В Раді Європи назвали головні загрози для національних меншин
Як повідомляє пресслужба РЄ, про це йдеться в новому звіті Консультативного комітету з Рамкової конвенції про захист національних меншин за період 2020-2022 років, передає кореспондент Укрінформу.
Комітет зазначає, що агресія російської федерації проти України спричинила гуманітарну катастрофу, в тому числі для людей, які належать до національних меншин, багато з яких проживають у найбільш постраждалих регіонах на сході та півдні країни.
Констатується, що кримським татарам, переміщеним на материковій частині України після того, як росія незаконно анексувала Крим у 2014 році, довелося вдруге за вісім років покинути свої домівки. Також Комітет зазначає, що роми, зокрема, коли вони є біженцями, особливо вразливі через поширену дискримінацію та бідність, а також відсутність документів, що засвідчують особу.
Стосовно пандемії COVID-19 зазначається, що у дворічному періоді, охопленому звітом, вона загострила труднощі національних меншин, ще більше поглибила існуючу нерівність і призвела до негативних наслідків для соціально-культурного їх життя.
Також вказується, що багато національних меншин, які живуть у тісному зв'язку з природним середовищем, стикаються з проблемами внаслідок зміни клімату, що загрожує традиційному способу життя корінних народів. Але є також ситуації, коли перехід до більш екологічної економіки ризикує призвести до негативних соціально-економічних змін для меншин.
Водночас звіт вказує на позитивні тенденції для молоді з національних меншин, активну підтримку молодіжних груп, тренінги для молодих ромів та розвиток молодіжних медіаторів. Проте молоді люди все ще стикаються з проблемами, попереджає Комітет, закликаючи уряди надавати їм більше підтримки.
Як відомо, Рамкова конвенція про захист національних меншин є найповнішим європейським договором про захист прав осіб, які належать до національних меншин. Це перший юридично обов'язковий багатосторонній документ, присвячений захисту національних меншин у світі. Його реалізацію контролює Консультативний комітет, який складається з незалежних експертів. Договір набув чинності 1 лютого 1998 року, зараз діє в 39 державах.