І ЗНОВУ
ПРИБИРАННЯ СНІГУ
По дорозі - ще одна цікава деталь, що з'явилася в Москві зовсім недавно, - величезні графіті на будинках. Ну, графіті та графіті - це нормально для великих міст. Але тут - виключно акцентований ура-патріотичний зміст.Після маршу вже не всім разом, а окремо можна було поїхати покласти квіти до народного меморіалу Бориса Юхимовича навпроти Кремля.
Сюжет гігантського малюнка - величезний міксер, підставка якого в кольорах російського прапора. У міксері плавають злісні піраньї, розфарбовані в кольори американського прапора. І палець зверху готується натиснути на червону кнопку, щоб порубати мерзенних рибок фарш. Витончена така агітка, чи не так, треба б переслати її тим американським аналітикам і сенаторам, які говорять, що «з Путіним потрібно домовлятися».
Інше графіті - «Твереза Росія. В здоровому тілі здоровий дух". Агітація проти алкоголю і наркотиків - чого ж тут поганого? Але показові два слогани вгорі - на найпочеснішому місці: «Тверезість - вибір сильних», «Тільки твереза Росія стане найсильнішою». Знову «найсильнішою»! Ні, щоб «найблагополучнішою». Або «найталановитішою». Або «найрозумнішою» ... Хоча, який талант і розум, якщо поглянути на зображеного на цьому графіті хлопця - потужний торс і маленька голівка з бездумної посмішкою. Сильно схоже на німецькі плакати 30-х років. Ну і вишенькою на торті - розкидана по агітці комічна совкова абревіатура «ГТО». Хто забув, ГТО розшифровується російською як «Готов к труду и обороне» - забюрократизована, з безліччю приписок, система фізкультурного виховання в СРСР.
Цікаво, як скоро не тільки всю Москву - всю Росію - заполонять подібною «агітацією»?
У зв'язку «з будівельними роботами» доступ до Нємцова мосту було ускладнено. У черзі, де стояли бажаючі покласти квіти, обговорювали ситуацію: «Навіщо вони все перегородили?» - «Думали, ми не прийдемо» - «Ще чого! Озирніться назад. Такої черги до Мавзолею не було». Жінки, що стоять у черзі, розповідають одна одній, чому прийшли не в кращому одязі: «Одяглися, як замазури» - «А що робити? Раптом в автозак заберуть» - «Або НОДівці торт кинуть, яйцями закидають, заллють зеленкою, фарбою».
І ось тут, з мосту, стало видно: як же вона, влада, все-таки боїться нас, що йдуть мирною ходою. Між Нємцовим мостом і Кремлем - масивні поліцейські машини і досить значні підрозділи силовиків (не сумніваюся, що по кутках ще й не менші засадні полки приховано). Вони періодичні перебудовуються, прибігають, втікають. Загалом, позначають свою присутність. Очевидно, щоб ті, хто прийшли, не надумали з гвоздиками і хризантемами кинутися на штурм Кремля.
Тут же спеціальні машини збирають сніг в кузов снігоприбиральної машини. На зразок тієї, що в хвилину вбивства виявилася поруч з Нємцовим і його супутницею, закриваючи видимість. Може, я трохи перебільшую, але здалося, що в цей день і на цьому місці такі «госпроботи» виглядали дещо знущально.
"У БОРИСА БУЛИ ДОСВІД, ПРАКТИЦИЗМ І МИЛОСЕРДЯ"
Але і покладання квітів - це ще не все. Ті, кому був дорогий Борис, домовилися зустрітися на мосту, який тепер називають Нємцовим, щоб через рік вшанувати пам'ять політика, з показовим нахабством убитого під стінами Кремля. Радіо «Свобода» веде пряму трансляцію. Яскраве освітлення, безліч камер. Люди приходять і приходять.
«Вибачте, дозвольте пройти», - хтось акуратно торкається плеча. Пропускаю. Це Ілля Яшин. Рік тому він першим з друзів Нємцова прийшов на міст і написав про страшну новину в Мережі. Куранти б'ють 23.30. Слово бере Михайло Шнейдер (я познайомився з ним 19 серпня 2015 року, на зустрічі захисників Білого дому під час путчу ГКЧП).
«Рівно рік тому в цей час 23.31 пострілами в спину був убитий Борис Нємцов. Я прошу всіх вшанувати його пам'ять хвилиною мовчання».
Всі замовкають. Мовчання триває набагато довше хвилини. Ніхто не наважується порушити тишу. Але поступово, то скрип підошов, то клацання фотоапаратів, то покашлювання відновлюють шум міста.
І ось Ірина Прохорова згадує про найголовніше, на її погляд, в образі Нємцова: «У Бориса був і досвід, і практицизм. І милосердя, що дуже важливо для політика. Тому що люди, які виявляються при владі, дуже швидко втрачають цю властивість. А в ньому воно залишалося. Тому він був би хорошим президентом…».
Так напевно. Але сьогодні в Росії президент зовсім інший.
Олег Кудрін, Москва