Рада ухвалила закон про ліквідацію МСЕКів
Про це у Телеграмі поінформував народний депутат Ярослав Железняк, передає Укрінформ.
«Рада прийняла в цілому про ліквідацію МСЕК з 2025-го року. Замість (них — ред.) з 1 січня 2025 року впроваджується створення експертних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях (сучасна система оцінювання функціонування особи», - написав він.
Железняк уточнив, що за відповідний закон №12178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» проголосували 259 народних депутатів.
Згідно з пояснювальною запискою, законодавчий акт розроблено з метою створення нормативно-правових засад щодо зміни підходів до проведення оцінки визначення потреб та механізму їх забезпечення для осіб з обмеженням повсякденного функціонування та реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні.
Закон передбачає спрощення процесів встановлення інвалідності за рахунок формалізації відповідних критеріїв і врегулювання процедур, цифровізації проходження експертизи, запровадження прозорих механізмів оскарження, зміни механізму фінансування медико-соціальних експертиз.
Запроваджується термін «оцінювання повсякденного функціонування особи» замість «медико-соціальна експертиза».
Документом передбачається можливість для лікуючих лікарів чи лікарів військово-лікарських комісій направляти справу особи в електронному вигляді для оцінювання її стану експертними комісіями.
Встановлено, що з 1 січня 2025 року оцінка повсякденного функціонування особи відбуватиметься відповідними експертними комісіями, які формуються у закладах охорони здоров'я (складатимуться з практикуючих лікарів та лікарів-реабілітологів).
Відповідні команди, згідно з законом, працюватимуть у багатопрофільних медичних закладах і формуватимуться індивідуально з профільних фахівців відповідно до потреб пацієнта, що підвищить фаховість експертизи.
Водночас закріплюється перелік функцій експертних комісій, до яких віднесено, зокрема, встановлення групи інвалідності, направлення особи на додаткове обстеження, планування та проведення повторного обстеження.
Регламентується, що команда лікарів зможе провести оцінювання стану особи очно в закладі, дистанційно, на виїзді та заочно, переглянувши документи.
Законодавці передбачили, щоб висновки кожного з лікарів експертної команди були в обов’язковому порядку зафіксовані в електронному вигляді. Зокрема, висновок комісії буде ухвалювались спільно.
Водночас передбачається, щоб голови МСЕК, які обіймали свої посади до 1 січня 2025 року, не мали права здійснювати оцінювання стану особи.
Встановлюється, що медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості стану, що призводить до тимчасової втрати працездатності.
Також передбачено механізми оскарження рішень команд.
Зазначається, що особам, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленої наявністю анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, у тому числі необоротною втратою (ампутацією) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), а також особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково).
Окрім цього, особам, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в захисті держави отримали ушкодження, які призвели до необоротної втрати (у тому числі ампутації) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), необоротної втрати іншого органу або повної стійкої втрати органом його функцій, що призвело до інвалідності, група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково) та на ступінь вище визначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, але не вище І групи.
Переогляд з метою підвищення групи інвалідності таким особам відбувається на підставі особистої заяви особи з інвалідністю або її законного представника у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності особи з інвалідністю або за рішенням суду.
Фінансуватиметься нова система оцінювання через НСЗУ.
Як повідомляв Укрінформ, 22 жовтня Президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО щодо ситуації з медико-соціальними експертними комісіями і зловживаннями посадових осіб різних державних органів з отриманням інвалідності.
Згідно з рішенням РНБО медико-соціальні експертні комісії мають бути ліквідовані з 31 грудня цього року.
Згодом МОЗ на виконання рішення РНБО вирішив ліквідувати Центральну МСЕК. За даними МОЗ, в Україні наразі є понад 350 МСЕК, у яких працює близько 1200 лікарів. Функції центральної МСЕК виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.
Верховна Рада 20 листопада підтримала підтримав у першому читанні законопроєкт про ліквідацію МСЕК.