня, щомісяця влада на місцях буде приводити ці локації до ладу, ремонтувати, але такого не сталося. Виникають питання до міських, обласних рад, до Міністерства соціальної політики, до Міністерства реінтеграції - куди йдуть гроші з державного бюджету від міжнародних партнерів, які виділяються для покращення умов життя переселенців?
Вважаю, що робота органів місцевого самоврядування у 2024 році була неефективною. Ми, як народні депутати, та представники уряду неодноразово зверталися до обласних і міських адміністрацій з вимогою організувати інвентаризацію і перевірку доступних локацій для тимчасового проживання переселенців та покращити умови проживання в них. Проте далеко не всі виконали дане доручення. На всю країну вдалося знайти лише пару десятків об’єктів, які дійсно можна назвати такими, що відповідають всім умовам, де людям комфортно.
Під час робочих поїздок по країні нам показували локації, які потенційно можна використовувати для проживання вимушених переселенців. Наприклад, недобудова біля обласної лікарні у Черкасах на території геріатричного пансіонату, яка вже понад 25 років не введена в експлуатацію. Можна було б знайти фінансування та зробити ремонт, і це дозволило б забезпечити житлом 100-150 ВПО.
Ще один приклад – місто Хмельницький, де є комунальна будівля, ремонт якої профінансували міжнародні партнери. Однак, незважаючи на завершення робіт ще в квітні, жодна людина не була заселена. Більше того, для того, щоб переселенці могли проживати там, з них вимагають плату — 1200 грн на особу, або мінімум 4800 грн за родину, хоча це житло повинно бути безкоштовним.
МИ ПЕРЕКОНАЛИ УРЯД ЗБІЛЬШИТИ ФІНАНСУВАННЯ ВПО В НАСТУПНОМУ РОЦІ
- Держбюджет на наступний рік прийнято. Яка сума передбачається саме на ВПО?
- На наступний рік закладено біля 48,6 млрд грн на виплати ВПО, йдеться про допомогу на проживання, про яку ми вже говорили. У 2022-му ця сума була близько 73 млрд грн, у 2023-му - 57 млрд. Як бачимо, кожного року, на жаль, вона зменшується. Тому наше міжфракційне депутатське об’єднання «ВПО України» підняло це питання, ми змогли переконати уряд виділити додатково ще 1,5 млрд.
Під час нашої зустрічі Прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевнив: якщо наступного року не вистачить виділених коштів на виплати, Міністерство фінансів їх знайде. Звісно, ми побоюємось, що через брак фінансових ресурсів можуть з’явитися нові критерії і вимоги від Міністерства соціальної політики для виплати допомоги ВПО. Іншими словами, кількість осіб, які матимуть на неї право, автоматично зменшуватимуть. Тому ми звертаємося з проханням не вводити нових критеріїв, більше того, ми вимагаємо повернути правила, які застосовувались до березня цього року для виплати компенсації за житло у 2000-3000 грн. З березня виплат було позбавлено дві третіх вимушених переселенців, тобто більше 60%. І це грубо суперечить заяві Президента про збереження виплат ВПО в 2024 році. Впевнений: що саме через позбавлення виплат на проживання чимало ВПО прийняли непросте рішення і повернулись додому — на прифронтову територію та навіть в окупацію. Тому що нові критерії, м’яко кажучи, мають багато недоліків.
Наведу декілька прикладів: родина, яка не має змоги орендувати житло, вимушена продавати своє майно, таке як автомобіль, для покриття базових витрат. Проте, за новими правилами, якщо людина отримала дохід від продажу машини, це автоматично позбавляє її права на компенсацію.
Інший приклад — родина, з якою я спілкувався в Чернівцях. Мати, її дитина та онук отримували компенсацію. Донька поїхала на заробітки за кордон на три місяці. Після її повернення виплати були припинені для всієї родини, хоча донька повернулася та продовжує працювати, жити в Україні. Всі спроби відновити виплати були безрезультатними.
А як вам той факт, що якщо чоловік служить у ЗСУ, то його родина автоматично позбавляється виплат ВПО?
- До речі, ваша парламентська ТСК зареєструвала також законопроєкт №10382, який передбачає виплати допомоги на проживання всім категоріям ВПО до кінця воєнного стану. З моменту реєстрації законодавчої ініціативи в парламенті минув майже рік. Коли він може бути розглянутий у залі?
