Як живе і чим поповнює колекції одна з найстарших українських культурних установ у США
Про це розповідає Голос Америки, передає Укрінформ.
У сюжеті йдеться, що першу колекцію привезли зі Львова ще до Другої світової війни. Це були унікальні екземпляри народного мистецтва, які та стали основою фондів. З часом, через скорочення фінансування, купувати експонати ставало дедалі важче, і тут на допомогу музею прийшли приватні колекціонери.
«Були випадки, коли діти не знали, що з тим робити – викидали на смітник. Напевно багато матеріалу друкованого пропало. Та відколи ми поширили відомості, що ми збираємо, то все це нам привозять», – каже кураторка Українського музею у Стемфорді Любов Волинець.
Колекціонерка Марта Базарко подарувала музею колекцію традиційного українського одягу своєї покійної мами та унікальні стародруки. До США батьки привезли Марту ще немовлям, і вона дуже пишається своїм корінням.
«Моя мама була дуже активна громадянка в союзі жінок Америки. Вона була вчителькою. І вона дуже любила українські вишивки та українське мистецтво. Після смерті матері тримала те 30 років і хотіла подарувати речі, котрі були дуже важливі для мене та моєї родини», – сказала вона.
Зауважується, що це вже другий візит пані Марти до музею як меценатки. Каже, діти й онуки не дуже цікавляться родинною українською колекцією. Тож, щоб ці цінні артефакти не пропали, вона перевозить їх до музею.
«Третя хвиля вважала своїм обов’язком якнайбільше зберегти, найбільше передати своїм нащадкам, своїм дітям. І, очевидно, підтримувати всі культурні установи, щоб в Америці знали про нашу спадщину. А тепер діти їхні не бажають це тримати», – каже кураторка музею.
Поповненням фондів від пані Марти Любов Волинець дуже задоволена. Пояснює, що серед речей є унікальні сорочки-вишиванки, які українки в таборах для переміщених осіб шили з американських парашутів.
Серед інших нових цікавих експонатів – кілька сорочок з борщівською вишивкою, буковинська обгортка, кептарі з покуття, а також колекція скатертин.
Поповнилися фонди музею і стародруками. Загалом – понад 250 книжок.
За словами пані Любові, у музеї є колекції українських книжок, які належали відомим українцям. Кілька з них подарував блаженніший Отець Гузар.
Багато з експонатів, які благодійники передали музею, пов’язані з національно-визвольними змаганнями. Як от оригінал третього універсалу Української центральної ради.
Пані Марта запевняє, що це її не останній візит до музею – наступного разу вона планує привезти до музею ще кілька унікальних стародруків, а також картини українських художників.