Подвійний ляпас для путіна, випробування геноцидом та НАТО на порозі розширення
Потоплення флагману ЧФ рф ракетного крейсеру «Москва» та затримання Віктора Медведчука стали подвійним ляпасом для путіна. Різанина в Бучі та інші воєнні злочини російських військових змушують світових лідерів визначатися зі своїм ставленням до них. Швеція та Фінляндія рішуче наближаються до членства у НАТО. Франк-Вальтер Штайнмаєр виявився небажаним гостем в Україні.
Минулого тижня ЗСУ досягли найбільш показового успіху у російсько-українській війні: у Чорному морі двома протикорабельними ракетами «Нептун» українського виробництва було потоплено ракетний крейсер «Москва». Флагман ЧФ рф, «вбивця авіаносців» виявився беззахисним проти вправного дуплету українських військових. росія не лише втратила один з найпотужніших своїх кораблів, але і суттєво послабила власні позиції у Чорноморському басейні, чим суттєво потішила НАТО. Мабуть, саме тому крейсер «Варяг» під Андріївським прапором зараз перебуває у Середземному морі.
Затримання кума путіна, одного з лідерів «ОПЗЖ» Віктора Медведчука стало ще одним неприємним сюрпризом для росії. Зникнення політика на початку російсько-української війни виглядало дивним, проте СБУ вдалося його затримати. Після арешту Медведчука його дружина Оксана Марченко влаштувала перфоманс у стилістиці пізнього Януковича, закликаючи до звільнення чоловіка.
Проте світових лідерів набагато більше хвилювали доля не Медведчука, а долі сотень жертв воєнних злочинів російських окупантів на Київщині. Еммануель Макрон відмовився назвати ці злочини «геноцидом», очевидно, думаючи про другий тур президентських виборів. Достатньо несподівано заявив про геноцид в Україні Дональд Трамп, після чого Джозефу Байдену довелося припустити можливість свого візиту в Україну. Геноцидом назвав дії росіян і канадський прем’єр Джастін Трюдо.
Якщо путін вторгненням в Україну мав на меті зупинити процес розширення НАТО, то йому це не вдалося. Ба більше: Фінляндія та Швеція декларують готовність вже протягом ближчих тижнів стати членами Альянсу. Схоже, на позицію Гельсінкі та Стокгольму суттєво вплинули звірства російських окупантів в Україні. Експерти прогнозують після приєднання двох нових членів збільшення вдвічі довжини сухопутного кордону НАТО з росією та посилення північноатлантичної військово-морської присутності у Балтиці.
p.s. Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр виявився небажаним гостем в Україні попри його останні заяви з жорстким осудом дій кремля та пропозицією створити міжнародний трибунал для суду над путіним та лавровим. Проте в офісі Зеленського, де у жовтні 2019 року приймали сумнозвісну «формулу Штайнмаєра», вирішили продемонструвати раніше не розтрачену принциповість. Парадоксально, але демарш стосовно Штайнмаєра співпав у часі з рішенням «світлофорної коаліції» про постачання важкого озброєння Україні.
Євген МАГДА, Інститут світової політики