Симфонія життя. Її виконали українські хірурги у 1000-й день війни

Симфонія життя. Її виконали українські хірурги у 1000-й день війни

Укрінформ
Журналістка Укрінформу побувала на першій у світі кардіооперації, зробленій немовляті після кесаревого розтину у перші хвилини життя

Серце новонародженого – завбільшки з невеличкий волоський горіх. Воно було приречене, але золоті руки українських лікарів подарували йому абсолютно здорове життя!

Коли ввечері 18 листопада професор Ілля Ємець запросив мене на наступний ранок бути присутньою під час унікальної операції, від хвилювання я не спала всю ніч. Звісно, не через повітряні тривоги. Адже завтра я побачу щось абсолютно неймовірне для звичайної людини. Ну, як це?! Ще ненароджена дитина має ваду, несумісну з життям, природа переплутала місцями аорту та легеневу артерію, вони відходять від серця у неправильному порядку і маля приречене померти в перші дні після народження… Але фатального не станеться! Українські кардіохірурги вперше у світі проведуть надскладну операцію відразу після кесаревого розтину, ювелірно виправлять вади сердечка, якому від роду кілька хвилин і маленька людина стане здоровою!

19 листопада. Тисячний день повномасштабної війни. 8-ма ранку. Дві великі операційні бригади. Одна – акушерсько-гінекологічна на чолі з директором Київського перинатального центру професором Дмитром Говсєєвим, друга – кардіохірургічна, на чолі з директором Науково-практичного медичного центру кардіології та кардіохірургії МОЗ професором Іллею Ємцем.

Зосереджена від хвилювання майбутня мама. Її готують до операції. Жінка перебуває на порозі дива народження, але можна тільки припускати, що коїться в її душі. Проте вона цілковито довіряє себе та своє дитя під серцем нашим медикам. Лікарі в повній готовності і налаштовані на успіх.

… і починається, не побоюсь цього слова, справжня симфонія – великий прекрасний твір, а в нашому випадку – надскладна хірургічна операція, у виконанні зіграного оркестру медиків. В операційній у кожного своя роль, кожен без фальші повинен виконати свою партію, ніхто не має права схибити. Зараз усі вони – діють як єдиний організм.

Директор Київського перинатального центру професор Дмитро Говсєєв та директор Науково-практичного медичного центру кардіології та кардіохірургії МОЗ професор Ілля Ємець.
Директор Київського перинатального центру професор Дмитро Говсєєв та директор Науково-практичного медичного центру кардіології та кардіохірургії МОЗ професор Ілля Ємець.

ВПЕРШЕ В СВІТІ ДЛЯ В КАРДІООПЕРАЦІЙНІЙ СТВОРЕНО ТЕМПЕРАТУРНІ УМОВИ «ШТУЧНОЇ МАТКИ»

Історія співробітництва кардіохірурга Ємця та акушера-гінеколога Говсєєва у допомозі дітям із встановленими тяжкими вродженими вадами серця розпочалася ще багато років тому. В перинатальному центрі на вул. Чорновола у Києві – найближчому закладі до Центру кардіохірургії – швидко оперували породіль, максимально швидко доставляли немовлят до кардіохірургії і якнайшвидше робили операцію, яка давала можливість дитині жити. Але раніше на це йшли години, тепер – хвилини. Відстань між двома операційними буквально кілька кроків – в одній народжувалася дитина, а в другій їй відразу виправляли ваду серця, несумісну з життям. І в цьому ще одна унікальність цієї операції – це створення «єдиного медичного простору» кардіохірургами та акушерами-гінекологами, незважаючи на особливості підпорядкування, оскільки міський перинатальний центр підпорядкований місту Києву, а Центр кардіохірургії – МОЗу.

Для максимального комфорту новонародженого, який в утробі знаходиться в температурному режимі 37-37,5 градуса – і в кардіоопераційній було створено умови «штучної матки». Відкрите ліжечко, в яке відразу кладуть дитину – з підігрівом і підтримує цю температуру, відповідну температуру буде забезпечено і в операційній. Тобто, вся операційна буде наближена до температурних умов матки – і всі, хто забезпечують операцію, працюватимуть в ній. Такого ще не робилося у світі, і це насправді історична подія, яка запобігає багатьом-багатьом ризикам.

Коли команда акушерів буде закінчувати операцію мами, кардіохірурги вже розпочнуть основний етап операції новонародженого.

