У Сеймі Польщі пропонують перенести останки жертв Катині на батьківщину
Під час засідання нижньої палати польського парламенту це запропонував депутат від правлячої "Об’єднаної правиці" Тадеуш Возняк, передає власний кореспондент Укрінформу.
Як зазначив Возняк, у 83-тю річницю Катинського злочину поляки не можуть відвідати могили польської еліти, розстріляної за наказом Сталіна в 1940 році. Він зауважив, що поляки сьогодні не можуть вшанувати їхню пам'ять у місцях масових поховань, оскільки росія сьогодні напала на сусідню Україну і "знову вбиває, ґвалтує і силою вивозить дітей в росію".
"Настав час прийняти надзвичайно важливе рішення: виношу на розгляд ідею, яка може бути проявом історичної справедливості. Я пропоную, щоб останки польських офіцерів, які спочивають на військовому цвинтарі в Катині та в інших місцях колишнього Радянського Союзу, були востаннє ексгумовані та перевезені до Польщі для поховання, гідного еліти польського народу. Потрібно подбати про те, щоб вони спочивали на польській землі, у спеціально підготовленому місці, яке стало б святим для кожного патріота, і це місце відвідували б мільйони поляків та іноземних гостей", – заявив Возняк.
Він додав, що усвідомлює: в нинішніх умовах це буде складно зробити, але усе ж це не є неможливим завданням.
За його словами, після перенесення останків польських жертв до Польщі, у місцях, де вони зараз поховані, було би встановлено коштом польської держави спеціальні меморіальні знаки.
Політик висловив думку, що перенесення останків жертв Катині до Польщі "звільнило б поляків від шантажу недругів" і загрози, що могили поляків знищуватимуться, а польські сліди затиратимуться.
Возняк нагадав, що торік росіяни пригрозили знищити польський військовий цвинтар у Катині.
Катинський злочин – це розстріл військами НКВС понад 22 тис. польських офіцерів та інших представників довоєнної польської адміністрації у 1940 році поблизу села Катинь, а також поблизу Твері, Харкова, Києва та Мінська. Тривалий час радянська історіографія заперечувала факт знищення поляків радянськими спецслужбами і звинувачувала у цьому німців. Нацисти відкрили світові злочини НКВС у квітні 1943 року.
СРСР лише в 1990 році визнав свою відповідальність за цей злочин. Утім, росія й досі відмовляється передавати Польщі більшість архівних документів, що стосуються так званої катинської справи.