В умовах тривалого воєнного конфлікту служба зайнятості продовжує залишатися надійним партнером для безробітних і роботодавців. За роки повномасштабного спротиву ворогу Київський міський центр зайнятості допоміг знайти нове робоче місце 19,3 тисячі осіб, ще понад тисяча громадян пройшли професійне навчання.
Скільки вакансій є в столиці? Чи звертаються у службу зайнятості ветерани? З якими викликами стикаються роботодавці і люди яких спеціальностей затребувані нині найдільше. З цими та іншими запитаннями «Укрінформ» звернувся до директора Київського міського центру зайнятості Дмитра Новицького.
У 2024 РОЦІ НА ТРЕТИНУ ЗМЕНШИЛОСЯ ЧИСЛО ШУКАЧІВ РОБОТИ
- Дмитре Ярославовичу, основне завдання столичної служби зайнятості – допомогти громадянам знайти роботу або здобути нову професію, яка користується попитом. Скільком людям Київський міський центр зайнятості допоміг із працевлаштуванням із початку повномасштабного вторгнення?
- З початку повномасштабного вторгнення нашими послугами скористалися майже 86 тисяч громадян, з яких понад 66 тисяч мали статус зареєстрованого безробітного. За цей період нам вдалося допомогти знайти нове робоче місце 19,3 тисячі осіб, понад тисяча громадян пройшли професійне навчання, а 700 безробітних долучилися до громадських робіт.
Окрім цього, ми допомагаємо людям розпочати свій бізнес, надаємо ваучери на навчання, а також допомагаємо молоді визначитися з вибором професії через профорієнтаційні послуги.
Хочу зазначити, що крім традиційних послуг, ми активно реалізуємо низку урядових ініціатив, спрямованих на розвиток підприємництва та підтримку економіки нашої країни загалом.
- Якщо говорити про 2024 рік для Київського міського центру зайнятості, яким він був? Проаналізуйте, які зміни відбулися на ринку праці.
- Війна суттєво вплинула на стан ринку праці, зокрема – на динаміку звернень до КМЦЗ. У 2024 році ми мали зменшення на третину кількості шукачів роботи порівняно з минулим роком.
Це зумовлено такими факторами, як зовнішня та внутрішня міграція, мобілізація та інші обставини, пов’язані з воєнним станом.
В умовах тривалого воєнного конфлікту служба зайнятості продовжує залишатися надійним партнером на ринку праці. Ми спрямовуємо свої зусилля на підтримку як безробітних, так і роботодавців.
Для КМЦЗ 2024 рік став роком активного впровадження програм, направлених на стимулювання роботодавців до працевлаштування представників вразливих категорій громадян. Це як нові ініціативи, запроваджені під час війни, так і ті, які довели свою ефективність у попередні роки.
Що стосується столичного бізнесу, то він за майже три роки воєнного конфлікту частково адаптувався до нових реалій. Сьогодні головними викликами для роботодавців стали дефіцит робочих рук та низька кваліфікація кандидатів через втрату професійних навичок або недостатність знань.
- Знаємо, що столична служба зайнятості комплексно працює за багатьма напрямками підтримки вразливих категорій населення. Розкажіть більш докладно про цю діяльність.
- Дійсно, Київський міський центр зайнятості приділяє особливу увагу вразливим категоріям населення. Йдеться про внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, молодь, людей передпенсійного віку та інші категорії громадян, які стикаються з труднощами під час пошуку роботи.
Діючі програми дозволяють надавати компенсації роботодавцям за працевлаштування таких людей, зокрема – за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю, що є додатковим фінансовим стимулом для роботодавців у складних умовах воєнного часу.
Так, одна з ініціатив – це компенсація роботодавцям єдиного соціального внеску за працевлаштування осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні зайнятості. У 2024 році такою підтримкою скористалися 27 роботодавців столиці, які працевлаштували 31 людину.
Інша програма передбачає відшкодування половини фактичних витрат на оплату праці осіб з інвалідністю, учасників бойових дій, людей передпенсійного віку. Ця ініціатива дозволила у поточному році працевлаштувати 31 особу.
КОМПЕНСАЦІЙНІ ПРОГРАМИ ДЛЯ РОБОТОДАВЦІВ СТИМУЛЮЮТЬ СТВОРЕННЯ НОВИХ РОБОЧИХ МІСЦЬ
- Що ще з програм передбачено для роботодавців?
