Роспроп вигадав фейк, що українським військовим видають форму загиблих іноземних «найманців»

Пропагандисти сфабрикували фото з платформи онлайн-оголошень OLX

Російські телеграм-канали поширили допис про те, що мобілізованому українському військовому нібито видали форму загиблого чеського «найманця». Аби це підтвердити, автори посту додали два фото, на яких акцентували увагу на шевроні з прапором Чехії, а також двох дірках буцімто від куль на кітелі. Як стверджують пропагандисти, «чеського військового» начебто застрелили у спину українці, з якими він ніс службу.

Це фейк. По-перше, форма на фото не відповідає українському зразку. Її малюнок складається з чотирьох кольорів. Однак військовослужбовці ЗСУ мають так звану піксельну форму рудого кольору. Її головною відмінністю є п’ятикольоровий цифровий деформаційний військовий камуфляж.

По-друге, фото з пропагандистського допису сфабриковане за допомогою графічного редактора. Зображена на ньому форма наразі продається на платформі OLX. Пропагандисти взяли фотографії з оголошення, яке було опубліковано ще 20 жовтня. В описі продавець «Николай» вказує, що серед іншого продає чеський кітель, який був у вжитку. Щоправда, на ньому відсутні будь-які дірки, зокрема від куль.

По-третє, в Україні заборонене найманство. Всі іноземці, що несуть військову службу у складі Збройних сил України або інших військових формуваннях, вважаються комбатантами. Відповідно до Указу Президента України 2016 року, іноземці мають право вступити до ЗСУ на військову службу за контрактом у добровільному порядку, зокрема й до лав Сил територіальної оборони ЗСУ. Також за ініціативою Президента Зеленського через кілька днів після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, 27 лютого 2022 року, було анонсовано формування Інтернаціонального легіону територіальної оборони України.

Фейк пропагандистів РФ спрямовано на маніпуляцію суспільною думкою. Він містить одразу три наративи. Перший – це буцімто неналежне екіпірування українських військовослужбовців. Другий –  іноземцям не слід вступати до лав Сил оборони України, бо з ними начебто погано поводяться. Третій ворожий меседж – про використання найманства в Україні. Пропагандисти у будь-який спосіб намагаються підтвердити існування на території України нелегальних військових формувань, аби дискредитувати партнерів, а також створити «інформаційне алібі» для ракетних і дронових атак по цивільному населенню. Мовляв, удари завдаються не по цивільних українцях,  а по іноземних «найманцях», що воюють на боці України.

Раніше Укрінформ уже спростовував російський фейк про «найманців НАТО» для виправдання обстрілу готелю «Аврора» у Кривому Розі.

Дмитро Бадрак