Литва, Латвія та Естонія: що пишуть про Україну країни Балтії та який вплив на це має російська пропаганда
На основі моніторингу, проведеного українським соціальним стартапом LetsData у партнерстві з громадською організацією «Детектор медіа» у вересні та жовтні, аби з’ясувати, що розповідають про Україну онлайн-медіа країн Балтії та як на це впливає російська пропаганда.
Литва, Латвія чи Естонія: хто найактивніше висвітлює події в Україні?
Аналіз динаміки публікацій з 17 вересня по 27 жовтня вказує на те, що найбільше про Україну пишуть онлайн-медіа Литви. Найрідше серед трьох досліджуваних країн пишуть про події в Україні та дотичні до неї теми в Естонії.
Серед тем, у контексті яких найчастіше згадують Україну, є новини з лінії фронту, економіка та енергетика. Натомість теми санкцій, євроінтеграції та вступу України до НАТО висвітлюються менше. І найменш поширена тема протягом вересня-жовтня - тема військової допомоги Україні. Такі результати моніторингу відповідають і загальній тенденції медіаландшафту у країнах Європи.
Які меседжі російської пропаганди присутні в онлайн-медіа країн Балтії?
Латвія. У Латвії відзначається відтворення заяв РФ і зокрема її президента. У такий спосіб в інформаційний простір Латвії у жовтні потрапили заяви про те, що «президент РФ не планує знищити Україну», а «вступ України до НАТО призведе до Третьої світової війни».
Литва. В онлайн-медіа Литви у жовтні траплялися меседжі щодо «послаблення енергетичної кризи через скасування санкцій», «припинення постачання зброї України» та «рано чи пізно Заходу доведеться говорити з Росією про спільне майбутнє».
Естонія. В Естонії відзначено потрапляння російських меседжів здебільшого через цитування осіб, які їх відтворюють. Поширені заяви стосувалися закликів до мирних переговорів з РФ, а також маніпуляцій на темах біженців.
Серед лексем, які використовують на позначення війни Росії проти України, в онлайн-медіа усіх трьох країн зрідка вживають «спеціальна військова операція», до того ж здебільшого цей «термін» вживають у лапках. Також рідким варіантом ще залишається використання слова «конфлікт» у контексті війни.
Як ще російська пропаганда потрапляє у країни Балтії?
Крім відтворення заяв різних осіб, які транслюють російські меседжі, цитування кремлівських медіа також може бути причиною потрапляння наративів російської пропаганди в інформаційний простір країн Балтії.
Наприклад, дослідження медіаландшафту Литви, Латвії та Естонії протягом 12 вересня - 31 жовтня показує активне цитування російських пропагандистських медіа «РИА Новости», «ТАСС» та інших менш відомих дезінформаційних кремлівських видань.
Ірина Субота, аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки