Суд у Литві заочно засудив на 10 років екс-міністра оборони СРСР Язова
Про це повідомляє Інтерфакс.
«Головатова суд заочно засудив на 12 років позбавлення волі, а Язова - на 10 років», - йдеться в повідомленні.
У першу годину читання вироку терміни покарання від 4 до 12 років були оголошені десяткам обвинувачених. Колегія судила більшість обвинувачених заочно, перед судом постали лише два радянських офіцери - громадяни Росії: затриманий у Литві в 2014 році офіцер Юрій Мель, а також Геннадій Іванов, який живе у Вільнюсі. Іванов засуджений на чотири роки позбавлення волі, він може перебувати на волі до набрання чинності вироку. Вирок Мелю ще не оголошено. Це станеться після перерви в засіданні.
Вироки можуть бути оскаржені в Апеляційному суді Литви, повідомляє Delfi.
Прокуратура Литви звинуватила 94-річного Язова у створенні наприкінці 1990 року організованої групи зі 160 військових і політичних діячів з метою повернення Литви до складу СРСР. Згідно з обвинувальним актом, Язов створив організовану групу разом з нині покійними радянськими діячами - колишнім главою МВС СРСР Борисом Пуго, головою КДБ СРСР Володимиром Крючковим, секретарем ЦК КПРС і членом Політбюро КПРС Олегом Шеніним.
Прокурори стверджували, що Язов діяв, знаючи, що в період часу між двома світовими війнами Литва була незалежною, а 11 березня 1990 року оголосила про відновлення незалежної держави. В обвинувальному акті йдеться, що, залучаючи Компартію і створюючи різні організації, Язов зі своїми соратниками доручив іншим посадовим особам «підготувати план захоплення влади в Литві, скласти список стратегічно важливих об'єктів, що підлягають захопленню, включивши в нього державні органи влади та управління, об'єкти масової інформації, комунікації, шляхів сполучення».
Згідно з документом, «11 січня 1991 року в рамках реалізації плану злочинних діянь за допомогою воєнних дій було розпочато агресію з боку Радянського Союзу і збройний конфлікт в Литві». У документі описуються агресивні дії у Вільнюсі, в тому числі багато уваги приділено захопленню столичного Будинку друку.
Ключову роль у тих подіях грав Михайло Головатов, у 1991 році - один із керівників спецпідрозділу КДБ Групи «А» (Альфа) в 1991-1992 роках. Він тоді виконував злочинні накази радянського керівництва. Нині Головатов - полковник у відставці.
Генпрокуратура Литви пропонувала засудити колишнього міністра оборони СРСР Язова і ще п'ятьох радянських офіцерів до довічного ув'язнення.
Росія відмовилася співпрацювати з Литвою в розслідуванні цієї справи і відхилила прохання допитати колишнього главу СРСР Михайла Горбачова.
Обвинувачення в «здійсненої радянської агресії» висунуті 67 громадянам Росії, Білорусії і України.
Як відомо, 13 січня 1991 року центральна радянська влада з Москви намагалися силою повалити законну владу в Литві, яка 11 березня 1990 року оголосила про незалежність від СРСР. Під час захоплення радянськими військовими частинами та спецпідрозділами Вільнюської телевежі та будівлі Литовського радіо і ТБ загинули 14 людей, більше тисячі литовців постраждали.
У справі 13 січня в 1999 році за обвинуваченнями у створенні антидержавних організацій та скоєнні інших злочинів вже були засуджені шість людей. Постраждалими у справі визнані майже 700 осіб, як свідків було опитано майже тисячу осіб.