- Для роботодавців, які співпрацюють зі службою зайнятості, діє низка компенсаційних програм, які стимулюють створення нових робочих місць та підтримують працевлаштування вразливих категорій населення.
Наприклад, це компенсація за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб у період дії воєнного стану. Ті роботодавці, які беруть на роботу внутрішніх переселенців, отримують компенсацію в розмірі мінімальної заробітної плати (наразі – це 8 тисяч гривень) упродовж трьох місяців з дати працевлаштування людини. Якщо роботодавець працевлаштовує внутрішньо переміщену особу, яка має інвалідність, то виплата триває шість місяців.
Також діє компенсація за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю I та II групи. Ця програма дозволяє роботодавцям за кошти держави забезпечити комфортні умови праці для працевлаштованих людей з інвалідністю. За облаштування робочого місця для людини з інвалідністю І групи можна отримати до 106,5 тисячі гривень, для ІІ групи – до 71 тисячі гривень. Кошти можна витратити на придбання необхідного обладнання чи технічних засобів.
- Наскільки дієвим є механізм отримання роботодавцями компенсації за облаштування робочого місця людини з інвалідністю?
- Відповідна урядова програма діє з серпня 2023 року. За цей період 75 роботодавців столиці скористалися такою можливістю та створили належні умови праці для 129 осіб з інвалідністю.
Зокрема, було працевлаштовано 20 осіб з інвалідністю І групи та 109 осіб – з інвалідністю ІІ групи. Загальна сума компенсацій склала майже 8,9 мільйона гривень.
Завдяки цій програмі роботодавці мали змогу придбати такі необхідні допоміжні засоби, як: підйомник для крісла, гідравлічний візок, стіл із ручним регулюванням, ергономічні крісла, ортопедичні подушки під спину, підставки для ніг тощо.
Хочу зазначити, що ця ініціатива не лише сприяє інтеграції людей з інвалідністю в трудовий процес, але й допомагає створювати в країні безбар’єрне робоче середовище.
ЛИШЕ 4% ВЕТЕРАНІВ СЕРЕД ТИХ, ХТО ЗВЕРНУВСЯ У ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ
- Що ще ви можете сказати про ключові програми підтримки зайнятості, котрі реалізуються зараз?
- Ми пропонуємо зареєстрованим безробітним, які мають проблеми з пошуком роботи, підвищити свою кваліфікацію або отримати нову професію, яка має попит на ринку праці.
Для окремих категорій громадян, які не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні, при цьому мають професійно-технічну чи вищу освіту, передбачена можливість отримання ваучера на навчання.
Служба зайнятості також активно долучається до реалізації грантових програм у межах урядового проєкту «єРобота». Ця ініціатива дозволяє отримати фінансову підтримку у вигляді грантів (до 1 мільйона гривень) для започаткування або розвитку власної справи.
- Як саме столична служба зайнятості розвиває роботу над інтеграцією ветеранів та учасників бойових дій у мирне життя через зайнятість?
- На сьогодні кількість ветеранів становить лише 4% від загальної кількості громадян, які звернулися за сприянням у працевлаштуванні до Київського міського центру зайнятості. Це свідчить про те, що учасників бойових дій на обліку не багато, але ми прагнемо, щоб кожен ветеран, який до нас звернувся, знайшов своє місце на ринку праці або отримав підтримку для створення власної справи.
З кінця 2023 року учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни мають змогу пройти безкоштовне професійне навчання у сучасних центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Обрати вони можуть одну з 97 ліцензованих робітничих професій або 400 освітніх програм. Крім того, під час навчання ветеранам забезпечується безкоштовне проживання, а також компенсуються витрати на проїзд і медогляд.
Для тих, хто хоче відкрити або розширити вже діючий бізнес, з квітня 2023 року діє грантова програма «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей». На сьогодні у Києві понад 100 заявників вже отримали кошти на суму понад 48 млн грн.
ПРОГРАМАМИ ГРАНТОВОЇ ПІДТРИМКИ СТВОРЕНО 2748 НОВИХ РОБОЧИХ МІСЦЬ
- Розкажіть докладніше про програми грантової підтримки. Який максимальний розмір фінансування можуть отримати бажаючі?
