Документи СРСР свідчать, що депортація була етнічною чисткою кримських татар - історик
Про це говорила у четвер в Укрінформі на круглому столі "75-річчя депортації кримськотатарського народу: наслідки і перспектива визнання актом геноциду судовими органами України" історик, член Українського ПЕН-клубу Гульнара Бекірова.
"Постанова Державного комітету оборони називалася "Про кримських татар". Тут мова йде про цілеспрямовану етнічну чистку, коли весь народ тотально було виселено з рідної землі", - сказала Бекірова.
За її словами, "мова йшла не про якихось зрадників", а в тому числі, про малолітніх дітей, старих і тих людей, "які не могли співпрацювати з німцями за визначенням".
"Депортації зазнали і ті, хто не перебували на окупованій території в Криму, а перебували в лавах Червоної Армії, воюючи на фронтах", - підкреслила історик.
Вона зазначила, що "кримські татари втратили життя, батьківщину, майно на підставі рішення державного органу, а права цим державним органом не відновлені досі".
Апелюючи до міжнародної Конвенції про попередження злочину геноциду і покарання за нього, Бекірова підкреслила, що в цьому документі не зазначено, при вбивстві якої кількості людей можна говорити про геноцид, "у конвенції йдеться про цілеспрямовані характері дії влади".
"Але навіть якщо судити за документами НКВС СРСР, смертність у місцях висилки кримських татар була високою - близько 25% померло", - резюмувала історик.
Як повідомлялося, у четвер в Укрінформі відбулася відкрита дискусія політиків, громадських діячів, юристів та істориків, в ході якої обговорювалася тема - що необхідно зробити, щоб судові органи визнали депортацію кримськотатарського народу актом геноциду.