
Голова Моніторингової місії ООН розказала, як отримує інформацію з Криму
Про це заявила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер в інтерв’ю журналу "Крим Інформ".
"Місія, справді, не присутня в Криму, але ми маємо широку мережу контактів як на півострові, так і на материковій Україні", - зазначила Фрейзер.
За її словами, моніторингова місія регулярно проводить інтерв’ю з різними людьми на півострові, а також здійснює регулярні моніторингові візити на лінію адміністративного кордону з анексованим Кримом. Зокрема, експерти місії регулярно проводять інтерв’ю з різними людьми, зокрема з жертвами, їхніми родичами, свідками порушень прав людини, юристами, журналістами, підприємцями, учителями, лікарями, соціальними працівниками, правозахисниками, представниками громадських, релігійних і політичних організацій, а також з особами без певної належності.
"Ми регулярно здійснюємо моніторингові візити на лінію адміністративного кордону з Кримом та опитуємо тих, хто подорожує на півострів і звідти", - розповіла Фрейзер.
Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні підкреслила, що основна складність діяльності організації на півострові полягає у відсутності прямого доступу до жертв і тримання їх під вартою в Криму, неможливості ведення моніторингу судових засідань, поліцейських розслідувань та неможливості спілкування з представниками місцевих органів влади.
"Це не унеможливлює нашу діяльність, проте ми втрачаємо багато часу й енергії, щоб перевірити факти чи отримати документи, довідки, правові чи адміністративні акти, судові рішення, медичні записи та інші докази", - підкреслила Фрейзер.
За її словами, у липні 2014 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) та український уряд уклали угоду, котра передбачала присутність у Сімферополі Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (HRMMU) з метою моніторингу ситуації з правами людини на півострові, однак на практиці це виявилось неможливим.
Фрейзер підкреслила, що протягом 2014–2017 років після консультацій з Україною організація надіслала Російській Федерації три вербальні ноти, у яких ішлося про намір здійснити моніторинг ситуації з правами людини в Криму та необхідність надання для цього доступу на територію півострова. Офіційної відповіді у Моніторинговій місії так і не отримали.