Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

12 тез про білорусько-українські відносини

12 тез про білорусько-українські відносини

Блоги
Укрінформ
Відносини між Білоруссю та Україною зараз переживають найбільшу кризу за всі роки після проголошення (відновлення) незалежності наших республік у 1991 році.

Проте необхідність констатації стану речей та пошуку виходу з кризи є очевидною. Я не повторював більшість озвучених мною раніше тез, викладені нижче прошу вважати інформацією для роздумів та пропозицією до дискусії.

1. Без демократичної Білорусі нема безпечної Європи. Українці переконалися в цьому 24 лютого 2022 року та протягом подальшого розвитку широкомасштабної російської агресії проти нашої держави.

2. Без незалежної України незалежна Білорусь неможлива. Це аксіома, яка не потребує часу та зусиль.

3. Білоруській та українській спільноті не варто зосереджуватися виключно на зустрічі лідерів, а будувати горизонтальні зв’язки.

4. Білоруська та українська політичні нації завершують процес свого становлення (можливо, одними з останніх у Європі). Наші шляхи не є подібними, вони нагадують залізничні рейки, відтак чим більше «шпал»-контактів поміж ними, тим більш успішними вони будуть.

5. Давайте почнемо з інвентарізації претензій одне до одного – без усвідомлення рівня та номенклатури проблем нам не вдасться рухатися далі.

6. Порядок денний двостороннього діалогу мають формувати експерти з двох боків. Можливо, їх ще доведеться виростити або посилити існуючий експертний складник.

7. Консолідуючим для демократичних сил Білорусі може стати «політичний міф 2020 року», для цього є низка передумов – візуальних, ідеологічних, смислових.

8. Теза про «триєдиний слов’янський народ», яку просуває Кремль з середини ХІХ століття – відверто ворожий наратив, йому необхідно протидіяти, беручи участь у формуванні наративу Балто-Чорноморського регіону.

9. Пріоритетом для діалогу з боку України є білоруська діаспора, оскільки це ті громадяни РБ, які не хочуть асоціюватися з Лукашенком.

10. Білоруська діаспора має стати локомотивом з просування наративів про білорусько-українську співпрацю, оскільки її представники підтримують контакти з родичами, друзями, колегами, які залишилися у Білорусі. Неформальна комунікація спроможна обходити численні заборони.

11. Сьогодні для білорусів та українців є важливішим не створення Stratcom-у, а боротьба проти фейків шляхом збільшення знань одне про одного.

12. Варто звернути увагу: російська мова для українців зараз часто сприймається як мова ворога (попри значну кількість російськомовних громадян України). Для Білорусі російська – одна з державних мов. Тому варто створювати провідники по культурі Білорусі та України.

Відкритий до дискусії з білорусько-українських відносин.

Євген Магда

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-