- Законопроєкт не пропускають на розгляд парламенту. Ключовими перепонами є знову ж таки Мінсоцполітики та Міністерство фінансів. Ці два міністерства є профільними по цій законодавчій ініціативі, і саме вони повинні або внести зауваження, які ми могли б врахувати при доопрацюванні, або підтвердити, що проєкт відповідає вимогам. Проте зворотного зв’язку протягом року ми не отримали.
ПОТРІБНО УХВАЛИТИ ЗАКОН ПРО ОТРИМАННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМИ СЕРТИФІКАТА ЗА ЖИТЛО НА ТОТ
- Незабаром ВПО зможуть отримувати ще один новий вид допомоги. Йдеться про субсидію на оренду житла. Які умови даної ініціативи? Як її оцінюєте?
- На реалізацію цього експериментального проєкту в бюджеті передбачено близько 4 мільярдів гривень. Міністерство соціальної політики запевняє, що все буде організовано ефективно та швидко, а оформлення субсидії для ВПО на оренду житла розпочнеться з середини січня 2025 року.
Право на субсидію на оренду житла матимуть родини переселенців, які витрачають понад 30% своїх загальних доходів на оренду. Водночас якщо доходи родини не перевищують 5 840 гривень на одну особу, субсидія покриватиме більшу частину вартості оренди. Відповідні субсидії призначатиме Пенсійний фонд, тому договір оренди слід буде зареєструвати там. До речі, відповідну пільгу можна буде отримувати паралельно з субсидією на житлово-комунальні послуги.
Проте багато людей серед переселенців сумніваються в успішності цієї ініціативи. Вони бояться, що власники житла не будуть готові надавати офіційні договори оренди Пенсійному фонду, аби не «світити» додаткові джерела доходу, не платити податки, тощо. Я особисто також не впевнений, що ця ініціатива запрацює належним чином.
- Ще одна ініціатива, яка має бути реалізована - запуск третього етапу програми «єВідновлення». За словами голови Комітету ВР з питань організації держвлади Олени Шуляк, реалізація цього етапу передбачає надання виплат, житлових сертифікатів за зруйноване житло українців на ТОТ. На вашу думку, реалізація даного етапу програми зможе вирішити питання багатьох ВПО з житлом?
- Запуск третього етапу програми «єВідновлення», безперечно, є необхідною ініціативою, яка включатиме компенсації за зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях. Запуск цього етапу програми міг би полегшити життя значній кількості переселенців, але у проєкті бюджету до першого читання програма «єВідновлення» майже не передбачала фінансування - йшлось про відносно невеликі кошти від міжнародних донорів. Але нам, нашому міжфракційному об’єднанню «ВПО України», під час зустрічі з Прем’єром вдалось переконати його збільшити фінансування надважливої для ВПО програми єВідновлення. Наразі передбачено 3 млрд грн за знищене житло та 1 млрд — за пошкоджене.
Більше того, наша парламентська комісія звернулась до Уряду з пропозицією спрямувати 15 мільярдів гривень на програму єВідновлення ще в цьому році.
Кошти є — їх Мінсоцполітики зекономили за рахунок того, що з березня позбавили виплат дві третини переселенців. Ми вважаємо, що ці гроші належать ВПО, і вони мають їх отримати! 10 000 родин переселенців матимуть шанс на компенсацію і на вирішення найболючішого питання — житла. Чекаємо від Прем’єра швидкої реакції та підтримки вимушених переселенців!
Якщо програма єВідновлення буде працювати, якщо внутрішньо переміщені особи будуть отримувати компенсації, ситуація, безумовно, покращиться. Але вважаю, що проблема потребує глобальніших і фундаментальніших рішень. Нам потрібно ухвалити закон, який передбачає можливість отримання переселенцями компенсації, житлового сертифіката за житло на територіях, які залишаються в окупації більше трьох років. Наразі ми розуміємо, що коштів у державному бюджеті не передбачено на реалізацію даної ініціативи, проте це зобов’яже державу та уряд зробити це, наприклад, через рік. Ухвалення даного закону надасть людям надію, що дуже важливо для ВПО.
- Які кроки, на вашу думку, потрібно вжити для покращення ситуації з забезпечення ВПО житлом?
