Росія в обхід санкцій отримує тисячі снайперських гвинтівок зі Штатів та Євросоюзу - ЗМІ

Росія в обхід санкцій отримує тисячі снайперських гвинтівок зі Штатів та Євросоюзу - ЗМІ

Розслідування
Укрінформ
Попри багаторічні санкції російські снайпери продовжують щороку отримувати із закордону тисячі гвинтівок і мільйони набоїв західного виробництва

Про це йдеться в розслідуванні, яке видання The Insider провело спільно з Investigace.cz (Чехія), IrpiMedia (Італія) та Vlast.kz (Казахстан), передає Укрінформ.

Як зазначається, припинивши прямі постачання до Росії, компанії з Євросоюзу, США та Туреччини в рази збільшили їх до Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану та Узбекистану.

«Коли після анексії Криму у 2014 році країни Євросоюзу запровадили ембарго на постачання зброї до РФ, в обмеженнях залишилися дві величезні лазівки. По-перше, постанова Ради ЄС №833/2014 від 31 липня 2014 р., яка заборонила експорт зброї до Росії, дозволяла виконувати нові постачання за контрактами, укладеними до 1 серпня 2014 року. По-друге, документ не передбачав жодних заходів контролю щодо експорту до країн Митного союзу — Вірменії, Білорусі, Казахстану та Киргизстану, які з Росією об'єднують як спільний митний простір, так і військово-політичний блок ОДКБ», - ідеться в публікації.

У результаті фіксується величезне зростання постачань сусідам Росії з Євросоюзу, Туреччини та США. Судячи з даних UN Comtrade, проаналізованих The Insider, ці країни щороку одержують десятки тисяч одиниць зброї.

Наявні статистичні аномалії. Експорт до Вірменії, Грузії, Казахстану та Киргизстану за три роки зріс у два з половиною рази: з 19 556 стволів у 2020-му до 53 211 у 2023-му. Зокрема, експорт гвинтівок та рушниць з Італії до Вірменії зріс із 68 стволів у 2019 році до 1862 торік.

Читайте також: Аеророзвідка нині повністю заміняє снайперів, лише зона ураження зросла - військовий

«Киргизстан у 2020 та 2021 роках взагалі не купував зброю в Італії, але у 2022-му завіз 882 одиниць, а у 2023-му — 4434. Грузія 2021 року імпортувала зі США 431 ствол, а 2022 року збільшила імпорт практично вдесятеро — до 4140 стволів. Найбільшим каналом постачань сусідам Росії залишається експорт із Туреччини до Грузії, який зріс із 8426 стволів у 2019 році до 18 843 у 2023-му», - вказується в публікації.

Як зазначається в розслідуванні, це пов’язано з тим, що російські гвинтівки у кілька разів поступаються західним за дальністю стрільби. При цьому продукція приватних російських зброярів уже зрівнялася за ціною з американськими та європейськими зразками. Зрештою, констатує The Insider, гвинтівок у російській армії банально не вистачає.

Наймасовішу снайперську гвинтівку, що перебуває на озброєнні Міністерства оборони Росії, — СВД — було розроблено ще у 1957–1963 роках. Її ефективна дальність стрільби становить 600–700 метрів, що у кілька разів менше від показників сучасних західних гвинтівок.

Читайте також: Росія продовжує закуповувати американські чипи для виробництва зброї - Bloomberg

«При цьому ні контрабандний імпорт, ні державні заводи, ні приватні зброярі не покривають повністю потреби російської армії. І провоєнні блогери, і незалежні видання багаторазово публікували свідчення того, як російські військовослужбовці використовують гвинтівки Мосіна, розроблені ще в Російській імперії 1891 року», - додає The Insider.

Як повідомлялося, Володимир Зеленський заявив, що українська сторона передала європейським партнерам списки компаній, які продають свою продукцію до Росії, попри санкції.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-