Жертвою імперської політики Росії вбачаю Білорусь, яка не входить у жодні безпекові системи. Це легка здобич для Кремля
Але й Україна має вже 200-тисячну армію, загартовану за три роки у боях. У свою чергу, балтійські країни захищені системою східного флангу НАТО, базуванням союзницьких військ. Кремль не піде на рішучі кроки під час цих навчань, оскільки ризики є дуже високими. А якщо Росія все ж наважиться на цю гру, то програє її. Тому, жертвою імперської політики Росії, на жаль, вбачаю Білорусь, яка не входить у жодні безпекові системи, та й сама не має захисних сил. Власне, тому імперський успіх у Білорусі мені здається цілком можливим, недорогим і легким для реалізації.
В економічному та ідеологічному сенсах Україна, що реформується і рухається на Захід, є викликом для Росії. Якщо Україна зможе реформуватися зсередини, створити міцну економіку, то це буде смерть путінському режиму.
Натомість диктатура Лукашенка, де немає того рівня свободи, як в українців, не становитиме перешкод для путінської ідеології. З внутрішніх міркувань Путіну не треба ліквідовувати диктатуру Лукашенка, але він потребує імперського успіху. Найлегше його можна здобути на білоруському напрямку, Білорусь – це легка здобич для Кремля.
САНКЦІЇ ПРОТИ РОСІЇ ПОТРІБНО ПОСИЛЮВАТИ
- Повертаючись до енергетичного аспекту: чи зможуть країни регіону заблокувати проект "Північний потік-2"?
- Думаю, що так. Це у спільних інтересах Польщі з балтійськими та скандинавськими країнами, зі словаками, американцями та українцями. Ймовірно, європейські компанії, що залучені у цьому проекті, після калькуляції доходів та втрат, зрозуміють, що не вигідно співпрацювати з росіянами. Звичайно, що Росія сама не вийде з проекту, але з нього вийдуть її європейські партнери. А сама Росія не зможе його профінансувати.
- Чи санкції проти Росії на сьогодні є достатніми чи їх потрібно посилювати?
- Санкції потрібно розширювати у зв'язку з постійною дестабілізацією регіону, до чого причетна Росія. Можна взяти до уваги хоча б кібератаки. Санкції потрібно посилювати, щоб досягти очікуваного результату: відмови Росії від подальшої агресії, повернення Москвою окупованих територій, і її повернення у русло міжнародного права.
Юрій Банахевич, Варшава.