Вибори в Чехії: популізм проти інтелігентності
У п'ятницю у другій половині дня розпочинається голосування у другому турі президентських виборів в Чехії, яке триватиме до обіду 27 січня.
Ім'я нового президента Чеської Республіки може стати відоме вже у суботу ввечері. Якщо при підрахунку голосів не відбудеться ніяких випадковостей. Різниця між двома кандидатами буде такою незначною, що оголошення результатів затягнеться до того часу, поки не підрахують все з точністю до одного. Ім'я нового президента Чехії - або Мілош Земан, або Їржі Драгош. Саме вони вийшли у другий тур після першого, що відбувся в республіці 12-13 січня.
НІЗДРЯ В НІЗДРЮ
Незважаючи на значний відрив Земана від найближчого конкурента два тижні тому – 38,56% голосів проти 26,6% – прогнози щодо результату вирішального туру зовсім не однозначні. Укрінформ поцікавився думкою деяких чеських експертів.
Аналітик Мілан Ніч, який працює зараз у берлінському мозковому центрі, Німецькому товаристві зовнішньої політики, вважає, що симпатії в цілому розподіляються порівну. За його оцінкою, вони зовсім трохи схиляються на користь Драгоша, який, втім, цілком може програти з мінімальним відривом.
Експерт зазначає, що деякі виборці, а таких чимало, приймуть рішення в останній момент. Після першого туру всі, крім одного, переможені кандидати закликали своїх прихильників віддати голоси Драгошу. Однак, було б наївно автоматично зарахувати голоси на його користь.
До того ж, результат багато в чому буде залежати від явки виборців. Земан отримає перевагу, якщо прийде масово голосувати село, електорат екстремістських партій. Драгоша ж в основному підтримує інтелігенція. Але своєю зовнішньою стриманістю він може «демобілізувати» електорат у Празі та інших великих містах, де колишньому президенту Академії Наук симпатизує більше людей. Ніч вважає недоліком Драгоша те, що той відмовчувався після першого туру і «не створив достатнього заряду», хоча у суспільстві накопичилося багато «антиземанівської енергії». Драгоша, продовжив думку експерт, який має гарні, з точки зору чехів, якості, щоб стати президентом, якого поважають, не дуже «видно», він не публічний і не створює емоцій». Причина – і в індивідуальному стилі, і у відсутності досвіду в політиці у вченого-фізика.
До речі, під час теледуелі (всього їх було дві за всю кампанію – у минулий вівторок і четвер) Земан дорікнув супернику за цю недосвідченість. За оцінками спостерігачів, якщо у другому двобої сили були більш-менш рівніми, то перший виграв Земан. Він був якщо і не більш переконливим, то як мінімум більш напористим. Він навіть спробував використати проти Драгоша зауваження останнього про те, що і на парламентську, і на президентську виборчу кампанію в республіці були спроби російського впливу. «Ви образили виборців і зробили з них натовп, яким маніпулюють іноземні спецслужби», – оголосив Земан, викликавши радісні емоції у залі (цікаво, хто взагалі підбирав публіку на шоу, вона поводилася жахливо).
Портал Demagog.cz, проаналізувавши усі висловлювання чинного президента в перших теледебатах, з'ясував, що «з 23 заяв Земана 9 були доказово помилковими, 10 – вводять в оману, 11 – істинними і 2 – такими, що не перевіриш». Втім, це одкровення швидше за все, буде мати на уми виборців значно менший ефект, ніж емоції від виступу в ефірі політика, який безпардонно перебивав опонента і протиставив гумор і глузування серйозності Драгоша. Той же – намагався відповідати відверто і чесно (хоча теж не завжди), а також надто ввічливо. Чого фізику дійсно не вистачає, так це харизматичності.
ЯКЩО НЕ КОМПРОМАТ, ТАК ДЕМАГОГІЯ
Практично відразу після завершення першого туру, сюрпризом якого став успіх продемократичних ліберальних кандидатів, які отримали в сумі понад 50% голосів, почалася хвиля спроб дискредитувати Їржі Драгоша. На це звертає увагу празький політолог Якуб Мучка. «Драгоша спробували виставити і педофілом, і масоном, і плагіатором, і агентом колишньої комуністичної державної безпеки», – перераховує він у розмові з автором. Уся ця нісенітниця активно поширюється різними альтернативними веб-сайтами і (чомусь це не дивує) підтримується російськими державними ЗМІ.
Але якщо незграбні спроби проймуть і не всіх, адже багато хто з них просто шиті білими нитками, то такий випробуваний і перевірений Земаном прийом як демагогія діє досить ефективно. Теми вибираються для чеського суспільства чутливі – міграція, біженці або роль Чехії в інтеграції в ЄС...
