Литва та Естонія пообіцяли витрачати понад 5% свого ВВП на оборону - FT

Литва та Естонія пообіцяли витрачати понад 5% свого ВВП на оборону - FT

Укрінформ
Литва та Естонія стали першими країнами НАТО, які пообіцяли витрачати понад 5% свого ВВП на оборону з метою збільшення військового потенціалу після заяв президента США Дональда Трампа.

Про це повідомляє Financial Times, передає Укрінформ.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив FT, що Європа стоїть перед «новою ерою», наголосивши, що його країна витрачатиме на оборону від 5% до 6% свого ВВП починаючи з наступного року і, щонайменше, до 2030 року. Це приблизно вдвічі більше за поточний рівень витрат.

Відео дня

«Звичайно, тиск є, і це хороший і конструктивний тиск з боку нашого стратегічного та найбільшого союзника в НАТО (США – ред.). Ми не можемо ігнорувати ці сигнали. Але це не єдина причина... Для нас життєво важливо мати реальні можливості для війни», – сказав Будріс.

Прем'єр-міністр Естонії Крістен Міхал також заявив, що його країна має намір виділити на оборонні витрати 5% ВВП порівняно з поточними 3,7% цього року.

«Наш ключовий партнер з питань безпеки (США – ред.) під керівництвом свого нового президента надіслав чіткий сигнал: видатки НАТО на оборону мають зрости. Ми знаємо нашого супротивника, і я повністю згоден - наша мета має становити 5%», - заявив Міхал.

За словами європейських чиновників, НАТО на червневому саміті має намір збільшити свій неофіційний цільовий показник оборонних витрат з поточних 2% до 3% або 3,5% у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Тим часом президент США Дональд Трамп продовжує наполягати на 5%, з чим погоджуються кілька країн НАТО, в тому числі Польща, яка лідирує в Альянсі за витратами, що перевищують 4%.

Як пише FT, торік 23 з 32 країн-членів НАТО досягли цільового показника у 2% ВВП. Однак є країни, такі як Іспанія, Італія та Бельгія, які відстають від інших, витрачаючи менше 1,5%.

Водночас у Європі занепокоєні тим, як оплатити збільшені витрати на оборону, і чи погодяться з цим громадяни, особливо якщо це станеться за рахунок інших державних послуг.

Читайте також: НАТО починає ділитися засекреченою інформацією з ЄС і оборонною промисловістю - Bloomberg

Як повідомляв Укрінформ, 23 січня президент США Дональд Трамп повторив свій заклик до країн-членів НАТО підняти мінімальну планку витрат на оборонні потреби до 5% від національного ВВП.

Раніше лідери країн Альянсу не погодилися з цією пропозицією, хоча й не відкинули потребу дещо підвищити витрати на оборону.

Фото: Lietuvos kariuomenės

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: