Звільнених полонених з Оленівки опитала Комісія ООН
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це заявив голова цієї комісії ООН Ерік Мьосе під час виступу на 57-й сесії Ради ООН із прав людини у Женеві у понеділок.
"Тривожним фактором, про який повідомляється у багатьох місцях позбавлення волі, що перебувають під контролем російської влади, є відсутність належної медичної допомоги тим, хто її відчайдушно потребує. В одному з місць позбавлення волі навіть тюремні лікарі брали участь у катуванні. Однією з кричущих ілюстрацій є переконливі свідчення колишніх ув'язнених у Волноваській виправній колонії, відомій як "Оленівка", в Україні, 29 липня 2022 року, коли вибух призвів до загибелі багатьох українських військовополонених. За їхніми словами, десяткам інших, які отримали небезпечні для життя поранення, не було надано негайної медичної допомоги", - підкреслив Мьосе.
Він зазначив, що українські військові лікарі, які утримувалися в колонії, були єдиними, хто намагався надати першу медичну допомогу протягом тієї ночі. "Вони розповідали, що допомагали своїм товаришам по службі у темряві і без життєво необхідного медичного обладнання, використовуючи ту невелику кількість матеріалів, що залишилася в їхніх аптечках, і простирадла для перев'язок. Вони бачили, як багато людей загинули тієї ночі, а керівництво Оленівської колонії стояло і спостерігало за цим", - сказав він.
Голова Комісії ООН наголосив, що "широка географія місць, де застосовувалися катування, і поширеність спільних моделей свідчать про те, що катування є поширеною і прийнятною практикою, яку російська влада застосовує з почуттям безкарності".
Як повідомлялося, у ніч на 29 липня 2022 року Росія скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці Донецької області, де перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 50 захисників Азовсталі.
Загалом Україні вдалося повернути 23 військових, які перебували в підірваному бараку. Один із них - 30-річний бойовий медик «Азову» Остап Швед - виступив зі свідченнями про обставини наймасовішого вбивства українських захисників у російському полоні.
Уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець у другу річницю теракту в Оленівці закликав Організацію об’єднаних націй відновити роботу з розслідування вбивства українських військовополонених.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш 3 серпня 2022 року заявив, що організація готує групу експертів для розслідування загибелі полонених в Оленівці. Через п’ять місяців він розпустив місію зі встановлення фактів удару по колонії в Оленівці через відсутні гарантії безпеки.
Фото: EPA-EFE