- Служба зайнятості супроводжує дві урядові грантові програми. Перша – це програма, за якою бажаючі можуть отримати мікрогрант на створення або розвиток уже діючого бізнесу в сумі від 50 до 250 тисяч гривень. Ще одна – це програма з надання грантів учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей. Максимальний розмір гранту для ветеранів складає до 1 мільйона гривень, а для членів сімей – 500 тисяч гривень.
Обов’язковою умовою участі в програмах є створення нових робочих місць, кількість яких залежить від суми гранту. Важливо зазначити, що це безповоротна державна допомога. Тобто, кошти гранту повертаються підприємцем через сплату обов’язкових податків та зборів.
- Скільки робочих місць створено завдяки реалізації урядової програми “єРобота”? Скільки заяв надійшло на отримання мікрогрантів?
- Завдяки реалізації вищезазначених програм у Києві вже створено 2748 нових робочих місць.
Протягом 2024 року столична служба зайнятості отримала 3126 заявок на отримання мікрогранту, з яких 877 отримали позитивне рішення. Щодо грантів для ветеранів та членів їхніх сімей, то цього року подано 298 заяв, 73 заявники отримали позитивне рішення по виділення коштів.
- Також КМЦЗ активно співпрацює з громадськими та благодійними організаціями задля реінтеграції ветеранів у цивільне життя.
- Разом із такими партнерами, як МілітаріХаб, БФ «Після служби», ГО «Рада ветеранів АТО», ми організовуємо заходи, на яких ветерани можуть поспілкуватися з роботодавцями, отримати консультації щодо започаткування бізнесу чи подальшого розвитку кар’єри.
Особливу увагу приділяємо й організації громадських робіт для потреб ветеранів та їхніх сімей. Протягом 2024 року до цієї програми залучено 12 організацій, серед яких БФ «Я-Маріуполь» та ГО «Київський підрозділ об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО». Загалом на ці роботи витрачено понад 800 тисяч гривень із Фонду соціального страхування на випадок безробіття.
ЗА ДВА РОКИ 1377 ЛЮДЕЙ ОТРИМАЛИ ВАУЧЕРИ НА НАВЧАННЯ
- Скільки людей отримали ваучери на навчання у 2023–2024 роках, і чи планується розширення переліку професій у 2025 році?
- У 2023–2024 роках ваучери на навчання отримали 1377 людей. Ваучер – це документ, який дозволяє певним категоріям громадян, включаючи осіб 45+, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю та учасників бойових дій, навчатися за однією з переліку професій та спеціальностей, який включає наразі 155 позицій.
Цей перелік професій затверджується Міністерством економіки України і регулярно оновлюється. Наприклад, у 2024 році перелік був доповнений 31 позицією, які включали спеціальності у сферах будівництва, енергетики, медицини та транспорту. У 2025 році ми очікуємо подальше розширення цього переліку, щоб відповідати новим викликам ринку праці.
- Що ви можете сказати про кількість вакансій у базі столичної служби зайнятості? Які наразі найпопулярніші професії?
- Київський міський центр зайнятості активно співпрацює з понад 4 тисячами роботодавців столиці. З початку року ми отримали інформацію про 16,8 тисячі вакансій. Ситуація з пропозиціями роботи в Києві різниться залежно від галузей.
Найбільший дефіцит кадрів ми спостерігаємо в освітній сфері, де на понад 2 тисячі вакансій претендувало лише 600 шукачів. Схожа ситуація в охороні здоров’я, транспорті та переробній промисловості. Водночас у сфері державного управління та соціального страхування, а також у фінансовій та страховій діяльності пропозиція кадрів перевищує наявний попит. Наприклад, у державному управлінні на 1,6 тисячі вакансій претендували 2,2 тисячі людей, а в сфері фінансів і страхування на 200 вакансій – 700 шукачів.
Якщо говорити про професії, то традиційно високий попит у роботодавців мають кваліфіковані представники робітничих професій – робітники з інструментом, працівники сфери торгівлі та послуг тощо.
- Які професії найоплачуваніші?
- Щодо найвищих зарплат, то ми маємо у вакансіях такі: інженеру-програмісту та фахівцю із розробки й тестування програмного забезпечення пропонують до 110 тисяч гривень, менеджеру з постачання – 76 тисяч гривень.
Високий рівень оплати праці також спостерігається для: операторів верстатів із програмним керуванням – 50 тисяч гривень; токарям, друкарям флексографічного друкування та зуборізальникам роботодавці готові платити до 45 тисяч гривень, комплектувальникам меблів, шліфувальникам, мулярам – від 38 до 42 тисяч гривень.
