В урядовій коаліції Австрії взяли під сумнів продаж «дочки» російського Сбербанку
Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Der Standard.
За повідомленнями австрійських ЗМІ, які були підтверджені Сбербанком, російська банківська група закрила угоду з продажу 100% акцій своєї дочірньої компанії в Австрії Sber Verm gensverwaltungs AG in Abwicklung (раніше Sberbank Europe AG) компанії, контрольованій бізнесменом Штефаном Зочлінгом. Таким чином, Сбербанк, який отримав в Австрії усі необхідні регуляторні схвалення, повністю завершив вихід з європейського банківського ринку.
Der Standard нагадує, що через загарбницьку війну РФ проти України російський Сбербанк та його віденський дочірній банк потрапили під санкції ЄС у липні 2022 року. Згодом віденську «дочку» було ліквідовано, а на її місці виникла компанія Sber Vermögensverwaltungs AG (SVAG). Донедавна SVAG мала активи на суму близько 350 млн євро на рахунку в Raiffeisen Bank International (RBI).
«До 17 червня ці активи підсанкційного російського банку могли бути реалізовані відповідно до Регламенту ЄС про санкції, але за умови, що транзакція з підсанкційним бізнес-партнером вже розпочалася до введення санкцій («поточний продаж», «поточна транзакція»). У цьому винятковому випадку санкційному органу дозволялося схвалити угоду, після чого гроші могли надходити до Росії», - йдеться у публікації.
У купівлі віденських активів Сбербанку спочатку були зацікавлені три групи: компанія Ithuba інвестиційного банкіра Вільгельма Хеметсбергера, яка хотіла укласти угоду про обмін коштів RBI, заморожених у РФ; приватний підприємець; і консорціум навколо колишнього керівника Sberbank Europe Герхарда Ранда. За повідомленнями, австрійський бізнесмен Зігфрід Вольф, який є колишнім головою наглядової ради Sberbank Europe і має дуже добрі зв'язки з Росією, також підтримував Ранда.
«Однак в останню хвилину на сцену вийшла ще одна зацікавлена сторона - Інвестор Штефан Зочлінг, співвласник і очільник виробника вихлопних систем Remus, який він придбав разом з Гансом Петером Газельштайнером. Зочлінг має дуже добрі зв'язки з Вольфом та з Росією, де він працював на Олега Дерипаску в автомобільній та будівельній галузях. У п'ятницю Зочлінг підписав контракт з росіянами – він нібито заплатив їм близько 240 млн за активи вартістю 350 мільйонів євро», - вказує видання.
Зазначається, що угоду про купівлю Зочлінгом австрійської дочки Сбербанку схвалило Управління захисту держави та розвідки (DSN) Австрії, яке відповідає за дотримання санкцій ЄС проти Росії. В австрійській спецслужбі заявили, що переговори про угоду нібито велися ще до того, як були запроваджені санкції проти Сбербанку.
Таке рішення DSN розкритикували у партії «Зелені». Зокрема, депутатка партії Ніна Томазеллі звернулася до МВС, куди структурно належить DSN, із запитом. Вона вимагає роз’яснити, чому саме так у спецслужбі розтлумачили ситуацію із підсанкційним Сбербанком, коли саме зацікавлені покупці подали заявки на отримання дозволу та чи справді переговори про купівлю розпочалися ще до введення санкцій. З
«Зелені» також хочуть з'ясувати, чи плануються подальші перевірки, щоб виключити можливість обходу санкцій, і чи відбувався обмін інформацією між МВС, мінфіном та органом банківського нагляду, або ж обмін зі США та їхніми санкційними органами, і чи була поінформована Єврокомісія.
«І останнє, але не менш важливе: міністр внутрішніх справ Карнер повинен сказати, чи проводяться або проводилися розвідувальні розслідування у цій справі, і чи був він якимось чином залучений до них», - ідеться у повідомленні.
Як повідомляв Укрінформ, за даними ЗМІ, австрійська банківська група Raiffeisen Bank International працювала над схемою «прихованого бартеру», яка мала дати можливість російському Сбербанку отримати близько 2 млрд євро за активи ліквідованої у Європі «дочки», які через санкції не можуть бути переведені до РФ.
Фото: faei.cz