Еліна Валтонен, діюча голова ОБСЄ, глава МЗС Фінляндії
Ми – до ваших послуг, і ми хочемо допомогти
29.01.2025 11:19
Еліна Валтонен, діюча голова ОБСЄ, глава МЗС Фінляндії
Ми – до ваших послуг, і ми хочемо допомогти
29.01.2025 11:19

З 1 січня головування в ОБСЄ перейшло до Фінляндії, відповідно міністерка закордонних справ країни Еліна Валтонен обійняла посаду діючої голови (Chairperson-in-Office) ОБСЄ – найвищу керівну політичну посаду в організації. Під час офіційного представлення пріоритетів Фінського головування минулого тижня у Відні Валтонен підкреслила, що підтримка територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України лежатиме в основі головування Фінляндії в ОБСЄ.

"Україна бореться не лише за захист своєї незалежності та мирного майбутнього, але й за спільно узгоджений порядок безпеки, заснований на міжнародному праві. Як і попередні головування, Фінляндія продовжуватиме підтримку України як центральний елемент роботи ОБСЄ", – зазначила вона.

Попри насичений графік у день презентації пріоритетів нова діюча голова ОБСЄ, глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен знайшла час для невеликої розмови з власним кореспондентом Укрінформу у Відні. В інтерв'ю вона прокоментувала "російську кризу" в ОБСЄ та спроби Москви підірвати організацію зсередини, пояснила, чи можна викинути РФ з організації або покарати за несплату внесків до бюджету, а також висловилася щодо зусиль ОБСЄ на підтримку України та можливої ролі Організації у мирному врегулюванні.

ДОТРИМАННЯ ГЕЛЬСІНСЬКИХ ПРИНЦИПІВ ВИМАГАЄ БЕЗЗАПЕРЕЧНОЇ ПІДТРИМКИ УКРАЇНИ

- Пані міністр, бажаю вам успішного головування в ОБСЄ у цьому році. Однак очевидно, що це буде нелегке завдання: Фінляндія рішуче засуджує війну РФ проти України, підтримує Україну, а Росія буде всіляко торпедувати ваші зусилля в Організації. Чи готові до цього? Як плануєте протистояти очікуваним російським перешкодам?

- Знаєте, головування Фінляндії в ОБСЄ не зазнає невдачі просто тому, що Гельсінський заключний акт, підписаний майже 50 років тому, досі залишається чинним. Як я часто кажу, якби він не існував, його довелося б вигадати.

Я вважаю, що цей документ є чудовим прикладом – не лише того, як Росія відверто порушує принципи, які сама ж допомагала встановити, але й того, як має виглядати майбутнє. І це бачення залишається незмінним.

Ми маємо честь головувати у цій поважній організації цього року. Ми віддані ефективному виконанню своїх обов’язків, і пошук справедливого та тривалого миру для України зараз є як ніколи своєчасним та пріоритетним для ОБСЄ.

- На моє переконання, усе, що зараз робить Росія в ОБСЄ, – це спроби зруйнувати Організацію зсередини. Для Росії платформа ОБСЄ є лише інструментом для поширення мови ненависті та виправдання її агресивної війни проти України. Чи не час для рішучих дій, щоб викинути Росію з Організації? Або принаймні позбавити її можливості поширювати свою пропаганду війни через ОБСЄ?

- Нормативна база ОБСЄ має дуже обмежені інструменти для виключення членів. Однак історично ОБСЄ, як і її попередник НБСЄ, ніколи не була організацією для однодумців.

Я розумію, наскільки болісною є російська пропаганда, і лише можу уявити, як це відчувають українці. Але я слухала виступи колег із багатьох держав-учасниць, і переважна підтримка України є очевидною.

Попри мову ненависті та пропаганду – інструменти, які Росія використовує всюди, а не лише в межах ОБСЄ,  – ми маємо довіряти освіті людей та їхній здатності розрізняти правду.

Ми твердо стоїмо на засадах Гельсінських принципів, а дотримання цих принципів означає беззаперечну підтримку України. Цього висновку дотримується більшість країн-учасниць.

- Росія також утримує свої внески до бюджету ОБСЄ. Чи не дає така несплата формальних причин до застосування обмежувальних заходів проти Росії? 

- Ми розглянемо, які інструменти є в нашому розпорядженні, враховуючи не лише їхню доступність, а й потенціал для застосування. Ми сподіваємося на справедливий і тривалий мир для України, бажано вже цього року або якнайшвидше. Також маємо надію, що Росія повернеться до дотримання міжнародного права, включаючи Гельсінські принципи, які вона наразі порушує.

РОБИМО ВСЕ МОЖЛИВЕ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ УКРАЇНЦІВ-СПІВРОБІТНИКІВ ОБСЄ

- Росія вже майже три роки незаконно утримує, фактично тримає в заручниках, трьох співробітників ОБСЄ. Ви вже заявляли, що Росія має їх негайно звільнити. Але як примусити Москву це зробити?

- Це триває вже дуже довго, і це справжня трагедія для цих трьох співробітників ОБСЄ та їхніх сімей.

