Росія перетворюється на інформаційне гето

Росія перетворюється на інформаційне гето

Укрінформ
Кількість російських силовиків та простих громадян із промитими мізками стане ще більшою

Російській агресії проти України в 2014 році передувала шалена пропагандистська кампанія. Критичних голосів проти імперської істерії було вже майже не чути – їх витиснули на периферію. А якби в Росії зберігалася свобода слова? Історія, як то кажуть, не знає умовного способу. Утім, можна припустити, що це суттєво б ускладнило втілення кремлівського плану. Тому стан свободи слова в Росії має хвилювати Україну більше за інших.

ХИЖАКИ, ЩО ПОЖИРАЮТЬ СВОБОДУ

Громадська думка – надзвичайно мінлива річ. Вона може формуватися в умовах відкритої дискусії, ринку ідей. А може піддаватися цілеспрямованій маніпуляції. Зараз складно повірити, що на початку 90-х років минулого століття негативно ставилися до США всього 10% громадян Росії. А в 2014 році, наприклад, цей показник становив уже 71%. Протягом усіх цих років ситуація зі свободою слова в Росії постійно погіршувалася.

Свобода слова і преси у Росії зараз більш обмежена, ніж будь-коли після розпаду Радянського Союзу, стверджують в організації «Репортери без кордонів». Міжнародна журналістська організація опублікувала спеціальну інтерактивну галерею під назвою «Хижаки, що пожирають свободу преси». І Росія, яка в рейтингу свободи преси опинилася між Конго і Гондурасом, представлена в ній відразу двома такими «хижаками»: Путіним і Кадировим.

Путінський режим упевнено дрейфує в бік північнокорейського, прагнучи поставити під контроль весь інформаційний простір.

ВІТАЄМО, ВИ – ІНОЗЕМНИЙ АГЕНТ!

Один з обмежувальних інструментів, яким у Росії обкраяли свободу слова – це закон про так званих “іноземних агентів”. З ним, у принципі, можна жити в Росії й далі. Але через пов’язаний з ним різноманітний тиск багато хто змушений був припинити діяльність або покинути РФ.

Іноагентом у Росії ризикує стати кожен, навіть той, у кого є блог у соцмережах чи хто отримує допомогу від родичів з-за кордону.

«Уявіть ситуацію: ви російський громадянин, активний користувач соціальних мереж... А ще у вас є любляча бабуся у Вірменії, яка час від часу надсилає „Поштою Росії“ сухофрукти, а на день народження переводить трохи грошей. Зовсім скоро вас можуть визнати іноземним ЗМІ, який виконує функції іноземного агента... Є блог? Є хоч якісь іноземні гроші? Ласкаво просимо до реєстру іноземних агентів», – пояснює директорка правозахисного фонду «Громадський вердикт» (примусово внесеного до реєстру іноагентів у 2014 році) Наталія Таубіна.

Відтепер доведеться дотримуватися відповідних норм закону: раз у квартал здавати звітність, проходити щорічний обов'язковий аудит і у всіх своїх блогах (навіть коментарях) вказувати, що автор записів – іноземний агент.

Зараз у російському списку іноагентів 73 фігуранти. З них 17 було додано до 2021 року. Усі решта – саме в цьому році. 

Також із цього року набув чинності закон, який вводить кримінальну відповідальність за порушення іноагентом порядку діяльності.

Росіянин Антон Тіліпман запустив флешмоб у фейсбуці: він запропонував замінювати рядки відомих пісень і віршів на слова з плашки, яку ставлять особи, визнані іноагентами. Флешмоб набув чималої популярності серед російських користувачів.

Приклади запропонованих варіантів:

- Тихо плещется вода,
Голубая лента.
Вспоминайте иногда
Лицо, выполняющее функции иностранного агента.

- Крошка сын к отцу пришел, и спросила кроха: что такое хорошо, а что такое лицо, выполняющее функции иностранного агента?

Фото: Константин Сова / facebook.com

«ЇХТАМНЄТІВ» РАХУВАТИ ЗАБОРОНЕНО

ФСБ затвердила перелік несекретних відомостей у військовій і військово-технічній сфері, які при отриманні їх іноземцями, особами без громадянства, іншими державами, міжнародними або іноземними організаціями «можуть бути використані» проти безпеки Росії. За новим законом, за збір таких відомостей людину можуть визнати «іноземним агентом».

Очевидно, що ця заборона спрямована в першу чергу на те, щоб полегшити гібридні операції з використанням збройних сил, а саме – приховати їхню участь.

Деякі пункти з переліку, затвердженого наказом ФСБ №379 від 28 вересня 2021 року, такі:

● відомості про оцінку й прогнози розвитку військово-політичної, стратегічної обстановки; 
● відомості про дотримання законності та «морально-психологічний клімат» у військах; 
● відомості про проходження громадянами Росії військової служби;  
● інформація про закупівлі, що проводяться армією: товарів, робіт, послуг для потреб військ, зокрема відомості про єдиних постачальників товарів, робіт, послуг;   
● персональні дані військовослужбовців і членів їхніх сімей.

