Правозахисники закликали МКС розслідувати масове вбивство українських полонених в Оленівці

Правозахисники закликали МКС розслідувати масове вбивство українських полонених в Оленівці

Укрінформ
Українські правозахисні організації направили до Міжнародного кримінального суду повідомлення із закликом розслідувати масове вбивство та катування українських військовополонених у колонії в Оленівці на окупованій Донеччині.

Як передає кореспондент Укрінформ, про це йшлося під час пресконференції за участю провідного експерта Регіонального центру прав людини Романа Мартиновського, виконавчої директорки Медійної ініціативи за права людини Тетяни Катриченко, голови ГО «Спільнота Оленівки» Олександра Мазура, а також представників 18 Департаменту Офісу генерального прокурора Романа Циба і Дмитра Марцина.

«10 грудня минулого року ми передали до Міжнародного кримінального суду повідомлення… Над цим повідомленням працювали шість громадських організацій, серед яких чотири українських і дві іноземні – французька і нідерландська», - сказав Мартиновський.

Відео дня

За його словами, у процесі підготовки цього повідомлення громадські організації брали свідчення в учасників тих подій, співпрацювали з Офісом генерального прокурора, а також використовували матеріали журналістських розслідувань. У підсумку вдалося по хвилинах відновити хронологію подій 28 липня і ранку 29 липня 2022 року.

Читайте також: У Донецьку підірвали автомобіль, загинув начальник Оленівської колонії - ЗМІ

Експерт Регіонального центру прав людини зауважив, що дослідження правозахисників не привело до безпосередніх виконавців злочину, але дало змогу встановити відповідальних за нього посадовців.

Мартиновський виклав версію подій, які, на переконання правозахисників, відбулися в Оленівці.

Зокрема, 16 травня 2022 року, коли з Азовсталі почали виходити українські військові, в колонію «Оленівка» прибув полковник Кирил Попов - перший заступник керівника Російської федеральної служби виконання покарань міста Москва.

Попова називають командувачем угруповання Федеральної служби виконання покарань РФ у так званій «ДНР». На території Донеччини він перебував протягом місяця, відвідував Оленівську колонію і зустрічався з так званим директором служби виконання покарань «ДНР» Юрієм Дорошенком.

У липні 2022 року адміністрація колонії №120 в Оленівці почала поспішне переобладнання виробничих цехів колонії у барак для тримання військовополонених. Захисників Маріуполя перемістили до бараку, коли там не були навіть належним чином обладнані спальні місця. Близько 200 українських полонених заселили туди 28 липня.

Читайте також: ПАРЄ ухвалила першу резолюцію, яка стосується українських цивільних та військових полонених

Увечері 28 липня на шикуванні полонених був присутній чоловік з позивним «Охотнік», особа якого поки що не встановлена. З його появою полонені пов’язують посилення над ними знущань і проведення жорстоких допитів. Полоненим заборонила виходити з бараку, а охорона покинула свої службові місця і барак залишався під наглядом лише одного чергового з числа військовополонених, що було нехарактерно для умов перебування в полоні.

Близько 23-ї години цього дня полонені почули звуки, схожі на постріли з «Градів», які були поблизу колонії. Одночасно з цим у бараці пролунали два вибухи поспіль.

«За твердженнями більшості полонених, постріли з «Градів» не були випадковими і мали на меті заглушити звуки вибухів, які пролунали в той час у бараці», - зазначив Мартиновський.

За версією правозахисників, характер пошкоджень бараку, травми, які дістали жертви теракту, послідовність вибухів є наслідком застосування термобаричного боєприпаси типу «Джміль». У бараці спалахнула сильна пожежа, температура в епіцентрі вибуху могла сягати 1,5 тис. градусів.

Унаслідок вибуху і пожежі загинули 53 полонених, з яких 9 померли за межами бараку від того, що їм не надали своєчасну медичну допомогу.

Читайте також: Лубінець вимагає, аби Червоний Хрест нарешті провів розслідування теракту в Оленівці

«Адміністрація колонії заборонила в’їзд на територію бригади каретам швидкої допомоги. Вони не тільки не організували допомогу пораненим, а й забороняли українським військовим медикам, які утримувалися в колонії, також надавати допомогу постраждалим. Тому ми і стверджуємо в нашому поданні, що значна частина поранених загинули саме через ненадання медичної допомоги вже після теракту», - підкреслив Мартиновський.

При цьому у день теракту так званому куратору «Оленівки», першому заступнику керівника Російської федеральної служби виконання покарань у місті Москва Кирилу Попову виповнилося 44 роки. Розслідувачі вважають цей факт невипадковим.

Марциновський повідомив, що, за даними правозахисників, відповідальними за смерть полонених є командири і начальники низки підрозділів. Зокрема, директор служби виконання покарань «ДНР» Юрій Дорошенко, який відповідав за утримання українських військовополонених.

З керівництва Федеральної служби покарань РФ відповідальними є Аркадій Гостєв, Валерій Боярінєв, Рустам Степаненко і Кирило Попов.

До фальсифікацій доказів на місці злочину причетні слідчі ФСБ РФ Олександр Бастрикін та Костянтин Корпусов.

Також відповідальність за теракт несе один із тодішніх командувачів російської армії на Донецькому напрямку Сергій Суровікін.

Читайте також: Друга річниця теракту в Оленівці: бійці полку «Азов» закликали розповісти світу про трагедію

Як повідомляв Укрінформ, 29 липня 2024 Служба безпеки України повідомила про підозру у жорстокому поводженні з військовополоненими, поєднаному з умисним вбивством, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, ексначальнику Оленівської колонії Сергію Євсюкову і його колишньому першому заступнику Дмитру Нейолову.

9 грудня 2024 року стало відомо, що Євсюкова підірвали у Донецьку.

Фото: InformNapalm

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: