Санду звинуватила Кремль у провокуванні енергетичної кризи у Придністров'ї
Про це Санду розповіла на пресконференції 14 січня після засідання Вищої безпекової ради, повідомляє News Maker, передає Укрінформ.
Санду скликала Вищу раду безпеки, щоб обговорити ситуацію в енергетиці після припинення постачання російського газу до Придністров’я. За її словами, ця криза спровокована Газпромом, який «порушує свої контрактні зобов'язання». Санду підкреслила, що Кишинів не перешкоджає постачанню російського газу на Лівий берег.
Лідерка Молдови зазначила, що Кишинів з листопада пропонував Тирасполю гуманітарну допомогу, яку місцева адміністрація відкинула.
«Це відмова не Тирасполя, а Кремля. Тирасполь не вирішує, чи може він прийняти цю допомогу, чи ні. Цілком очевидно, що за цією ірраціональною відмовою стоїть Кремль», — заявила Санду.
Вона також звинуватила Росію у використанні енергоресурсів для дестабілізації ситуації у Молдові.
«Це не енергетична криза, бо є альтернативні маршрути, якими може надходити газ, як це роблять інші країни, які також отримували російський газ через Україну. Деякі отримують той самий газ від Газпрому іншими маршрутами. Газпром, а точніше Кремль, не захотів виконувати свої контрактні зобов'язання. Єдина мета — викликати невдоволення на Лівому та Правому берегах та використати енергоресурси як елемент дестабілізації», — сказала Санду.
Вона також підтвердила інформацію про те, що придністровський «президент» Вадим Красносільський вирушив до Москви.
«Знаю про візит Красносільського до Москви. Це ще один доказ того, що Кишинів не заважає пошуку рішення (припинення постачання російського газу – ред.). Ми хочемо, щоб у людей на Лівому березі Дністра якнайшвидше з'явилися електрика, опалення та вода. І якщо цей візит вирішить проблему, нехай її буде вирішено», — сказала Санду.
Раніше в Telegram-каналах з'явилася інформація про те, що Красносільський вирушив до Москви, щоб обговорити постачання газу до придністровського регіону.
Як повідомляв Укрінформ, Газпром 28 грудня заявив, що припинить постачання газу до Молдови через нібито борги з боку Moldovagaz. «Влада» Придністров'я запровадила режим надзвичайної ситуації. Після припинення подачі газу 1 січня там відключили центральне опалення у містах, а газ залишився лише для приготування їжі. Запасів газу, за даними придністровської влади, має вистачити на 20 днів. Молдавська ДРЕС із 1 січня перейшла на генерацію електроенергії на вугіллі.