- Перше, що потрібно зробити, це повернути компенсацію на винайм житла в розмірі 2000 - 3000 грн на особу для максимальної кількості ВПО за винятком кількох критеріїв. Наприклад, компенсація має припинятися, якщо людина придбала власне житло або виїхала за кордон і не повернулася. Також вона має бути припинена для тих, хто отримав фінансування від держави за програмою єВідновлення. Однак дуже важливо, щоб виплати не припинялися для інших, зокрема для пенсіонерів або тих, чий дохід не перевищує встановлені межі.
Наступним важливим кроком є повноцінна робота нашого законопроєкту №11281, тобто повноцінний запуск інвентаризації житла, придатного для проживання. Це дозволить швидше забезпечити ВПО безкоштовним житлом.
Третій крок - необхідно довести до ладу житлові приміщення для ВПО, що вже існують. Вони повинні відповідати нормам 930-ї постанови Кабміну, щоб люди могли хоча б умовно комфортно проживати. Важливо також активно залучати як державні, так і міжнародні фінансові ресурси.
Водночас органи місцевого самоврядування повинні почати активно будувати та купувати соціальне житло, яке стане вирішенням житлової проблеми для великої кількості ВПО. За приклад можна брати досвід інших країн, де саме соціальне житло дозволило прийняти значну кількість біженців.
Важливо також провести інвентаризацію «померлої спадщини» - покинутих приватних будинків у громадах, де населення значно скоротилося. Місцеві органи влади мають залучити ресурси для відновлення таких об'єктів. Це житло може стати доступним для переселенців. Таку інвентаризацію можна було б уже провести за три роки війни, і деякі громади вже працюють над цим, хоча таких випадків ще недостатньо.
Останнім, але не менш важливим кроком є підтримка наших Збройних сил у боротьбі за перемогу. Успіхи на фронті мають безпосередній вплив на моральний стан ВПО.
МОНОБІЛЬШІСТЬ ЗДАТНА СПРАВЛЯТИСЯ З ВИКЛИКАМИ
- Вже більше 1000 днів триває повномасштабне вторгнення російського агресора на нашу землю. Як за цей час змінився український парламент?
- Верховна Рада в умовах війни значно посилила свою роль у прийнятті критично важливих рішень для країни, а закони, що стосуються оборони, економічного фронту, соціальної підтримки, міжнародних відносин набули ще більшого пріоритету. Час показав: монобільшість здатна справлятися з усіма викликами — в екстреному режимі приймати надважливі закони та забезпечувати належний рівень співпраці з міжнародними партнерами.
Разом з тим, цей період став тестом на відповідальність для кожного депутата, адже рішення, ухвалені в умовах війни, - не про політику, а про виживання та майбутнє України.
- А як щодо змін у роботі безпосередньо всередині парламентської фракції «Слуга народу»? Цікавить ваш погляд, як заступника голови фракції
- Можу з упевненістю сказати, що попри всі спроби деяких осіб підривати ситуацію всередині фракції, попри появу негідників і зрадників, фракція «Слуга народу» залишається монобільшістю. Вона єдина, монолітна і завжди підтримує важливі ініціативи Президента, наших військових, а також голосує за євроінтеграційні закони, завдяки чому держава може отримувати необхідну допомогу від партнерів. Я вдячний усім фракціям та колегам, від кого ми отримуємо підтримку.
- За час війни у фракції також відбулось чимало скандальних кадрових рішень…
- Звісно, не все ідеально: є поодинокі випадки, коли люди зраджують країну, втікають за кордон, перебувають під слідством або систематично не ходять на засідання, але поки - наголошую: поки - продовжують бути народними депутатами. Ми у фракції вважаємо такі дії недопустимими і вважаємо, що така поведінка є неприйнятною для представників «Слуги народу» та й загалом для народних депутатів.
- Нещодавно в мережі почала ширитись інформація нібито очільниця партії «Слуга народу» Олена Шуляк має намір залишити роботу на посаді. Чи відповідає ця інформація дійсності?
- Бачив таку інформацію в ЗМІ. Хочу сказати, що пані Олена Шуляк є самодостатньою народною депутаткою, з власним політичним іміджем та позицією. Я впевнений, що вона знайде свій політичний шлях, якщо залишить «Слугу народу». Проте на сьогодні вона залишається головою парламентського комітету, головою партії та одним з провідних депутатів у фракції «Слуга народу». А чутки залишаються лише чутками.
Марина Шикаренко, Київ
Фото Кирила Чуботіна