- Наскільки ефективні ярмарки вакансій, які регулярно проводить КМЦЗ?
- Організація ярмарків вакансій є одним із ключових інструментів нашої взаємодії з роботодавцями та шукачами роботи. Ці заходи забезпечують прямий контакт між сторонами, де роботодавці мають можливість оцінити кандидатів під час особистого спілкування, а шукачі роботи – обговорити вимоги, умови праці та власні очікування. Ефективність ярмарків підтверджується кількома чинниками: кількістю працевлаштованих осіб, позитивними відгуками учасників та оперативним зворотним зв’язком. Такі заходи значно пришвидшують процес підбору кадрів та забезпечують якісне співставлення потреб роботодавців із кваліфікаційними характеристиками претендентів.
- А в чому полягає робота кар’єрних радників, які супроводжують людину з моменту звернення до центру зайнятості й до працевлаштування?
- Кар’єрний радник – це не лише консультант для безробітного, а й партнер у процесі пошуку роботи. Його завдання – допомогти людині прийняти найбільш вигідне рішення, щоб якомога швидше повернутися до активної професійної діяльності.
Кар’єрний радник разом із клієнтом складає індивідуальний план працевлаштування, визначає, якими послугами центру зайнятості може скористатися людина, а також допомагає подолати перешкоди на шляху до працевлаштування.
Радники консультують щодо вибору професії, підготовки до співбесіди, визначення можливостей започаткування власної справи та залучають безробітних до інформаційних та профорієнтаційних заходів.
- Що робить КМЦЗ для підтримки студентів та випускників у пошуку першого робочого місця?
- З метою стимулювання бізнесу до працевлаштування молоді з 2023 року діє компенсаційна програма, за якою роботодавець може отримати кошти в розмірі 50% мінімальної заробітної плати (наразі – це 4000 грн на місяць) за працевлаштування такої категорії громадян.
Програма охоплює молодь віком до 25 років зі страховим стажем не більше 12 місяців, осіб віком до 35 років, які шукають перше робоче місце, а також звільнених зі строкової військової служби. Компенсація виплачується впродовж шести місяців (за кожен непарний місяць роботи). За час дії програми більш ніж 120 роботодавців столиці отримали понад 1,5 млн грн такої компенсації.
У 2024 році уряд розширив програму «Власна справа» для молодих підприємців. У рамках цієї програми молодь від 18 до 25 років може отримати грант до 150 тис. грн на відкриття бізнесу. Умовою отримання гранту є реєстрація ФОП. При цьому створювати робочі місця не обов'язково. Через три роки такі підприємці зможуть ще раз отримати грант від держави – вже за програмою "Власна справа" на загальних умовах. На сьогодні – це 250 тис. гривень за умови створення не менше двох робочих місць.
ПОПУЛЯРНІСТЬ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ ТА СММ-ПРОСУВАННЯ
- Які програми перекваліфікації та навчання найбільш популярні серед киян?
- Слід зазначити, що серед зареєстрованих безробітних столиці переважають особи з вищою освітою, тому більшість із них обирають курси підвищення кваліфікації. Популярністю користуються такі програми, як: «Інформаційні технології в бухгалтерському обліку», «Менеджер СММ-просування», «Фінансовий аналітик» та інші.
Якщо говорити про перекваліфікацію за робітничими професіями, то тут затребувані професії водіїв трамваїв, тролейбусів і автобусів.
За ваучерами найчастіше навчаються для здобуття спеціальностей у сферах IT, медицини, будівництва, транспорту та інших, що наразі є актуальними на ринку праці.
- Як упроваджується цифровізація в роботі центру зайнятості?
- Цифровізація стала невід’ємною частиною нашої роботи. Особливо це важливо в умовах воєнного часу, коли доступність і оперативність послуг набули особливого значення. Ми активно впроваджуємо сучасні цифрові інструменти, які спрощують комунікацію з клієнтами, роблять наші послуги більш зручними та доступними для всіх.
Одним із головних досягнень є впровадження електронних сервісів служби зайнятості, які дозволяють подавати заяви, реєструватися в статусі безробітного чи отримувати консультації онлайн.
Наприклад, через портал «Дія» можна онлайн подати заявку на отримання статусу безробітного, ваучера на навчання, на отримання гранту тощо.
