У Празі в річницю вторгнення СРСР у Чехословаччину вшановують пам'ять загиблих

У Празі в річницю вторгнення СРСР у Чехословаччину вшановують пам'ять загиблих

Фото
Укрінформ
У Празі відбулися заходи на вшанування пам’яті жертв вторгнення у Чехословаччину військ Варшавського договору 21 серпня 1968 року.

Як повідомляє Укрінформ, керівництво держави поклало вінки до будівлі Чеського радіо, яка 56 років тому стала символом опору чехів і словаків. У церемонії взяли участь міністри, представники інтелігенції, громадянського суспільства.

Президент Чехії Петр Павел у своїй промові провів паралелі між подіями 56-річної давнини і повномасштабним вторгненням РФ в Україну.

«Сьогоднішня Росія, по суті, ніяк не відрізняється від тодішнього Радянського Союзу. Через майже 60 років після тих подій керівництво сьогоднішньої Росії обирає спадщину СРСР, відкрито «голосує» за Сталіна, за принципи, на яких функціонував і будував свою зовнішню політику СРСР. Ми однозначно не мали би це ігнорувати, адже міжнародна безпекова ситуація ясно має ці паралелі з минулим. Тому будьмо обережними та не допускаймо появи думок, що з Росією нам було би краще. Не було би», - заявив Павел.

Прем’єр-міністр Петр Фіала своєю чергою підкреслив, що керівники СРСР вважали Чехословацьку соціалістичну республіку зоною свого виключного впливу і не могли допустити зростання самосвідомості чехів і словаків. Радянські окупанти, вводячи свої танки, сподівалися, що чехословацька спільнота буде розколота і більшість підтримуватиме їх, але в реальності стикнулися з опором, наголосив Фіала.

Голова Сенату Мілош Вистрчл підкреслив: «Бій проти окупантів ніколи не буває марним, чи йдеться про російські, чи про радянські танки. Цей бій є правильним. Ми не повинні дозволити себе принизити, залякати себе».

Водночас голова нижньої палати парламенту Маркета Пекарова Адамова застерегла від «апатії та поступової втоми від путінської варварської війни проти України». «Ми не можемо допустити, щоби «нормалізація» повернулася з політичної могили до сучасного суспільного простору. Щоби поразницькі настрої переважили над прагненням жити вільно. Треба пам’ятати, що свобода не дається безкоштовно», - підкреслила спікер палати представників.

Вона нагадала гасло Чехословацького радіо 21 серпня 1968 року: «Ми з вами, ми з усіма, хто воює за свободу, …проти агресора, … так довго, як буде потрібно».

Читайте також: Нас теж «звільняли»: президент Чехії провів паралелі між агресією РФ в Україні та подіями 1968 року

Пам’ятні акції пройшли сьогодні і в інших містах Чехії.

Український посол Василь Зварич на сторінці диппредставництва у Фейсбуці зазначив, що Україна поділяє біль Чехії, яка пережила радянську окупацію. «Ми солідарні з Чехією та поділяємо біль радянської окупації 1968 року. Сьогодні Україна також бореться проти російської агресії. Перемога та європейський шлях Чехії є для нас натхненням. Чехи нас розуміють, і ми цінуємо вашу підтримку», - написав дипломат.

Як повідомлялося, 21 серпня 1968 року на територію Чехословаччини були введені війська країн-учасниць Варшавського договору - Болгарії, Угорщини, НДР та СРСР, - аби покласти край "Празькій весні" - періоду реформ, спрямованих на лібералізацію Чехословаччини, у тому числі на децентралізацію влади.

У Празі учасники протесту намагалися перешкодити просуванню військ. Під час операції з обох сторін загинули 216 осіб (в основному небойові втрати), поранення дістали понад 500 громадян Чехословаччини.

Радянські війська залишалися у Чехословаччині до 1991 року.

Фото: René Volfík, Český rozhlas, iROZHLAS.cz

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-