Громадянин Росії чи іншої держави перед тим, як зайнятися збором даних із переліку ФСБ, мусить самостійно звернутися до Мін'юсту із заявою про його включення до реєстру «іноземних агентів». Якщо він цього не зробить, йому загрожує кримінальна відповідальність.

ЗАБОРОНИТИ ГОЛОСУВАННЮ БУТИ РОЗУМНИМ

Зусиль Соловйова, Кісельова, Скабєєвої вже недостатньо, хоча вони зі шкіри пнуться, щоб задурити голову росіянам. Допоки інтернет живе своїм життям, а не за кремлівськими правилами, російські можновладці не можуть бути спокійними. Тому вони прагнуть перетворити його на випалену пустелю, щоб інформаційний вакуум дозволив укладати у голови «підданих» будь-яку потрібну начинку без жодної конкуренції.

«Інтернет у нас вже не вільний і гірше, аніж у Китаї, а через пару років йому буде зовсім торба», – каже Михаїл Клімарьов, виконавчий директор «Товариства захисту інтернету».

Зокрема, він посилається на те, як перед останніми виборами представників інтернет-гігантів Apple і Google у Росії викликали «на килим», кричали на них, погрожували пересаджати, якщо вони не видалять зі своїх інтернет-магазинів додаток «Навальний».

Видання звертає увагу на те, що закону, який дозволяє обґрунтувати таке блокування, не існує в природі, але «це вже нікого не турбує», бо в країні «де-факто введено надзвичайний стан, спрямований на цензурування інтернету від згадок політичної діяльності Навального».

А в ніч на 16 вересня цього року відбулася історична для Рунета подія: великі провайдери почали блокувати Google Docs, ключовий інструмент роботи з документами, який у Росії використовують мільйони людей, зайнятих в сучасних бізнесах – від маркетингу до освіти. Саме на цій платформі прихильники Олексія Навального опублікували список «Розумного голосування» – рекомендацій по консолідованому протестному волевиявленню громадян.

Можна по-різному ставитись до діяльності Навального, але структури Фонду боротьби з корупцією (ФБК) давали можливість донести до російських виборців альтернативні офіціозу факти та погляди. І їхні розслідування про скоєні першими особами Росії корупційні та інші злочини набирали інколи сотню мільйонів переглядів – а це аудиторія більша, ніж у всіх федеральних телеканалів, разом взятих.

ПРИМУС ДО ПОВАГИ

Роскомнадзор уже приступив до створення реєстру соціальних мереж, які перебуватимуть під пильним наглядом влади. Серед них, зокрема Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, YouTube.

У лютому в Росії вступив у силу закон про самоконтроль соціальних мереж, за яким самі соцмережі зобов'язані виявляти й блокувати «заборонену» інформацію. До неї належать «заклики до масових заворушень, екстремізму, тероризму й участі в неузгоджених публічних заходах», а також контент, який «ображає суспільну мораль» і висловлює «явну неповагу до суспільства, держави», органів держави та її символів. Усе це визнано «соціально небезпечним контентом».

Крім того, підвідомчий Роскомнадзору Головний радіочастотний центр (ГРЧЦ) планує запустити систему пошуку протиправного контенту в зображеннях і відео в інтернеті «Окулус». Вона працюватиме на основі штучного інтелекту. Впровадження такої системи загрожує уповільненням роботи аналізованих ресурсів.

«ЗНИКНЕННЯ ІНТЕРНЕТУ»

Засновник міжнародної групи журналістів-розслідувачів Bellingcat Христо Гроздєв заявив, що в Росії у найближчі два роки планують ввести систему акредитації всіх хостинг-провайдерів. Для тих провайдерів, які не зможуть пройти акредитацію, буде встановлено обмеження швидкості в 24 Кбіт/с.

«Це та швидкість, з якою ми в 1990-му підключалися до Інтернету по телефону. Це означає відключення інтернету для Росії», – заявив голова Bellingcat.

Наступний, ще глибший етап зі створення «інформаційного гето» – це відключення сегменту інтернету РФ від світової мережі взагалі. Щось подібне з великими обмеженнями на інтернет запроваджено в Китаї.

Російський Роскомнадзор уже витратив десятки мільярдів рублів на створення так званого «автономного суверенного інтернету». За вказівкою Кремля вони, не вагаючись, перетворять 1/9 суші на інформаційне гето.

Що це означає для України? Що кількість військових, росгвардійців, інших силовиків та простих росіян із промитими мізками буде ще більшою. А отже становитимуть для нашої країни ще більшу загрозу.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-