У Чорнобильській зоні законсервують знакові туристичні об’єкти
Про це на пресконференції щодо збереження легендарних об’єктів Зони повідомила операційна директорка проєктного офісу Ілона Шнейдер, передає кореспондент Укрінформу.
«Цього року у нас в проєкті на збереження – кафе «Прип’ять», автовокзал та колишня 16-поверхівка», – сказала Шнейдер.
За словами радниці міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань розвитку зони відчуження, керівниці проєкту «Чорнобиль. Збереження» Лали Тарапакіної, одна частина об’єктів підлягає консервації (збереження первинного вигляду, задля чого й приїжджають туристи), інша – музеєфікації, мета якої – збереження пам’яті.
«Третій різновид – це будівництво зовсім нових об’єктів. Це нові санітарні зони, КПП, сервісні центри біля Прип’яті, Чорнобиль-хаб», – зазначила вона.
Зокрема, консервація торкнеться знаменитих вітражів у кафе «Прип'ять». На даху 16-поверхівки планують облаштувати оглядовий майданчик, звідки відкриватиметься краєвид на всю Зону. Також у цьому будинку планують створити музей у квартирі лейтенанта Володимира Правика – керівника першої пожежної бригади, яка прибула на ЧАЕС після аварії.
«Ми хочемо зробити безпечним це місце (16-поверхівку – ред.). Зробити все навіть для інклюзивного туризму. Поєднати тут меморіальний об’єкт та туристичну атракцію», – додала Тарапакіна.
За словами Шнейдер, на 2021-й заплановано вишукувальні дослідження та проєктування. Крім того, почнеться частина будівельних робіт, які завершать у 2022-му. Цього року на ревіталізацію об'єктів у Зоні виділили 30 млн грн.
Крім того, цьогоріч планують закінчити проєктування реконструкції КПП «Дитятки».
«Він перетвориться на новий, технічно сучасний термінал, який забезпечуватиме не лише бар’єрну функцію, але й скоротить швидкість проходження туристів і працівників. Будівництво цього об’єкту заплановано на наступний рік», – додала Шнейдер.
Далі у планах – створення музею на території ЗГРЛС «Дуга», консервація готелю «Полісся», кінотеатру «Прометей», басейну «Лазурний» та інших знакових об’єктів.
У свою чергу народна депутатка Ольга Василевська-Смаглюк під час заходу анонсувала повний аудит і ревізію Державного агентства з управління зоною відчуження, після якого може повноцінно початися консервація туристичних об'єктів і розвиток промисловості в Зоні.