ВІД МОМЕНТУ РОЗРІЗУ – ДО ПОЯВИ ДИТИНИ 2 ХВИЛИНИ

Перша частина цього блискучого хірургічного твору відбувається дуже швидко – що називається, в темпі алеґро. Це – кесарів розтин. Професор Говсєєв має 40-річний акушерський досвід і допоміг народитися вже тисячам дітей. Зазвичай під час його операцій від моменту розрізу до появи дитини проходить близько 5-7 хвилин. Сьогодні він впорався за 2 хвилини! Показується маленька голівка. Хлопчик вагою 3300. Перший крик нового життя на цій планеті. Він тут, він з нами і в надійних руках.  

Як звичайна людина, я сприйняла ці перші звуки від новонародженого як добрий знак – він сильний, він все здолає. Але лікарі пояснили, що насправді така гучна «заява» про власне народження – стала можливою виключно завдяки залишкам того кисню, який дитина отримала від матері. Запас його протягом першої хвилини закінчився і в дитини, почали проявлятися ознаки декомпенсації, сатурація критично знижена – малюк перестає самостійно дихати і кричати…

У ТАКОЇ ДИТИНИ – 2 ПАРАЛЕЛЬНІ КОЛА КРОВООБІГУ, ЯКІ НЕ З’ЄДНАНІ МІЖ СОБОЮ І «КРУТЯТЬСЯ» ПАРАЛЕЛЬНО

Поки ви, читачі, затамували подих, а лікарі впевнено наближаються до другої частини своєї симфонії життя, розповім про ваду, з якою народилася дитина. Це називається «транспозиція магістральних судин з інтактною міжшлуночковою перегородкою». Вагітна – іноземка, ваду серця діагностували на УЗД в Молдові, а в 37 тижнів вона вперше приїхала в Україну, де ваду підтвердили і з’ясували важливий момент – у дитини рестриктивнеовальне вікно – це компенсаторний механізм, який показує, що потрібне втручання. Українські лікарі визначилися з тактикою виправлення і запланували операцію.

Завідувач відділення перинатальної діагностики Олександр Тетерін
Завідувач відділення перинатальної діагностики Олександр Тетерін зважує малюка.

Завідувач відділення перинатальної діагностики Олександр Тетерін, який супроводжував новонародженого під час операції, пояснив, що відкрите овальне вікно – це невеликий отвір між правим і лівим передсердям, який в нормі функціонує у кожного плоду. Ця структура працює як клапан, який направляє кров з нижньої половини тіла плода в ліві відділи серця, минаючи нефункціонуючі легені. Після народження легені починають дихати – тиск між передсердями змінюється і овальне вікно закривається. З нормальним серцем без вади – це ідеально. При варіанті транспозиції магістральних судин з інтактною міжшлуночковою перегородкою – критично. Тому що у такої дитини – 2 паралельні кола кровообігу, які не з’єднані між собою і «крутяться» паралельно, а не послідовно. Тобто, вона дихає, але кров насичена киснем не потрапляє в організм, а кров, яка є в організмі не віддає вуглекислий газ через легені, бо вона туди не заходить. Поки овальне вікно незакрите – там відбувається змішування, насичена киснем кров потрапляє до ненасиченої і дитина може жити. Але коли «вікно» закривається, а у дітей з такою вадою це стається набагато раніше, змішування вже не відбувається і дитина помирає. Але тепер цього не станеться.

ДИТИНУ ПЕРЕВЕЛИ НА ШВЛ, СТАБІЛІЗУВАЛИ, ЗІГРІЛИ І ПІДКЛЮЧИЛИ ДО АПАРАТУ ШТУЧНОГО КРОВООБІГУ

Лікарі починають другу частину симфонії – рондо.

Це первинна стабілізація новонародженого в операційній. Дитина важка і потребує реанімаційної допомоги. Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених КНП «Київська міська дитяча клінічна лікарня № 2» Іван Анікін разом з акушерською бригадою переводить новонародженого на штучну вентиляцію легень, стабілізує розлади роботи серця, зігріває і перевозить в кардіоопераційну, де є апарат штучного кровообігу.

Лікар говорить, що якби цей хлопчик народився в пологовому будинку на будь-якій відстані від кардіоцентру, то швидше за все, навіть, за умови виконання процедури під назвою «балонна септостомія передсердь» (Рашкінда) стабілізувати і транспортувати таке дитя було б набагато складніше і небезпечніше. Це вимагало б ще однієї операції, щоб стабілізувати стан, а вже потім – операція з виправлення вади. Залежно від часу транспортування, таку дитину могли б не довезти... А зараз вдалося уникнули додаткових процедур і відразу взятися за основну операцію.

