ПАРЄ вимагає від Росії передати Польщі уламки літака Качинського
Про це йдеться в ухваленій у п'ятницю на осінній сесії ПАРЄ резолюції, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Страсбурзі.
"Росія повинна повернути уламки Польщі, адже технічне розслідування щодо авіаційної безпеки було завершено. Відмова з боку російської влади зробити це є зловживанням правами, що породжує спекуляції про те, що Росія щось приховує", - йдеться у документі.
Як наголошується, ПАРЄ закликає Росію без зволікань повернути уламки літака Ту-154М польських ВПС до Польщі.
У свою чергу, віце-президент ПАРЄ, голова постійної делегації Верховної Ради України в Асамблеї народний депутат Володимир Ар’єв нагадав парламентаріям про всі інші факти невиконання Росією своїх міжнародних зобов'язань, включаючи невиконання Чиказької конвенції про міжнародну цивільну авіацію.
Як повідомлялося, 10 квітня 2010 року біля військового аеродрому "Північний" у Смоленську розбився літак Ту-154М, на якому польська державна делегація прямувала на заходи з нагоди 70-ї річниці Катинського злочину. В результаті катастрофи загинули всі 96 осіб, що були на борту: президентське подружжя Леха і Марії Качинських, а також представники політичної, військової, релігійної еліти Польщі, громадські активісти.
Міждержавний авіаційний комітет (МАК) у Москві в 2011 році назвав причиною аварії літака помилку пілотів, які пішли на посадку в умовах поганої видимості. Польща, провівши своє розслідування, у 2011 році також дійшла висновку про помилку пілотів, але додатково поклала провину за те, що трапилося, на російських диспетчерів. Росія вини диспетчерів у катастрофі літака не визнала.
У 2016 році Польща відновила розслідування авіакатастрофи під Смоленськом, в рамках якого, серед іншого, упродовж двох років було ексгумовано тіла усіх загиблих. У березні 2016 року тодішній міністр національної оборони, чинний голова Смоленської підкомісії Польщі Антоній Мацеревич заявив, що причиною аварії міг стати теракт.
Польща вже багато років поспіль просить Росію віддати уламки розбитого літака, але Росія відмовляється це зробити, мотивуючи це проведенням російського слідства у справі катастрофи.