Тегеран стратив німецько-іранського громадянина, якого звинувачував у «тероризмі»
Про це повідомляє The Guardian, передає Укрінформ.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що це вбивство «знову показує, який нелюдський режим править у Тегерані: режим, що застосовує смерть проти своєї молоді, населення та іноземців». Вона також наголосила, що Берлін неодноразово попереджав, що «страта німецького громадянина матиме серйозні наслідки».
Високий представник ЄС Жозеп Боррель засудив страту громадянина ЄС Шармахда. «Ми рішуче засуджуємо його вбивство. ЄС рішуче виступає проти смертної кари завжди і за будь-яких обставин. Це порушення права на життя та остаточне заперечення людської гідності… Євросоюз розгляне заходи у відповідь», - написав він у соцмережі Х, висловивши співчуття родині та солідарність із урядом Німеччини.
Директор норвезької неурядової організації Iran Human Rights (IHR) Махмуд Амірі-Могаддам назвав страту «випадком позасудового вбивства заручника з метою приховати нещодавні невдачі представників іранської влади, які відповідають за затримання заручників». За його словами, Шармахд був викрадений в ОАЕ і незаконно перевезений до Ірану, де його засудили до смерті без справедливого суду.
За словами родини Шармахда, він був громадянином Німеччини іранського походження, який проживав у США і був захоплений представниками іранської влади у 2020 році під час подорожі через Об'єднані Арабські Емірати. Іран, який не визнає подвійного громадянства, оголосив про його арешт після «складної операції», не уточнивши, за яких обставин він був схоплений.
В Ірані Шармахда визнали винним у нібито причетності до вибуху мечеті в південному місті Шираз у 2008 році, внаслідок якого загинуло 14 людей і 300 було поранено. Його сім'я довгий час стверджувала, що Шармахд невинний. Тегеран також звинуватив Шармахда у керівництві опозиційного угруповання «Тондар», визнаного в Ірані терористичною організацією.
У лютому 2023 року чоловіка засудили до смертної кари, пізніше Верховний суд Ірану залишив у силі вирок.
У понеділок на сайті судової системи Ірану Mizan з'явилося повідомлення про те, що «смертний вирок Джамшиду Шармахду... було виконано» в цей день.
За даними IHR, лише цього року в Ірані було страчено щонайменше 627 осіб. Правозахисні групи звинувачують владу у використанні смертної кари як інструменту вселяння страху в суспільстві.
Як повідомляв Укрінформ, за даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International у 2023 році у світі було проведено 1153 страти, що більш ніж на 30% перевищує показник 2022 року. Найбільша кількість страт у 2023 році зафіксована у Китаї, Ірані, Саудівській Аравії, Сомалі та США. Зокрема, на Іран припадає 74% від загальної кількості страт, на Саудівську Аравію - 15%.
Фото: Getty Images