ВІК ДИТИНИ – ВІД РОЗ’ЄДНАННЯ ПУПОВИНИ ДО ПІДКЛЮЧЕННЯ ДО ШТУЧНОГО АПАРАТУ «СЕРЦЕ-ЛЕГЕНІ» СТАНОВИТЬ ХВИЛИНИ

3-тя частина – менует.

Виконується в кардіоопераційній. Невідкладна терапія немовляти з транспозицією полягає у встановленні безпечного рівня кисню та стабільної серцевої і легеневої діяльності. Вік дитини – від моменту роз’єднання пуповини до моменту підключення до штучного апарату «серце-легені» – лічені хвилини.

Дуже важливо, що для апарату штучного кровообігу застосовують не донорську, а власну пуповинну кров. І це також вперше у світі впровадив у 2009 році Ілля Ємець. Тобто, дитина отримує власну кров, яка містить важливі біологічно активні речовини, серед яких фактори росту та плацентарні білки, які мають регенеративну та імуномодулювальну дію.

За операційним столом – видатний кардіохірург Ємець і його операційна бригада. Я знаходжуся в цьому ж приміщенні і на моніторі в операційній на власні очі бачу всі найтонші маніпуляції, які вони проводять. Відкрите маленьке серце під віртуозними руками великих людей! На початку колір дитячого серця, яке розміром з невеличкий волоський горіх – бузково-темний, близький до синього з червонуватим відтінком, після наповнення насиченою киснем кров’ю воно на очах світлішає і змінює забарвлення на ніжно-рожеве! Незабутнє враження від вигляду цього ледь тліючого пульсу життя, маленького сердечка, яке дуже скоро заб’ється на повну міць.

ПРИ ТАКІЙ ОПЕРАЦІЇ СЕРЦЕ МОЖЕ БУТИ ЗУПИНЕНЕ ДО ГОДИНИ. ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ ДИТИНА БУДЕ АБСОЛЮТНО ЗДОРОВА

4-та частина  – рондо.

Це – Кульмінація. Найбільш технічно складна частина операції, яка займає кілька годин.

Професор Ємець проводить хірургічну корекцію артеріального переключення – аорта і легенева артерія розсікаються навпіл. Коронарні артерії відсікаються від аорти і реімплантуються в початок легеневої артерії, яке буде потім устям нової аорти. До цієї ділянки підшивають відсічену «власну» аорту, а потім зі шматочка власного перикарда роблять трубку, яка вшивається в нову легеневу артерію, відновлюючи і її. Тепер все нормально: магістральні судини відходять від тих шлуночків, від яких і повинні відходити. На цей період операції серце дитини зупиняють. Навіть пишучи ці рядки, я не можу повірити в реальність того, що бачила! Чим менший час зупинки серця, тим краще, але при такій операції воно може бути зупинене до години (!), адже це надскладна кардіохірургічна робота, яка вимагає нанесення багатьох ювелірних швів.

Кардіохірург Ілля Ємець за роботою
Кардіохірург Ілля Ємець за роботою.

Транспозиція магістральних судин з інтактною міжшлуночковою перегородкою – це вада при якій досить низький ризик будь-яких інших захворювань, в тому числі генетичних. Операція реконструює серце до нормального стану як анатомічно, так і функціонально. Довгострокова серцева функція стане відмінною, дитина матиме нормальну функцію шлуночків і не матиме порушень серцевого ритму. Тобто буде абсолютно здоровою та зможе займатися спортом. 

Ілля Ємець в реанімації
Ілля Ємець в реанімації.

Фінал. Команда хірургів зіграла блискуче

Маленького пацієнта переведено до реанімації, де він пробуде 5-7 днів, далі ще кілька днів буде спостерігатися у відділенні Центру. А потім поїде додому в Молдову з мамою і татом, і абсолютно нічим не буде відрізнятися від звичайних дітей. Хіба що залишиться невеличкий шрам на грудях, як згадка про неймовірних українських кардіохірургів, які навіть зараз, під час страшної війни, коли Росія намагається нас знищити, роблять такі дива.

Маленький Лука з батьками.
Маленький Лука з батьками.

Коли я дописувала матеріал, мені повідомили, що хлопчика назвали Лука і він вже готується до виписки. Будь щасливий, маленький! І нехай буде проклята війна і ті, хто її розв’язав.

Любов Базів. Київ

Фото Любові Базів, Олеся Янчука

P.S.

У ніч на 19 листопада російські війська атакували Україну 87 ударними дронами типу Shahed та безпілотниками невстановленого типу.

19 листопада – внаслідок атаки по Харкову постраждали 12 людей, в Одесі та області оголошено день жалоби, у звʼязку з загибеллю напередодні 10 людей від балістичної ракети «Іскандер-М».

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-