Киргизстан готовий продовжувати переговори з Таджикистаном щодо кордону - президент
Про це Жапаров сказав, виступаючи на дебатах 77-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, передає кореспондент Укрінформ.
Зокрема, щодо відносин з Республікою Таджикистан, президент Киргизстану висловив готовність докласти будь-яких зусиль для вирішення “прикордонного питання” між країнами. "Звичайно, будь-яке рішення має бути взаємоприйнятним", - додав Жапаров.
"Ми завжди готові до переговорів та до уточнень ділянок кордону", - відзначив президент Киргизстану.
Він нагадав, що 14,15 та 16 вересня відбулися масштабні бойові зіткнення на півдні Киргизстану. “Порушивши всі раніше досягнуті домовленості, таджицька сторона атакувала прикордонні та цивільні об'єкти по всьому периметру киргизько-таджицького держкордону з ворожими цілями. Близько 140 тис. наших цивільних осіб евакуйовано з прикордонних населених пунктів”, - заявив Жапаров, назвавши ці акції “неспровокованою збройною агресією з боку Таджикистану”.
Водночас, за його словами, врегулювати спірні прикордонні питання можна шляхом переговорів.
“Ми повинні продовжувати у будь-якому форматі переговорний процес, і ми готові до цього продовження з нашими таджицькими сусідами, базуючись на цивілізованих засадах міжнародного права”, - сказав президент Киргизстану.
“Ми готові до міжнародного посередництва з боку міжнародних організацій, зокрема ООН, ОБСЄ та ОДКБ. Ми маємо задокументовані докази протиправних та віроломних дій таджицької сторони за всі минулі роки та за останні дні. (...) Нам щоразу доводиться діяти у відповідь на агресивні дії таджицької сторони”, - додав він.
При цьому Жапаров підкреслив: "Киргизька сторона не претендує на чужі землі, але й сантиметр своєї землі не має наміру нікому віддавати".
Крім того, як позитивний момент, президент Киргизстану відзначив, що на стадії готовності до підписання знаходиться двосторонній договір про держкордон з Узбекистаном.
"Ми зараз практично завершили спільну роботу і виходимо на підписання Договору про державний кордон із Республікою Узбекистан", - сказав Жапаров.
Як повідомляв Укрінформ, бойові дії на кордоні Таджикистану та Киргизстану почалися 14 вересня. Вранці 16 вересня ситуація загострилася, сторони поклали відповідальність за розв'язання конфлікту одна на одну. Також Киргизстан та Таджикистан звинуватили один одного у застосуванні важкого озброєння.
Під тиском міжнародної спільноти сторони конфлікту домовилися про припинення вогню, яке набуло чинності з 16.00 за місцевим часом 16 вересня.
Фото: facebook.com/KyrgyzPresident