Окупований Крим в обхід санкцій отримав німецькі фільтри на дві електростанції
Про це йдеться в спільному розслідуванні Литовського суспільного мовника (LRT), проєкту Scanner і української служби Радіо Свобода.
"Попри санкції ЄС щодо заборони європейським компаніям експортувати свої товари до окупованого Росією Криму, фільтраційне обладнання німецького бренду Inge GmbH встановили на двох кримських електростанціях – Таврійській та Балаклавській. Для цього була залучена литовська фірма, власниця якої має тісні зв’язки з верхівкою російської державної нафтогазової компанії "Роснефть" і – через низку компаній – з депутатом від ОПЗЖ Віктором Медведчуком", - йдеться в повідомленні.
Литовські журналісти звернули увагу на відеоролик російської компанії "Воронеж-Аква" – одного з підрядників будівництва двох кримських електростанцій, на якому видно, які саме на ТЕС встановлені фільтраційні установки.
Журналісти з’ясували, що виробник фільтраційного обладнання на кримських ТЕС – це німецький бренд Inge GmbH.
Дані з бази імпортно-експортних операцій ImportGenius підтвердили, що російська компанія імпортувала з Литви саме німецькі фільтраційні мембрани бренду Inge GmbH. Їхнім продавцем з боку Литви виступила фірма Run Engineering, зареєстрована у Каунасі – вільній економічній зоні, де бізнес може отримати пільги чи зекономити на податках.
Як зазначають розслідувачі, в день поставки фільтрів до Воронежа - 17 грудня 2018 року - у Run Engineering була відкликана ліцензія на експорт таких товарів. Правоохоронці підозрювали, що таке обладнання компанії могло потрапити в окупований Крим.
При цьому виробники фільтрів заявили, що не мали жодних відомостей про те, куди потрапить їхня продукція.
"Воронеж-Аква" декларує, що литовське підприємство - це її проєктне бюро. При цьому Run Engineering через кіпрську Nestan LTD належить Марині Кармишевій. Акціонери Run Engineering тісно пов'язані з президентом "Роснефти" Ігорем Сєчіним, що потрапив під санкції Заходу, а також з російськими бізнесменами - братами Дмитром та Андрієм Котенком, групою компаній "Регіон" російського мільярдера Сергія Сударікова. Що стосується Кармишевої, то вона у 2009-2016 роках була директором кіпрської Region Group, ключової компанії в структурі ДК "Регіон" росіянина Сергія Сударікова, як вважається, бізнесмена, близького до Сєчіна (відповідно, в деяких розслідуваннях Кармишеву називали "гаманцем Сєчіна" - ред.).
Чеська компанія Lavimont Brno (брала участь у будівництві Білоруської АЕС недалеко від столиці Литви в Білорусі), своєю чергою, належить литовській Run Engineering. Також відомо, що ця компанія поставляла обладнання для російських енергетичних проєктів, що реалізуються російськими держкорпораціями. Колишній акціонер і член правління чеської компанії Мирослав Вімр стверджує, що у Lavimont Brno були проєкти і в анексованому Криму.
Повідомляється, що журналісти звернулись до представників Єврокомісії, яка координує спільний підхід країн ЄС у питанні санкцій, і чекають на відповідь.
У 2017 році стало відомо, що Росія в обхід санкцій ЄС доставила в окупований Крим чотири газові турбіни виробництва Siemens. У серпні 2017 роки ЄС розширив санкції проти Росії через постачання турбін. Пізніше Siemens також подав позови проти причетних до постачання їх турбін.
У 2021 році окупаційна влада Криму відкрила першу чергу Бештерек-Зуйського водозабору на базі артезіанських свердловин для водопостачання Сімферополя. За даними журналістів, там також використовують обладнання від Siemens.