П'ять років тому, на попередніх виборах, коли підтримка двох кандидатів – Мілоша Земана і Карела Шварценберга – також була практично рівною, перший зумів намацати найболючішу точку і виграв вибори. Цієї больовою точкою, нагадує Мучка, виявилася травмуюча частина чеської національної пам'яті – насильницька колективна депортація німців з країни після закінчення Другої світової війни. На ній команда колишнього прем'єра і зіграла, організувавши компромат (який згодом не підтвердився) про зв'язки сім'ї дружини суперника з нацистами.
Зараз для «дезінформаційної демагогії» відповідними темами є, наприклад, можливий зв'язок зі спецслужбами колишньої Чехословаччини. У Їржі Драгоша, треба зазначити, є люстраційний сертифікат, але головне – подати думку, щоб народ замислився. Або, наприклад, заявити, що Драгош підтримує імміграцію в країну мусульман (хоча це не зовсім так), запрошуючи таким чином терористів. Або сказати, що вчений у разі обрання одразу введе в обіг євро, буде підтримувати розміщення американських військ на чеській території і взагалі є ставлеником Брюсселя. Комусь може здатися безглуздим, але ставлення чехів до ЄС зовсім непросте, так що такий «ярлик» може відвернути електорат.
«Земан грав брудно 5 років тому, грає брудно і зараз. Його команда йде ва-банк», – погоджується Мілан Ніч.
ЧЕСЬКИЙ ТРАМП
Про роль інформаційних вкидань і пропаганди не з чуток знає і Якуб Янда, заступник директора празького центру "Європейські цінності" та програми Kremlin Watch. Ця структура, крім іншого, займається моніторингом фейків, які з'являються в ЗМІ і соцмережах. Земана Янда називає «троянським конем Кремля», оскільки той поширює російську позицію не лише у власній країні, але і на міжнародний арені, а також грає в самій Росії роль «європейського лідера, який підтримує президента Путіна».
А ще його називають «чеським Трампом» – за популізм і нерідко скандальні заяви. І за те, що той, як і американський президент, «мало любить і Євросоюз, і НАТО».
Нинішні вибори Янда вважає найважливішими, починаючи з 1989 року. Якщо Драгош переможе, це буде тріумфом європейської ліберальної ідеї, каже експерт. Однак, у прогнозі кореспондентові Укрінформу віддає перевагу Земану, вважаючи, що все ж таки проголосують за нього, хоча і вкрай незначною більшістю. Ліберали у Чеській Республіці покладають великі надії на те, що Драгош відновить підмочену репутацію країни як оплоту західних цінностей. Але в той же час, ймовірність перемоги популістського, відверто проросійського кандидата, який безпосередньо підтримується Кремлем, все ж досить висока, вважає експерт.
До речі, про підтримку. За деякими даними, на кампанію Земана було витрачено 9 млн євро. Походження цих грошей до кінця не зрозуміле. Напередодні виборів Проект з дослідження корупції та організованої злочинності – OCCRP – видав компромат вже на людей з близького оточення президента. Він повідомив про те, що основним фінансистом кампанії Земана є Ярослав Стрнад, який займається багаторічною таємною торгівлею зброєю з Балканами.
«Давайте не будемо обирати президента з брудними грошима і російською або китайською лінією», – закликали відомих у Чехії публічних осіб напередодні другого туру виборів. Вони написали відкритого листа, в якому закликали президента Мілоша Земана розкрити імена всіх спонсорів, а уряд Чеської Республіки – запросити інформацію у розвідслужб про фінансування президентської кампанії і опублікувати її прозоро, «з метою збереження цілісності демократичних виборів». Серед підписантів – колишній міністр оборони, директор канцелярії президента Республіки і посол ЧР в Росії Любош Добровський, колишній заступник міністра закордонних справ і посол у США, Росії, Швеції та Ірландії Петр Коларж, колишній директор з питань цивільної розвідки (IZSI) Петр Земан (загалом більше дюжини осіб). У документі вказується на те, що радник президента Мартін Неджедлі не соромлячись розповідає про свою роботу в Кремлі, лобіюючи російські енергетичні компанії і фактично очолюючи непрозору президентську виборчу кампанію.
Не віриться, що Земан і справді на цей лист відповість. У будь-якому разі, хто б не став президентом республіки, стабільності в ній не буде. Чеське суспільство розколоте навпіл, що показує і приблизно рівний розподіл голосів між двома політичними лініями. А тут на додачу ще й урядова криза: на тижні, що минає, президент таки підписав відставку кабінету. Крок цей технічний, і уряд Андрія Бабиша може працювати ще не один місяць. Але загроза дострокових парламентських виборів більш ніж ймовірна. Що ж, Чеська Республіка цілком у «тренді» нинішньої нестабільності, котра стрясає Європу останнім часом...
Ольга Танасійчук, Прага-Берлін.