Німецькі експерти: новий уряд істотно не змінюватиме політику щодо України
Своїми прогнозами вони поділилися з кореспондентом Укрінформу в Німеччині.
"Звісно, Україна й особливо ситуація на Донбасі відіграватимуть свою роль в новому законодавчому періоді, де буде той самий канцлер, але ймовірно зміниться міністр закордонних справ", - говорить керівник програм Східної Європи і Центральної Азії в DGAP Штефан Майстер.
У разі, якби зовнішньополітичне відомство очолив лідер Вільної демократичної партії Німеччини (ВДП) Крістіан Лінднер, відомий своїми пропозиціями "заморозити" кримське питання, все одно у короткостроковій і середньостроковій перспективі експерт очікує продовження курсу нинішнього канцлера ФРН Ангели Меркель, оскільки саме вона домінуватиме в цій темі.
При цьому він звертає увагу на нове в нинішньому бундестазі: праві популісти стали третьою за силою партією в Бундестазі, "а значить, вони визначатимуть за багатьма напрямками порядок денний своєю агресією і популізмом". "Альтернатива для Німеччини" ("АдН") виступає проти антиросійських санкцій, за співпрацю з Москвою і вкрай критична по відношенню до України, наголошує Майстер. Оскільки така лінія має підтримку у відповідній частині німецького суспільства, це означає, що "дискурс про Росію та Україну буде більш поляризований та отруєний", - вважає він.
Водночас полегшити роботу канцлеру Меркель і майбутньому главі МЗС в питанні підтримки Києва могли б президент РФ Володимир Путін, якби пішов на якийсь компроміс (на що Майстер і багато інших експертів не надто розраховують), а також "якщо українські еліти виконають своє домашнє завдання щодо реформ".
Директор дослідницького інституту Німецької ради зовнішньої політики DGAP Даніела Шварцер пропонує подивитися, як розвиватимуться переговори з формування коаліції. У новому складі бундестагу, за її словами, є "два звучання, які мають значення": Християнсько-демократичний союз (ХДС), який отримав більшість, займає жорсткий тон щодо Росії, "АдН" відверто проросійська, Ліві - також, в СДПН і ВДП панують "помірковані тони". "Усе це, втім, не обов'язково означає, що буде зміна політики", - говорить Шварцер.
Вона звертає увагу і на такий важливий аспект, як позиція США. За її словами, "вкрай важливим" буде, як США позиціонуватимуть себе в питанні Росії. Досі Німеччина тримала дуже чітку лінію по Україні, але для нового уряду вирішальну роль відіграватиме те, чи буде ЄС залишатися в консенсусі з питання утримання санкцій і чи продовжуватимуть США підтримувати це. Якщо так, тоді Німеччина зможе продовжувати відігравати роль лідера в питанні конфронтації з Росією і щодо України, а також підтримки країни в процесі трансформації, говорить Шварцер.
Експерт у сфері озброєнь з цієї ж організації Крістіан Моллінг згоден з тим, що політика щодо України багато в чому залежатиме від того, якими виявляться партнери по коаліції, і від міжнародного розкладу сил. Він вважає нереальним, щоб частина коаліційного уряду в особі християнських демократів (партія Меркель) істотно змінили свою політику. Настрої міжнародних партнерів, зокрема в Мінському процесі і в "нормандському форматі", також не вказують на те, що відносно Росії позиція може зазнати сильних змін, оскільки досі немає серйозного руху вперед, і Росія не демонструє великого прагнення до "розвороту", до конструктиву.
Федеральний уряд усвідомлює, що "в питанні українського процесу йдеться про європейську безпеку, основоположні принципи європейського порядку безпеки (Паризької хартії), принципи ОБСЄ - все, що країни-учасниці, і Німеччина особливо, створили й гарантували", говорить Моллінг. Він нагадує, що Берлін, Захід несуть відповідальність, оскільки обіцяли Україні гарантії безпеки. "Потрібно повернути цю безпеку. Ця тема не буде схована під килим", - прогнозує він.
Говорячи про Лінднера, Моллінг висловив сподівання, що той "усвідомлює ефект власних слів і пам'ятає про те, що записано в його партійній програмі". А в програмі прописано невизнання анексії Криму.
Переговори про створення нової урядової коаліції, згідно з оцінками, будуть важкими, потребуватимуть більше часу, ніж зазвичай, і можуть затягнутися до початку наступного року. Найбільш імовірним варіантом є так звана "Ямайка" - ХДС/ХСС, ВДП і Зелені.