Ми також використовуємо сучасні платформи для проведення вебінарів, онлайн-ярмарків вакансій та тренінгів. Це особливо актуально для внутрішньо переміщених осіб та тих, хто має обмежений доступ до наших офісів.
Ми повністю оновили офіційний вебсайт Державної служби зайнятості, який дозволяє досить велику кількість послуг отримати онлайн. На сайті діє «Єдиний портал вакансій», який об’єднує пропозиції роботи від служби зайнятості та шести провідних українських сайтів із пошуку роботи. Це не тільки найбільша в Україні база вакансій, які можна фільтрувати за різними критеріями, а й досить зручний сервіс. Тут можна шукати вакансії з житлом або вакансії для ветеранів. Інформація на порталі оновлюється щодня.
У листопаді цього року служба зайнятості запустила мобільний застосунок. У додатку можна записатися до електронної черги, подати заявку на навчання за ваучером, створити електронний кабінет шукача роботи. Мобільний застосунок дозволяє запланувати зустріч із потенційним роботодавцем чи отримати необхідну довідку.
Тобто, цифровізація дає нам змогу фокусуватися на наданні якісної допомоги. Ми й надалі плануємо вдосконалювати наші сервіси, щоб кожен бажаючий міг отримати доступ до послуг служби зайнятості швидко, легко та зручно, незалежно від обставин.
- Що надихає вас у вашій роботі?
- Мене надихає можливість змінювати життя людей на краще. Кожного дня наша команда працює над тим, щоб допомогти людям знайти роботу, розкрити свої професійні здібності, здобути нові знання чи навіть почати власну справу. Коли люди, які звертаються до нас по допомогу, знаходять своє місце на ринку праці та впевнено йдуть уперед, це дає величезну мотивацію до роботи.
Якщо говорити про наших грантерів, то це люди, які не можуть не надихати. Вони стали прикладом сили духу та рішучості. Попри всі складнощі, вони не опустили руки. Деякі з них лише нещодавно переїхали до Києва, почавши нове життя, але змогли скористатися можливостями, які пропонує Київський міський центр зайнятості.
Ці люди не тільки успішно реалізували власні бізнес-ідеї, а й створили робочі місця для інших. Такий приклад доводить, що навіть у найскладніших обставинах можна не просто адаптуватися, але й бути рушієм змін та підтримувати людей навколо.
Ще одна важлива складова моєї мотивації – це наша взаємодія з роботодавцями. Підтримуючи бізнес через програми компенсацій, ми створюємо нові робочі місця та розвиваємо економіку. Це особливо важливо в умовах, коли країна переживає війну.
Крім того, мене надихає команда, з якою я працюю. Кар’єрні радники, фахівці з професійного навчання, консультанти – кожен з них викладається на всі 100%, щоб наші клієнти отримали якісну допомогу. Разом ми долаємо виклики сьогодення, адаптуємося до змін та шукаємо інноваційні рішення.
Для мене робота в службі зайнятості – це можливість впливати на життя людей, допомагати їм вірити у свої сили і будувати майбутнє нашої країни. Саме ці моменти дають сили та натхнення рухатися далі.
- Яке ваше побажання для киян, які шукають роботу?
- Тим, хто перебуває у пошуку роботи, хочу побажати впевненості у своїх силах, наполегливості та віри в успіх. Пам’ятайте, що кожна людина має свої унікальні здібності та таланти. Головне – знайти ту справу, яка дозволить вам реалізувати свій потенціал.
Не бійтеся змінювати професійний напрямок, здобувати нові знання чи навички – це завжди інвестиція у ваше майбутнє. Служба зайнятості завжди поруч, щоб підтримати вас на цьому шляху: допомогти визначитися з професійними цілями, здобути нову професію чи навіть започаткувати власну справу.
Пам’ятайте, що навіть найскладніші виклики можна подолати, якщо рухатися вперед із наполегливістю та оптимізмом.
Ми працюємо для вас і віримо у ваш успіх! Разом ми зможемо створити стабільне і краще майбутнє для кожного з нас і для нашої країни!
Валентина Кащенко, м. Київ
Фото: Кирило Чуботін
Реклама, згідно з пунктом 3 статті 9 Закону України №270/96-ВР від 03.07.1996 і Закону України№2849-IX від 31.03.2023.