Під час мого візиту до Києва я мала можливість зустрітися з деякими членами їхніх родин. Я можу лише уявити, який біль вони відчувають і як їх засмучує той факт, що організація має обмежені можливості для дій. Однак ми робимо все можливе, щоб домогтися їхнього звільнення і не припиняємо своїх зусиль.

- Чи мали вже контакт з російською стороною з цього питання? Що вони взагалі відповідають?

- Організація підтримує постійний діалог із Росією щодо цього питання.

Щодо мене, то я перебуваю на цій посаді лише два тижні й ще не мала можливості поговорити з російськими представниками. Крім того, як міністр закордонних справ Фінляндії, я не маю жодних політичних контактів із Росією. У рамках ОБСЄ ми продовжимо наші зусилля. Але запевняю вас, ми робимо все можливе.

ПОТРІБНО ОБ’ЄДНАТИ ЗУСИЛЛЯ ДЛЯ ВИРІШЕННЯ ЗАГРОЗИ "ТІНЬОВОГО ФЛОТУ" РФ

- Кількість випадків зловмисної діяльності Росії проти держав-учасниць ОБСЄ зростає, зокрема в Балтійському регіоні, як-от нещодавнє пошкодження підводного кабелю та загрози, пов’язані з "тіньовим флотом". Враховуючи, що посилення стійкості держав-учасниць є одним із пріоритетів Фінляндії, як ОБСЄ може реагувати на такі дії?

- Зміцнення стійкості до атак на критичну інфраструктуру здебільшого є завданням регіональних альянсів, таких як НАТО та ЄС, а не ОБСЄ.

Деякі випадки пошкодження критичної інфраструктури у Балтійському морі все ще розслідуються, і я не можу однозначно стверджувати, що за всіма ними стоїть держава або що ці дії були навмисними.

Говорячи як міністр закордонних справ Фінляндії, а не як голова ОБСЄ, я хотіла б зазначити, що використання Росією так званого "тіньового флоту" є не лише питанням, пов’язаним із санкціями, чим воно є. По-друге, це створює значний ризик для морського середовища. По-третє, ця загроза впливає не лише на Балтійське море, а й має глобальні наслідки. Вона залишається очевидною небезпекою для критичної інфраструктури, незалежно від того, чи була вона викликана навмисними діями.

Саме тому нам необхідно об’єднати зусилля, щоб знайти шляхи для подолання та ліквідації цієї загрози.

ХОЧЕМО ЗАРАЗ ВИЗНАЧИТИ КОНКРЕТНУ РОЛЬ ОБСЄ ПІД ЧАС ТА ПІСЛЯ ВІЙНИ

- Під час презентації пріоритетів головування Фінляндії в ОБСЄ ви сказали, що "Фінляндія зберігатиме підтримку України в центрі роботи ОБСЄ". Чи є нові ініціативи або конкретні дії, які Фінляндія має намір зробити для посилення підтримки України у рамках ОБСЄ?

- Я знаю, що в Україні є скептицизм щодо ОБСЄ, і це зрозуміло, враховуючи минулі події та неспроможність міжнародної спільноти зупинити агресію Росії. Я глибоко співчуваю цим настроям.

Як і моїми попередниками, мною зроблено пріоритет на Україні в умовах повномасштабного вторгнення. Те, що ми зараз намагаємося зробити, разом з Україною – і я обговорювала це з моїм українським колегою та Президентом Зеленським кілька разів, зокрема під час мого візиту до Києва, – це визначити, що конкретно ми можемо зробити зараз, що можемо зробити після закінчення війни і що в проміжний період.

Наше послання чітке: ми – до ваших послуг, і ми хочемо, щоб вимоги та напрями нашої роботи надходили безпосередньо від України та українців.

Головне, що я хочу донести, – ми залучені до процесу й хочемо залишатися корисними.

НЕ МОЖЕ БУТИ ЖОДНИХ ПЕРЕГОВОРІВ ЩОДО УКРАЇНИ БЕЗ УКРАЇНИ ТА ЄВРОПИ

- Якою може бути роль ОБСЄ у таких потенційних мирних переговорах та після них, під час післявоєнного врегулювання?

- ОБСЄ була наріжним каменем європейської архітектури безпеки з моменту її створення.

Оскільки не може бути жодних переговорів щодо України без України й оскільки Україна є невід’ємною частиною Європи, а російська агресія виходить далеко за межі України, то не може бути жодних переговорів щодо Європи без участі Європи. ОБСЄ фактично є органом, який визнається державами-учасницями відповідальним за архітектуру європейської безпеки.

- Новий президент США Дональд Трамп має намір активно сприяти припиненню війни РФ проти України. Як голова ОБСЄ, чи плануєте взаємодіяти з президентом США у пошуку мирного врегулювання в Україні?

- Час покаже. Однак Сполучені Штати є надзвичайно важливим та  значущим учасником цієї Організації, і я готова співпрацювати з новою адміністрацією, особливо у цьому питанні.

Василь Короткий, Відень

Фото: OSCE

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-